Amazon Kindle eKitap Yazmak ve Satmak

Amazon Kindle

Online olarak para kazanmanın bir yolu da kendi e-Kitabınızı yazmak ve yayınlamaktır. Bu yazıda, Kindle’da eKitap yayınlayan bir yazar olma adımlarını ve Kindle yayıncılığı sayesinde nasıl para kazanılacağını anlatmaya çalışacağım.

İnternet, geleneksel kitap yayıncılığında devrim yaptı desem yanlış olmaz. Amazon Kindle Yayıncılığı’da bunun canlı örneğidir. Amazon Kindle ile eKitap yayınlayarak para kazanmanız mümkündür. Kindle ile para kazanma konusuna giriş yapmadan önce Amazon Kindle nedir bir bakalım.

Amazon Kindle Nedir?


Amazon Kindle, Amazon tarafından 2007 yılında piyasaya sürülen eKitap okumaya yarayan cihazdır. Kindle cihazının en belirgin özelliği bataryasının uzun ömürlü olması ve okuyucunun gözlerini yormamasıdır.

Kindle içerisinde binlerce yayın vardır. Özellikle ingilizce olarak, neredeyse tüm kitaplar Kindle’da bulunmaktadır. Taşınması kolaydır. Her yerde Kindle ile kitap okuyabilirsiniz.

Amazon Kindle Direct Publishing (KDP) , Amazon’un yazarları ve yayıncıları tarafından kitaplarını doğrudan Kindle e-okuyucularına yayınlamak için kullandığı kurum içi yayıncılık platformudur. E-Kitabınızı yazın, gereksinimleriyle birlikte platforma yükleyin. Yüklediğiniz eKitap çok kısa bir süre içerisinde Kindle Store’da yayınlanmaya başlayacaktır.

Amazon müşterileri, ilgilendikleri e-Kitaplar için Kindle mağazasına, Amazon web sitesine veya Kindle cihazlarına göz atabilirler. Daha sonra istedikleri e-Kitapları satın alabilir ve hemen cihazlarına indirebilirler.

Amazon KDP, e-Kitabınızı yayınlamak için kullanabileceğiniz tek yayıncılık hizmeti değildir, ancak Amazon dünya çapında bir e-ticaret devidir. Günde milyonlarca kişi Amazon üzerinden alışveriş yapar. Milyonlarca kişi işin içine girince Amazon üzerinden E-Kitap yayınlamak daha cazip hale gelir.

Amazon Kindle ile eKitap yayınladığınızda yayınevi gibi aracılar ortadan kalkar. Masraflarınız minimuma iner hatta hiç olmaz. Ayrıca kitabın sahibi siz olursunuz yani eKitabın tüm telif hakları size verilir. E-Kitabınızı istediğiniz zaman yayından kaldırabilirsiniz.

Amazon Kindle Dezavantajları

Amazon Kindle ile kitap yayınladığınızda bunu okuyuculara duyurmanız gerekmektedir. Bir blog siteniz varsa bunu yapabilirsiniz yada sosyal medya üzerinden fakat bu yöntemler yeterli olmayabilir. Kitabınızın yayınlandığını duyurmak için Web reklamları almanız gerekebilir bu durum yayıncıya ek bir maliyet getirir ve Dezavantaj olarak sıralanabilir.

İkinci bir dezavantaj ise Amazon Kindle üzerinde çok fazla rekabet olmasıdır. Kindle içerisinde sayısız kitap bulunmaktadır.

Amazon Kindle İle Ne Kadar Kazanılır?

Amazon Kindle E-Kitap satışından ne kadar kazanılır diye soracak olursanız yayın yaptığınız kitabın gelirinin %70’i size %30’u da Amazon’a gider. Toplam satış tutarından %30 Amazon’a verirsiniz. Belirlediğiniz fiyat üzerinden satış miktarına göre para kazanırsınız.

Tüm bu bilgilerden sonra Amazon Kindle üzerinden eKitap yayınlamak bana göre diyorsanız nasıl E-Kitap yayınlayacaksınız o bölüme geçelim.

Amazon Kindle eKitap Yayınlamak

Öncelikle Kindle kullanımı ülkemizde yaygın olmadığı ve içeriklerin büyük bölümünün ingilizce yayınlandığı düşünülürse iyi bir İngilizceye sahip olup yazı yazmayı sevmek Kındle üzerinde çok kazançlı olabilir.

E-Kitabınızı Yazın

E-Kitabınızı yazmak tüm bu sürecin en önemli adımıdır. Sonuçta, yazmadığınız bir e-Kitaptan para kazanamazsınız. Yazmayı ne kadar sevdiğinize bağlı olarak, bu bölüm en kolay veya en zor bölümdür.

 • E-Kitabınızı bölümlere (ve gerekirse alt bölümlere) göre düzenleyin.
 • Daima değer sağlamayı hedefleyin.
 • Dil bilgisi kurallarına göre yazın.
 • Neyi yazdığınızı unutmayın.
 • E-Kitap başlığınızı oluşturun.
 • E-Kitap Kapağınızı oluşturun.
 • Amazon KDP Hesabı oluşturun.
 • E-Kitabınızı yükleyin.

Amazon Kindle E-Kitap Yükleme

E-Kitabınızı KDP platformuna yükleyebilmeniz için gerekenler:

 • E-Kitap makaleniz .docx, .epub veya .mobi biçiminde
 • .jpeg formatında e-kitap kapağı
 • Amazon Kitap Sayfası: anahtar kelimeler, başlık, açıklama
 • Kategoriler (en fazla 2)
 • Fiyat

Amazon Kindle eKitap Yazma Yolları

İlk olarak, başlığınız pazarlanabilir olmalıdır. Başlığınızın pazarlanabilir olup olmadığını öğrenmek için bazı ipuçları;

 • Hatırlamak kolay mı?
 • Aynı başlığa sahip başka e-Kitaplar veya telif hakkıyla korunan materyaller var mı?
 • Sizin ve okuyucularınızın diğer insanlara bunu anlatması kolay olacak mı?
 • Okuyucularınız, e-Kitabınızı okumaktan ne elde ederler?

İkincisi, e-Kitap kapağınızın görsel tasarımının çekici ve profesyonel görünümlü olması gerekir, çünkü kapak hedef kitlenizin dikkatini çekecek ve daha fazla bilgi edinmek için onları kitabı indirip okumaya ikna edecektir.

Görseller, e-Kitabın genel mesajını iletmelidir, potansiyel okuyucular görsellerinizden kitabın onlar için ne anlattığını anlayabilmelidirler.

Doğru kategorileri seçin. E-Kitabınızı Amazon KDP’ye yüklediğinizde, en fazla 2 kategori seçmeniz istenir. Kategori seçimini çok iyi yapmalısınız.

Amazon Kindle ile Nasıl Para Kazanılır?

Yazı yazma yeteneğim var diyorsanız, Amazon Kindle ile yazdıklarınız kazanca dönüşebilir. Kindle ile Nasıl kazanılır derseniz tabiki kitap yazarak. Online olarak yazdığınız bir kitabı Amazon Kindle’a yüklemeniz durumunda belirlediğiniz fiyattan okuyucuların indirmesi sayesinde Kindle ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Şu anda ülkemizde pek yaygın olmayan Kindle içerisinde bulunan yayınların büyük bölümü İngilizce’dir. İngilizceniz varsa ve yazı yazmayı seviyorsanız Kindle’a yazdığınız eKitabı yükleyerek güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Sistem çok basit işlemektedir. Bilgisayar,telefon yada tabletten elektronik formatta kitap yazıp Amazon Kındle yüklüyorsunuz. Yayınlama 5 dakikadan az sürüyor ve kitabınız 24-48 saat içinde dünya çapındaki Kindle mağazalarında görünür. Amazon’da milyonlarca okuyucuya ulaşabiliyorsunuz. Kitabınız satıldıkça para kazanmaya devam ediyorsunuz.

Amazon Kindle eKitap nasıl yazılır? Amazon Kindle eKitap nasıl yayınlanır? Amazon Kindle eKitap yazma yönetenleri nelerdir anlatmaya çalıştım. Amazon Kındle ülkemizde pek yaygın olamadığı için yeterli sayıda kaynak yok. Kıt İngilizcem ile araştırmalarım sonucu ulaştığım bilgileri aktarmaya çalıştım umarım faydalı bir yazı olmuştur

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. sayın paradan net .Benim tamamen renkli resimli bir yarı çıplak nu resimler den oluşan bir kitabım var onun için bunu her dilde yayınlayabilirim resimlerim tamamen bilgisyarda çizilmiş ve jpg formatındadır . bu konuda bana bir yol göstermenizi istiyorum .saygılar .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu