Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Merhaba sanal paralar ile ilgili sorulan sorulara cevap vermeye çalışıyorum. Geçen günlerde sorulan Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı sorusuna cevap vereceğim. Başka bir yazımda Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı sorusunun cevabını vermiştim. Şimdi tekrar cevap vereyim.

Bitcoin ilk çıktığında fiyatı 0.0008 Dolar olarak kayıtlara geçti. 2009 Yılında alış satış işlemlerinin başlaması ile Bitcoin sahnede yerini aldı. Bitcoin çok komik bir rakam ile işlem görüyordu. İlk bitcoin transferi Bitcoinin yaratıcısı Satoshi Nakamoto ile Hal Finney arasaında yapıldı. İlk bitcoin alışverişi ise, Laszlo Hanyecz isimli birinin 2 pizza için 10.000 bitcoin ile ödeme yapması sonucunda gerçekleşmiş oldu.


Bitcoin ilk çıktığında kimse tarafından bilinmeyen değersiz bir sanal para birimi idi. Daha sonra çok hızlı bir şekilde değerlenmeye başladı. Bitcoin’in hızlı değerlenmesinin en önemli nedenlerinden birisi uluslararası piyasalarda bağlı olduğu bir merkezin olmamasıydı. Altın gibi uluslararası merkezi olmayan bir değerdi. Alışverşilerde ve Para transferlerinde kolaylıkla kullanılanması, bitcoini daha değerli hale getirdi.

Bitcoin ilk çıktığında 0.0008 USD değerindeydi. 1 Yıl gibi kısa bir sürede 2010 yılına gelindiğinde fiyatı 0.08 Dolar’dan işlem görmeye başladı. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir konu var. Bitcoin ilk çıktığında Bitcoin borsası yoktu o sebeple Bitcoin alıp satmak pek mümkün değildi. İlk bitcoin borsasının kurulduğu 2010 Yılı Bitcoin fiyatı, İlk bitcoin çıktığında ne kadardı sorusunun cevabını verir.

Yani bitcoin için ilk çıktığında ortalama 0.08 Dolar’dı desem daha doğru olur. İlk alış satış işlemleri böyle fiyatlar üzerinden gerçekleşmiştir. Bitcoin borsalarının çoğalması ile fiyatlar Borsalar arasında değişiklik göstermiş ve Arbitraj fırsatları yaratmıştır.

İlerleyen yıllarda Bitcoin yükselişi hız kesmeden devam etti. Bazı Ülkelerin Bitcoin’i ulusal paralar gibi kullanılabilir olduğunu açıklaması, Bitcoin’in uluslararası piyasalarda tanınmasını sağladı. İlgi çığ gibi büyüdü. Bir dönem fiyatının aşırı geri çekilmesi, büyük yatırım kuruluşları ve bankalar tarafından bir balon olarak adlandırılmasına sebep oldu.

Ülkelerin ve şirketlerin Bitcoin için olumsuz eleştirileri Bitcoin’in büyüme yolculuğuna etki etmedi. Kısa süreli olarak duraklama dönemlerinden geçse de Bitcoin 2017 Yılında 20.000 USD’nin üzerine çıkarak tarihi bir rekor kırdı.

2017 Yılında 20.000 Dolar’ın üzerini gören Bitcon geri çekilmeye başladı. Şu anda bir Bitcoin 63.250 Lira seviyelerinden işlem görüyor. Bitcoin ilk çıktığında 0.08 Dolar’dan alım yapıp elinde bulunduran bir kişi için zengin oldu tabirini kullansam yanlış olmaz sanırım.

Bitcoin ilk çıktığından Türk lirası olarak hesap yapmamız gerekirse, Dolar kuru 2009 Yılında 1.55 Lira’dan işlem görüyordu. 1 Bitcoin fiyatının ilk çıktığında 0.08 Dolar olduğunu düşünürsek, 1 Bitcoin ortlama 0.12 Türk Lirası’na denk geliyordu. Bitcoin borsasına 120 Lira para transferi yapıp 120 Lira değerinde Bitcoin alan bir kişi 1000 Adet bitcoin almış olacaktı.

Bitcoin’in ilk çıktığı tarihten beri Türk Lira’sı üzerinden alım yapıp bekleyen bir kişinin bugün ortalama 63.250.000 Lira parası var. 2010 Yılında alınan 120 Lira değerinde ki Bitcoin, Bugün 63 Milyon 259 Bin Lira değerindedir. Bitcoinin en yüksek seviyesi 20.000 Dolar’a çıktığı seviye ile hesap yapacak olursak.

Elinde 1000 Adet Bitcoin olan bir kişinin 20.000 Dolar’a Bitcoinleri sattığı düşünülürse 20.000.000 Dolar parasının olduğunu söylememiz mümkün. 20 Milyon Dolar Günümüzde 137 Milyon 200 Bin Lira Ediyor. 2017 Yılında Dolar kuru Ortalama 3.5 Lira idi. 1000 Adet Bitcoin’i satıp 20.000.000 Dolar’ O günün dolar kuru üzerinden Türk Lirası’na çeviren bir kişinin ortalama 70.000.000 Lira parası oluyor.

Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı? konusundan nerelere geldik. Bitcoin’in yıllara göre fiyatlarına göz atmak isterseniz Buraya tıklayın. Bitcoin ilk çıktığında bir sakız parası idi. Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı konumuzun sonuna geldik. Hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu