Altın mı? Dolar mı? Faiz mi? Borsa mı?

Altın mı? Döviz mi?

Bölüm 1 Giriş

Yazının ilk bölümü Altın, Dolar, Faiz ve Borsa üzerine, İkinci Bölümü Altın mı Dolar mı? üzerine yazılmıştır. İlk bölümü okuduktan sonra yazının altlarına doğru ilerlerseniz 20 Yıllık Altın ve Dolar kazanç karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Altın mı? Dolar mı? Faiz mi? Borsa mı?

Geleceğini garanti altına almak isteyen yatırımcılar, yatırımlarını yapmadan önce araştırma yapma gereği duyarlar. Siz de yatırım yapmadan önce bilgi sahibi olmak isteyenlerden biriyseniz bu yazı tam size göre olabilir. Paramızı değerlendirebileceğimiz birçok yatırım aracı bulunmaktadır. En çok tercih edilen yatırım araçları Altın, Döviz, Faiz ve Borsa‘dır. O sebeple dört yatırım grubunda yatırım yaparken dikkat edilecek hususlara göz atacağız. Kazanç hesaplamasını faiz üzerinden yapacağız. Çünkü faizin getirisi sabit Altın, Dolar ve Borsanın getirisi değişkendir.


Yatırımınızı yapmadan önce kararsız kalıyorsanız küçük bir hesaplama yaparak daha doğru kararlar alabilirsiniz. Yatırım araçlarının getirilerine bakıldığında bazı seneler Altın kazandırmıştır. Bazı seneler Dolar yada Borsa kazandırmıştır. Getiri oranları sürekli değişiklik göstermiştir. Yatırım yapılacak zaman aralığında yatırım araçlarını doğru analiz etmek ciddi kazançlar elde etmenizi sağlar.

Yatırım analizi yapılırken araştırma şirketleri yada aracı kurumların piyasa analizlerini takip etmelisiniz. Örneğin seçimlerden dolayı Döviz fiyatlarında yükseliş yada düşüş bekleniyor diye analizler paylaşılır. Bu analizler size, kısa yada uzun vadede yatırım kararı almadan önce ön bilgi sağlar.

Hangi yatırım aracının kazandıracağı konusu sizin yaptığınız araştırmalar sonucunda ortaya çıkar. Kısa örnekler ile konuyu detaylandıralım.

Altın mı? Kazandırır Faiz mi?

Bu hesaplamayı yaparken elimizde bazı veriler olması gerekir. Yıllık faiz oranı %10 olsun. 1 Gram altın fiyatı 340 TL olsun ve mevcut paramız 100.000 TL olsun.

Bu bilgiler doğrultusunda daha önce araştırma yapılmış gibi hangi yatırım aracının kazandıracağına karar vereceğiz.

Paranızı yıllık %10 Faiz oranı ile değerlendirmeyi düşündüğünüzde yıl sonunda 100.000 Lira için 10.000 Lira faiz geliri elde edersiniz toplam paranız 110.000 TL olur. Faiz geliri sabit getiri olduğu için yıl sonunda elinize geçecek parayı bilirsiniz ama Altın yatırımı yaptığınızda yıl sonunda elinize geçecek parayı bilemezsiniz sadece tahmin edersiniz.

Gram Altın fiyatının 340 TL olduğu bilgisiyle hareket edecek olursak 100.000 Lira’ya Altın alımı yaptığınızda 294.11 Gram altınınız olur. Faiz geliri ile paramızın yıl sonunda 110.000 Lira’ya ulaşacağını biliyorduk peki altın portföyümüzün 110.000 Lira’ya çıkması işin bir gram altın kaç Lira olmalıdır?

Bunun hesaplamasını yaparken Toplam para/Elimizdeki Altın miktarı (110.000/294.11) =374 TL

Yani Gramını 340 Lira’dan almış olduğunuz altın 374 Lira’ya yükselirse siz faiz ile eşit kazanç sağlamış olursunuz. İki yatırım aracının kesiştiği noktaya başabaş noktası denilmektedir. Paranızı Altına yada Faize yatırma kararı almadan önce piyasa araştırması yapılmalı, araştırma raporları incelenmeli, kısa ve uzun vade beklentiler öğrenilmelidir. Örneğin analiz paylaşımı yapan birçok aracı kuruluş Altın fiyatlarının 3 Ay içinde %15 yükselmesini bekliyor. Buna sebep olarakta Amarika ile Kuzey Kore arasında savaş çıkma ihtimalini gösteriyorlar. (sadece örnek) İşte bu noktada sizin vereceğiniz yatırım kararı kazanmanızı sağlayacaktır.

Dolar mı? Altın mı?

Dolar mı çok kazandırır Altın mı? Bu soruya da aynı şekilde cevap vermelisiniz. Kısa yada uzun vade de doların beklentilerini, Altının beklentilerini iyiden iyiye analiz etmeli ve yatırım kararınızı ona göre vermelisiniz. Bu konuda da bir örnek vererek devam edeyim. Borsalar yada para birimleri belirsizlikleri sevmez.

Ciddi derecede belirsizliğin olduğu dönemlerde birçok ülkenin para birimi değer kaybeder. Son zamanlarda dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs piyasalarda belirsizlik ve korku yaratmıştır. Bu sebeple dünya borsaları ciddi kayıplar yaşamıştır. Altın fiyatları rekor kırmıştır. Siz virüs haberini aldığınızda gerekli araştırmaları yaparak altın alımı yapmış olsaydınız dünya çapındaki yükselişlerden para kazanabilirdiniz.

Yine aynı şekilde Coronavirüs’e tedavi yöntemi bulunursa bu sefer de borsalar yükselişe geçebilir. Altında kazandığınız gibi fiyatı çok düşen hisse senetlerinden de kazanabilirsiniz. Tedavi bulunursa borsa yükselebilir demem bir varsayımdır. Tedavi bulunsa bile borsalara alış gelmeyebilir. Konu anlaşılır olsun diye güncel haberlerden örnek vermek istedim.

Kısa ve uzun vade beklentileri araştırıp yatırım kararı almak, körü körüne yatırım yapmaktan çok daha iyidir. Geçmişe yönelik örneğin 20 senelik Altın ve Dolar kazançlarına baktığımızda Altının her zaman daha fazla kazandırdığını görürsünüz. Bundan sonra kazandırır mı bilinmez. Altın yada döviz yatırımı yapmadan önce detaylı araştırma yapmak şarttır. Konuyu bitirmeden son söz olarak. Altını para cinsinden tanımlamam gerekirse küresel olarak bağlılığı bulunmayan tüm ülkelerin ortak para birimidir diyebilirim. Döviz ise ülkelerin para birimidir ülkeler batar, paralar değişir ama altın değişmez…

Altın mı Kazandırır Borsa mı?

Altın mı? Dolar mı? Başlığında gerekli cevapları verdiğimi düşünüyorum. Fakat Altının geçmişte ki kazançları ve Borsanın geçmişte ki kazançları incelendiğinde çok çeşitli sonuçlara ulaşırız. Çünkü altın tek bir birimdir borsa hisse senetlerinden oluşan bir platformdur. Geçmiş 20 yıllık kazançlar incelendiğinde Altının bazı hisselerden çok daha fazla kazandırdığı görülmektedir ama borsa da öyle hisseler vardır ki Altının 20 yılda kazandırdığından 10 kat daha fazla kazandırmıştır.

Altın mı çok kazandırır Borsa mı çok kazandırır konusun cevabı sizin seçimlerinize bağlıdır. Hiçbir beklentisi olamayan bir hisse senedine yatırım yapmak ile geleceği parlak olan bir hisse senedine yatırım yapmak ileri vadede hangisinin daha çok kazandıracağı cevabını verir. Yukarıda da söylediğim gibi araştırma yaparak yatırım yapmak sizi her zaman bir adım öne çıkartır.

Faiz mi Kazandırır Döviz mi?

Konu başlıklarına göre okuyanlar olduğu için karşılaştırmaları tek tek yapıyorum.

Faiz belli bir getirisi olan yatırım aracıdır. Paranızı faizde değerlendirmek istediğinizde vade sonunda elinize geçecek para bellidir. Döviz de durum farklıdır. Döviz yatırımı yaptığınız zaman faiz ile aynı vadede elinize geçecek para miktarı değişiklik gösterir. Bunun sebebi faizin sabit bir değeri olması, dövizin sabit bir değeri olmamasıdır. Örneğin döviz yatırımı yapmak istediğiniz ve 6 Lira’dan döviz aldınız. Aldığını döviz birimi 5 Lira’ya düştü. Her zaman yükselecek diye bir kavram yoktur çünkü. Döviz fiyatı 5 Lira’da yıllarca bekleyebilir. Sizin hem para hem de zaman kaybetmenize sebep olabilir. Faizde paranız değerlenir ve vade sonunda elinize ne kadar para geçecek bilirsiniz. Döviz fiyatları değişken, Faiz geliri sabittir.

Dövize para yatırırken Faiz ile aynı vadede fiyat beklentilerine bakılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yıl sonu dolar fiyatı tahmini yapmaktadır. Örneğin bu bilgiyi referans alarak döviz beklenti fiyat gelirini faiz geliri ile karşılaştırıp yatırım yapılabilir.

SONUÇ

Dolar mı kazançlı Borsa mı? Faiz mi kazançlı Altın mı? Gibi başlıklar uzar gider. Burada önemli olan beklentiler dahilinde kazandıracak olanlara yatırım yapmaktır. Borsa da bir sektörde daralma bekleniyorsa o sektörün hisseleri pek tercih edilmez. Faiz, Altın, Döviz ve Borsa yatırımda böyledir. Örneğin Altın fiyatlarının düşeceği ön görülüyorsa Altın yatırımı yapmak mantıklı değildir. Hangi yatırım aracının kazandıracağı konusunda kimse net bir cevap veremez ama siz araştırma yapıp piyasaları iyi analiz ederseniz, binbir emekle kazandığınız paranızı daha iyi değerlendirirsiniz.

NOT: Yazı içinde verdiğim örnekler yatırım tavsiyesi değildir. Konuyu kavramak için yazılmıştır. Eklemek istediğiniz bir konu olursa yorum bölümünden yazabilirsiniz bol kazançlar.

Bölüm 2 Giriş

Altın mı? Dolar mı?

Giriş

Bu yazımda Altın mı Dolar mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. İlk olarak Altın ve Dolar’ın fiyatını etkileyen faktörleri işleyeceğiz ardından yıllara göre Altın ve Dolar Kazançlarını inceleyeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

Altın ve Dolar Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın ve Dolar fiyatlarını etkileyen faktörleri 2 gruba ayırmak daha sağlıklı olacaktır. Birinci grup küresel gelişmelerin altın ve dolar fiyatı üzerindeki etkileri, ikinci grup ülke bazlı gelişmelerin altın ve dolar fiyatı üzerindeki etkileri.

Küresel Olarak Altın ve Dolar Fiyatını Etkileyen Faktörler

 1. Fed Konuşmaları ve politikaları
 2. Arz ve talep ilişkisi
 3. Dünyada Belirsizlik örneğin; virüs
 4. Ekonomisi büyük devletlerin altın rezervleri
 5. ABD ekonomik verileri
 6. Büyük savaşlar, Felaketler
 7. Parasal genişleme

Ülke Çapında Altın ve Dolar Fiyatını Etkileyen Faktörler

 1. Enflasyon oranı
 2. Siyasal gelişmeler seçim gibi
 3. Ülke ekonomik verileri
 4. Savaşlar, karışıklıklar, afetler
 5. Ülke merkez bankası politikası, konuşmaları
 6. Ülke para biriminin değer kazancı yada kaybı.

Altın mı Dolar mı

Dünya da altın Ons olarak işlem görür. Ons fiyatı da dolar ile değerlendirilir. Dünya ons fiyatı sabit kaldığında ülkede dolar yükselirse altın fiyatları da yükselir, dolar düşerse altın fiyatı da düşer, dolar yükselir altın düşerse oransal olarak hangisi fazla hareket etmişse ülke para birimine göre altın fiyatı o yöne doğru hareket eder. Örneğin doların yükseliş oranı %5 altının küresel olarak düşüş oranı %10 olursa altın fiyatı dolar çıksa da düşer. İkisi birden yukarı çıkıyorsa hem altına hemde dolara aşırı talep var demektir. Bu durumda diğer ülke para birimleri değer kaybeder.

Sabit bir ons fiyatı ve dolar fiyatı düşünün, eğer ülke içinde kullanılan para birimi ülke içindeki gelişmelerden dolayı değer kaybederse fiyatları dünyada sabit olan altın ve dolar ülke içinde yükselir.

Ons fiyatı dolar üzerinden işlem gördüğünden dolayı ons fiyatı yükseliyorsa dolar düşüyor gibi algılanabilir fakat dünyada altın ve dolar aynı anda değer kazanabilir. Bunun sebebi altının bağımsız olması doların bağımlı olmasıdır. Altın küresel çapta değer kazanırken dolar da ülke para birimlerine karşı değer kazanabilir. Altın ve dolara aynı anda talep gelirse ikisinin fiyatı da yukarı doğru çıkmaya başlar. Ters bir ilişki gibi görünse de bu mümkündür.

Normalde dünya çapında dolara talep arttığında Altının fiyatının düşmesi gerekir. Çok ciddi belirsizliğin olduğu dönemlerde ikisine birden talep artabilir yada belirsizlik azaldığında ikisine birden talep azalabilir. Doları etkileyen faktörler altından daha fazladır.

Ülke çapında gelişmeler ve dünya çapında gelişmeler altın ve dolar üzerinde büyük etkiye sahiptir. Altın ve dolar yatırımı yapılmadan önce ülkenin ve dünyanın gelecekte oluşacak riskleri değerlendirilmelidir.

Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı risklere bağlıdır. Altın yada dolar alan bir kişi şüphesiz yükselişlerden para kazanmak için alır. Bu durumda dünyada ve ülkede risk ne kadar fazlaysa fiyatlar o kadar yükselir. Fakat burada unutulmaması gereken bir şey vardır.

Dolar Türk Lira’sı gibi bir ülkenin para birimidir. Altın küresel çapta geçerliliği olan bir kıymetli madendir. Altının fiyatı büyük ekonomisi olan devletlerden etkilense de bağlı bulunduğu bir devlet yoktur. Altın alırken küresel riskler ve yatırım yapılan ülkenin riskleri değerlendirilmeli, Dolar alırken küresel riskler, yatırım yapılan ülkenin riskleri ve doların bağlı bulunduğu ülkenin riskleri değerlendirilmelidir.

Yıllara göre Altın ve Dolar kayıp Kazançları

Zaman makinemizi çalıştırıp 20 yıl geriye gidiyorum. Baz alacağımız tarih Ocak 2000 Yılı olsun. hazırsanız başlayalım.

Altın mı Dolar mı?

Ocak 2000-Ocak 2001

 • Gram Altın Fiyatı:5.04–5.88 TL
 • Dolar Fiyatı: 0.544–0.669 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%14
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%22
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Dolar

Ocak 2001-Ocak 2002

 • Gram Altın Fiyatı:5.88–12.53 TL
 • Dolar Fiyatı:0.669–1.43 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%113
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%113
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Eşit

Ocak 2002-Ocak 2003

 • Gram Altın Fiyatı: 12.53–19.95 TL
 • Dolar Fiyatı: 1.43–1.64 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%53
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%14
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2003-Ocak 2004

 • Gram Altın Fiyatı: 19.95 TL–18.36
 • Dolar Fiyatı: 1.64 TL–1.40
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı – %6
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı – %14
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2004-Ocak 2005

 • Gram Altın Fiyatı: 18.36–18.58 TL
 • Dolar Fiyatı: 1.40–1.34 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%0.1
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı -%0.4
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2005-Ocak 2006

 • Gram Altın Fiyatı:18.58–23.38 TL
 • Dolar Fiyatı:1.34–1.34 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%25
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı %0
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2006-Ocak 2007

 • Gram Altın Fiyatı: 23.38–28.97
 • Dolar Fiyatı: 1.34–1.41
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%23
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%5
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2007-Ocak 2008

 • Gram Altın Fiyatı: 28.97–33.12 TL
 • Dolar Fiyatı: 1.41–1.17 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%14
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı -%17
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2008-Ocak 2009

 • Gram Altın Fiyatı: 33.12–43.98 TL
 • Dolar Fiyatı: 1.17–1.52 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%32
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%29
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2009-Ocak 2010

 • Gram Altın Fiyatı:43.98–53.02 TL
 • Dolar Fiyatı:1.52–1.49 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%20
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı -%0.1
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 20010-Ocak 2011

 • Gram Altın Fiyatı:53.02–68.71 TL
 • Dolar Fiyatı:1.49–1.54 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%29
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%3
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2011- Ocak 2012

 • Gram Altın Fiyatı:68.71–97.84 TL
 • Dolar Fiyatı:1.54–1.89 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%42
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%22
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2012-Ocak 2013

 • Gram Altın Fiyatı:97.84–95.33 TL
 • Dolar Fiyatı:1.89–1.78 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı -%2
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı -%5
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2013-Ocak 2014

 • Gram Altın Fiyatı:95.33–89.62 TL
 • Dolar Fiyatı:1.78–2.14 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı -%6
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%20
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Dolar

Ocak 2014-Ocak 2015

 • Gram Altın Fiyatı:89.62–93.79 TL
 • Dolar Fiyatı:2.14–2.33 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%4.6
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%8.8
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Dolar

Ocak 2015-Ocak 2016

 • Gram Altın Fiyatı:93.79–106.48 TL
 • Dolar Fiyatı: 2.33–2.91 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%13.5
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%24.8
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Dolar

Ocak 2016-Ocak 2017

 • Gram Altın Fiyatı: 106.48–145.52 TL
 • Dolar Fiyatı: 2.91–3.52 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%36.6
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +% %20.9
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2017-Ocak 2018

 • Gram Altın Fiyatı: 144.52–158.30 TL
 • Dolar Fiyatı: 3.52–3.79 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%9.5
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%7.6
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

Ocak 2018- Ocak 2019

 • Gram Altın Fiyatı: 158.30–217.50 TL
 • Dolar Fiyatı: 3.79–5.29 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%37.3
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%39.5
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Dolar

Ocak 2019-Ocak 2020

 • Gram Altın Fiyatı: 217.50–288.00 TL
 • Dolar Fiyatı:5.29–5.95 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%32.4
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%12.4
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

01.01.2020-Günümüz

 • Gram Altın Fiyatı: 288.00–385.00 TL
 • Dolar Fiyatı: 5.95–6.97 TL
 • Bir yıllık Altın Kazancı/Kaybı +%33.6
 • Bir Yıllık Dolar Kazancı/Kaybı +%17.1
 • Altın mı Dolar mı sorusunun cevabı: Altın

5 Yıllık Uzun Vadeli Altın ve Dolar Karşılaştırması

 • Ocak 2015-Gram Altın Fiyatı; 93.79 TL
 • Günümüz Gram Altın Fiyatı; 385 TL
 • Ocak 2015 Dolar Fiyatı; 2.33 TL
 • Günümüz Dolar Fiyatı; 6.97 TL
 • 5 Yıllık uzun vadeli Altın kazancı %310
 • 5 Yıllık uzun vadeli Dolar kazancı %199
 • 5 yıl önce 100 TL değerinde Altın alan bir yatırımcının elinde 410 TL olur.
 • 5 Yıl önce 100 TL değerinde Dolar alan bir yatırımcının elinde 299 TL olur.

5 Yıllık altın ve dolar yatırımı sonucunda altın daha kazançlı bir yatırım aracı olmuştur.

10 Yıllık Uzun Vadeli Altın ve Dolar Karşılaştırması

 • Ocak 2010-Gram Altın Fiyatı; 53.02 TL
 • Günümüz Gram Altın Fiyatı; 385 TL
 • Ocak 2010 Dolar Fiyatı; 1.49 TL
 • Günümüz Dolar Fiyatı; 6.97 TL
 • 10 Yıllık uzun vadeli Altın kazancı %626
 • 10 Yıllık uzun vadeli Dolar kazancı %548
 • 10 yıl önce 100 TL değerinde Altın alan bir yatırımcının elinde 726 TL olur.
 • 5 Yıl önce 100 TL değerinde Dolar alan bir yatırımcının elinde 648 TL olur.

10 Yıllık altın ve dolar yatırımı sonucunda altın daha kazançlı bir yatırım aracı olmuştur.

20 Yıllık Uzun Vadeli Altın ve Dolar Karşılaştırması

 • Ocak 2000-Gram Altın Fiyatı; 5.04 TL
 • Günümüz Gram Altın Fiyatı; 385 TL
 • Ocak 2000 Dolar Fiyatı; 0.54 TL
 • Günümüz Dolar Fiyatı; 6.97 TL
 • 20 Yıllık uzun vadeli Altın kazancı %7538
 • 20 Yıllık uzun vadeli Dolar kazancı %1190
 • 20 yıl önce 100 TL değerinde Altın alan bir yatırımcının elinde 7638 TL olur.
 • 20 Yıl önce 100 TL değerinde Dolar alan bir yatırımcının elinde 1290 TL olur.

20 Yıllık altın ve dolar yatırımı sonucunda altın daha kazançlı bir yatırım aracı olmuştur.

5,10 ve 20 yıllık uzun vadeli altın ve dolar yatırımı değerlendirildiğinde altın sürekli daha kazançlı bir yatırım aracı olmuştur. Bundan sonraki süreçte altın ve dolar fiyatını etkileyen faktörlere bağlı olarak kazanç kayıp oranları değişecektir.

Geçmişte kazançlı olan bir yatırım türü gelecekte de kazandıracak diye bir kavram yoktur. Geçmiş veriler incelenerek altın yada dolar yatırımı yapmayınız. Altın ve dolar yatırımı yaparken gelecek iyi analiz edilmelidir.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı