Borsada Günlük Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Borsada Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Borsada Günlük Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Borsa da para kazanma yollarından biri de al sat yapmaktır. Bir hisse senedini alıp satmak teorik olarak çok basittir fakat psikolojik olarak çok zor bir işlemdir. Finansal piyasalarda al sat yapan kişilere Trader denilmektedir. Sayın Yaşar Erdinç Hocamız (Mekanı Cennet Olsun) bir yazısında; Yapılan araştırmalara göre traderların 10’da 8 inin başarısız olduğundan, Amerika’daki traderların %75 oranında her şeylerini kaybettiğinden ve 150 yıldır bu oranın değişmediğinden bahsetmişti.

Uzun zaman aralığında, traderların kazanç ve kayıp oranlarını incelediğimizde, trade ederek para kazanmanın çok zor bir işlem olduğunu görüyoruz. Borsada günlük kazanç sağlamanın çok basit görünse de zor olduğunu hatırlatmak isterim.


Borsada günlük kazanmak çok zor olsa da, al sat yaparak para kazanan yatırımcıların olduğunu da görüyoruz. Bu konumuz borsada günlük al sat yaparak para kazanmak olsa da genel anlamda borsada al sat yaparak para kazanma olayına bakacağız.

Trade etmek finansal piyasalarda uygulanan bir yöntemdir. Bizim konumuz borsa da al sat yaparak para kazanmak olduğu için borsa üzerinden konumuza devam edeceğiz. Kendim de geçmişte borsa da al sat yaparak para kazanmaya çalışmış, Büyük zararlara uğramış bir yatırımcıyım. Neden kaybettiğimi ve al sat yaparak para kazanan, başarılı olan yatırımcıların nasıl kazandığını anlatacağım.

Al Sat Yaparak Borsada Nasıl Kazanırlır?

  1. Yatırımcı ilk olarak ne kadar kazanacağına karar vermelidir ve kazanç noktasına ulaştığında hisseden ayrılmalıdır.
  2. Al sat yaparken zarar kes noktası çok iyi belirlenmelidir ve yatırımcı hisse fiyatının belirlediği noktaya inmesi halinde yine hisseden ayrılmadır.
  3. Al sat yaparak para kazanmak isteyen bir yatırımcı robot mantığı ile hareket etmelidir. Duygusal davranmamalıdır. Egolarından kurtulmalıdır.
  4. Başarılı bir trader hisse de dip arayışına girmez kurallar dahilinde hareket eder.
  5. Kazanan bir trader olmak için teknik analizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Grafik okumak, destek ve direnç noktalarını bilmek, taraderların olmazsa olmazıdır. Teknik analiz, geçmişte oluşan fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyatları tahmin etmektir.
  6. Başarılı bir trader haklı çıkma gayreti içerisinde değildir. Haklı çıkmaktan çok kazanca odaklanır. Disiplinli bir şekilde kuralları uygular.
  7. Al sat yaparak para kazanan bir yatırımcı hatalarından ders alır ve sürekli öğrenir.
  8. Başarılı bir trader sebeplerle değil sonuçlarla ilgilenir. Psikolojik olarak panik yapmaz alım ve satım noktaları önceden belirlendiği için acele hareket etmez.
  9. Al sat yaparak para kazanan yatırımcı her zaman piyasa yönünde hareket eder. Grafikler ile yapılan analiz tek başına yeterli değildir. Başarılı bir trader gündemi ve piyasayı yakından takip eder. Bu noktada duygusallık kavramı devreye giriyor.

Borsa da Al Sat Yaparak Neden Kaybediyoruz?

Al sat yaparak para kaybeden çok fazla sayıda yatırımcı vardır. Borsa da hisse almak ve satmak yukarda dediğim gibi çok kolaydır ama para kazanmak çok zordur.

Borsaya ilk defa giren yatırımcıların büyük bölümü hisse senedi alıp satarak zengin olacağını düşünür. Fakat borsa da para kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kendimden örnek vererek devam edeyim.

Borsaya ilk başladığım zaman tanıdık birinin tavsiyesi ile bir hisse senedi aldım. Aldığım hisse senedinde 2 gün bekledim ve ortalama %10 civarında kar elde ettim. Yaptığım bu kar sonucunda bu şekilde para kazanabileceğimi düşündüm ve al sat yapmaya başladım. Şansım sayesinde ikinci aldığım hissede de kar yaptım. Bu durum çok hoşuma gitti. Borsa hakkında hiçbir bilgim yok fakat kazanıyordum. Tamda istediğim gibi gidiyordu herşey.

Sonunda öyle yada böyle karşılaşmak zorunda olduğum zarar ile tanıştım. Yaptığım karın hepsini geri verdim üzerine ana paramdan da para kaybettim. Parayı kaybedince hırs yaptım ve tüm paramı kaybettim. Al sat yaparak arada para kazansam da sonuç hiç değişmiyordu. Hep zarar ediyordum. Bir günde 30 hisse senedi alıp satıyordum.

Kayıplarım sadece elimdeki para ile sınırlı kalmadı. Kredi çektim borçlandım yine kaybettim. Borsa da al sat yaparak para kazanmanın çok zor bir işlem olduğunu, sağlam bir psikoloji gerektirdiğini anlayana kadar kaybettim. En sonunda uzun vade yatırım ile tanıştım. Kafam ve cebim rahat etti.

Borsa da al sat yaparak para kazanmayı isteyen yatırımcının, borsa hakkında çok iyi bilgisi olmalıdır. Çelik gibi iradesi olmalıdır. Küçük yatırımcıların bir çoğu yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmadan al sat yaparak para kazanmaya çalışmaktadır. Olası bir kayıpta hırs yapmakta ve elindekinin hepsini kaybetmektedir.

Borsada al sat yapmak isteyen yatırımcının para kazanması imkansız değildir. Gerekli eğitimleri alıp kendini geliştiren, psikojik olarak hazır olan biri al sat yaparak para kazanabilir.

Nasıl Başarılı Trader Olunur?

Trader tanımı finansal fiyasalarda al sat yapan kişi olarak yapmıştık. Başarılı bir trader olmak isteyen yatırımcılar, çok iyi araştırma yapmalı, ileri derecede teknik analiz bilmeli, gündemi yakından takip etmeli, piyasanın yönünü iyi tahmin etmeli, duygusal davranmamalı, disiplinli olmalı ve hedeflerine odaklanmalıdır.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı