Babilin En Zengin adamı Kitap İncelemesi

Babil’in En Zengin Adamı
(Eski Uygarlıkların Para Kazanma Sırları)

Babil’ de yaşayan Bansir adında fakir bir adam vardır. Kıtkanaat geçimini at arabası tamir ederek sağlar. Bir gün bir rüya görür ve bu onu çok mutsuz eder. Bu rüyasını Kobbi adında ki arkadaşına anlatır: “Rüyamda çok zengin bir adamdım paralarımı umarsızca dilencilere dağıtıyordum. Paramın biteceğinden hiç korkmuyordum” der. Kobbi ise neden bu rüyadan mutsuz oldugunu anlayamadığını sorar. Bansir, sabah kalktığımda cebimde metelik. olmadığını gördüğüm için mutsuzum cevabını verir. Birlikte bir karar alırlar ve zenginlere nasıl zengin olduklarını sorarak aynı şekilde zengin olmayı planlarlar.

Arkad, Algamish adındaki bir adamdan para biriktirme yöntemini öğrenir. Algamish:  ” Kazancın ne kadar az olursa olsun kendin için gelirinin en az onda birini ayırmalısın.” Arkad bu metodu dener ve bir yıl sonunda Algamish ile karşılaşırlar. Algamish bir yıl boyunca kazandığın paranın onda birini kenara koyabildin mi diye sorar.  Arkad gururlu bi şekilde evet cevabını verir. Biriktirdiği parayı iste tüccar olan bir adama mücevher alması için verdiğini ve getiediği mücevherleri burda daha pahalıya satarak kar elde etcegini söyler. Arkad bir şeyi gözden kaçırmıştır. Mücevherden anlamayan birine güvenmiştir. Bu da parasının ziyan olmasına sebep olmuştur. Ayni şekilde para biriktirmeye tekrar başlar. Bu sefer tecrübeli kimselere danışarak mal alır ve zengin olmanın üç kuralını öğrenmiş olur. Bu kuralı kitap şöyle sıralar:

Bansir ve arkadaşları zengin olmanın yöntemini öğrenmek için Arkad’ın yanına giderler. Arkad, Bansir ve arkadaşlarına öğrendiği  zengin olma yöntemini anlatır. Kimisi uygular kimisi uygulamaz. Uygulayanlar zengin olurken uygulamayanlar ise şanssız olduklarını düşünürler.Kitap bu şekilde yaşanmış olaylara dair örnekler verir.

George Clason adlı yazarın yazmış oldugu bu kitabın ilk basımı 1926 yılında yapılmıştır. Finansal yönetimde zorluk yaşayanlar için faydalı bir kitaptır. Para nasıl biriktirilir ve biriktirdiğim parayı nasıl değerlendirebilirim gibi sorularınız varsa bu sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Exit mobile version