Bitcoin Hangi Bankalarda Var?

Bitcoin Hangi Bankalarda Var?

Merhaba, borsa gibi finansal piyasaları tanımak için bilgilendirme yazılarıma devam ediyorum. Bu gün aklıma takılan, bitcoin hangi bankalarda var konusunda araştırma yaptım. Lafı fazla uzatmadan bitcoin kabul eden, bitcoin işlemlerine izin veren bankalara bir bakalım.

Bitcoin bildiğiniz gibi sanal para birimidir. Kripto paraların babası diye anılır. Fiziki olarak varlığı olmayan bitcoin için birçok banka işlem izni vermemektedir. Ama bazı bankalar bitcoin işlemlerine izin vermektedir.


Türkiye’de, bitcoin hangi bankalarda var diye soracak olursanız, resmi olarak açıklanmış, elinde bitcoin bulunan bir banka yoktur. Türkiye’de Bitcoin ile ödeme yapma, para transferi yapma gibi işlemlere izin veren banka da yoktur.

Türkiye’de bitcoin ile çalışan bir bankanın olmamasının geçerli bazı sebepleri vardır. Bu sebeplere bakacak olursak, ilk olarak güvenlik sorunu olabilir. Bitcoin dijital ortamda bulunan bir para birimi olduğu için kayıpların telafisi zordur. İnternet korsanları tarafında da çok ilgi görmektedir.

İkinci sebebi ise çok değişken fiyatının olması. Bitcoin fiyatının çok hızlı değişmesi, kullanıcıların çok hızlı kayıp yaşamasına sebep olabilir. Bu sebepler nedeniyle bankalar bitcoin kabul etmiyor olabilirler.

Türkiye’de bitcoin ile işlem yapan banka olmasa da yurt dışında bitcoin ile işlemlere izin veren, bitcoin destekleyen bankalar vardır. Araştırmam sonucunda bitcoin ile işlem yapan, yurt dışı bazı bankalara ulaştım.

Ancak şunu unutmamak gerekiyor. Bu bankalar para gibi hayatın her alanında bitcoin kullanmıyorlar. Belirledikleri kurallar dahilinde bitcoin işlemlerine izin veriyorlar.

Yurt Dışında Bitcoin İle İşlem Yapan Banklar

Yurt dışında bitcoin hangi banklarda var araştırma yaptım. Yazının bu bölümünü yabancı kaynaklar aracılığı ile oluşturdum. İngilizcem çok yeterli değil o yüzden bankaların hangi şartlarda bitcoin ile işlemlere izin verdiği konusuna pek girmeyeceğim.

1- USAA Bank

USAA Bank coinbase kripto para Borsası ile çalışan bir bankadır.

2-Goldman Sachs

Goldman Sachs, sınırı bir şekilde bitcoin işlemleri yapan dünyanın en büyük bankalarından biridir.

3- Banco Masventas

Banco Masventas, bir arjantin bankasıdır. Bitex sanal para borsası ile çalışmaktadır.

4-Fidor Bankası

Fidor Bankası, Almanya merkezli bir bankadır. Dünyanın en büyük kripto para borsası Kraken ile çalışmaktadır.

5-Worldcore

Worldcore, çok sayıda kripto para birimi ile işlem yapmanıza olanak tanıyan, kart ile para çekip yaptırılabilen bir bankadır. Çek Cumhuriyeti merkezlidir.

Bitcoin hangi bankada var konusunun sonuna geldik. Tekrar etmem gerekirse, Bitcoin, Türkiye’de ki bankalar tarafından kullanılmamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı