Borsada Günlük Al Sat Yaparak Para Kazanmak | 2024

Borsa da para kazanma yollarından biri de al sat yapmaktır. Bir hisse senedini alıp satmak teorik olarak çok basittir fakat psikolojik olarak çok zor bir işlemdir. Finansal piyasalarda al sat yapan kişilere Trader denilmektedir. Sayın Yaşar Erdinç Hocamız (Mekanı Cennet Olsun) bir yazısında; Yapılan araştırmalara göre günlük al-sat yapanların 10’da 8’i başarısız olduğundan, Amerika’daki traderlar %75 oranında her şeylerini kaybettiğinden ve 150 yıldır bu oranın değişmediğinden bahsetmişti.

Uzun zaman aralığında, al-satçıların kazanç ve kayıp oranlarını incelediğimizde, günlük trade ederek para kazanmanın çok zor bir işlem olduğunu görüyoruz! Borsada günlük kazanç sağlamanın çok basit görünse de zor olduğunu hatırlatmak isterim. Borsada günlük al sat yaparak para kazanmak çok zor olsa da, al sat yaparak para kazanan yatırımcıların da olduğunu da görüyoruz. Bu konumuz borsada günlük al sat yaparak para kazanmak olsa da genel anlamda borsada al sat yaparak para kazanma olayına bakacağız.

Makaleye devam etmeden birkaç şeye hemen bahsetmek gerekiyor.

Borsada kasa yönetimi her şeydir.

 • İhtiyacınız olmayan; yatırım için köşeye ayırdığınız para ile işlem yapmak çok önemlidir.
 • Kısaca borsada para kazanmanın yüzde 90’ı kasa yönetimi ve psikoloji yönetimidir.
 • Borsada aldığınız hisse senedini aldığınızda günlük al sat için bile olsa şöyle sorun. Bu hisse düşse de şirket batar mı? Emin olmadığınız hisselerde günlük al-sat çok tehlikelidir.

Trade etmek finansal piyasalarda uygulanan bir yöntemdir. Bizim konumuz borsa da al sat yaparak para kazanmak olduğu için borsa üzerinden konumuza devam edeceğiz. Kendim de geçmişte borsa da al sat yaparak para kazanmaya çalışmış, Büyük zararlara uğramış bir yatırımcıyım. Neden kaybettiğimi ve al sat yaparak para kazanan, başarılı olan yatırımcıların nasıl kazandığını anlatacağım.

Al Sat Yaparak Borsada Nasıl Kazanılır?

 1. Yatırımcı ilk olarak ne kadar kazanacağına karar vermelidir ve kazanç noktasına ulaştığında hisseden ayrılmalıdır.
 2. Al sat yaparken zarar kes noktası çok iyi belirlenmelidir ve yatırımcı hisse fiyatının belirlediği noktaya inmesi halinde yine hisseden ayrılmadır.
 3. Al sat yaparak para kazanmak isteyen bir yatırımcı robot mantığı ile hareket etmelidir. Duygusal davranmamalıdır. Egolarından kurtulmalıdır.
 4. Başarılı bir trader hisse de dip arayışına girmez kurallar dahilinde hareket eder.
 5. Kazanan bir trader olmak için teknik analizi çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Grafik okumak, destek ve direnç noktalarını bilmek, taraderların olmazsa olmazıdır. Teknik analiz, geçmişte oluşan fiyat hareketlerine bakarak, gelecekte oluşabilecek fiyatları tahmin etmektir.
 6. Başarılı bir trader haklı çıkma gayreti içerisinde değildir. Haklı çıkmaktan çok kazanca odaklanır. Disiplinli bir şekilde kuralları uygular.
 7. Al sat yaparak para kazanan bir yatırımcı hatalarından ders alır ve sürekli öğrenir.
 8. Başarılı bir trader sebeplerle değil sonuçlarla ilgilenir. Psikolojik olarak panik yapmaz alım ve satım noktaları önceden belirlendiği için acele hareket etmez.
 9. Al sat yaparak para kazanan yatırımcı her zaman piyasa yönünde hareket eder. Grafikler ile yapılan analiz tek başına yeterli değildir. Başarılı bir trader gündemi ve piyasayı yakından takip eder. Bu noktada duygusallık kavramı devreye giriyor.

Borsa da Al Sat Yaparak Neden Kaybediyoruz?

Al sat yaparak para kaybeden çok fazla sayıda yatırımcı vardır. Borsa da hisse almak ve satmak yukarıda dediğim gibi çok kolaydır ama para kazanmak çok zordur.

Borsaya ilk defa giren yatırımcıların büyük bölümü hisse senedi alıp satarak zengin olacağını düşünür. Fakat borsada para kazanmak sanıldığı kadar kolay değildir. Kendimden örnek vererek devam edeyim.

Borsaya ilk başladığım zaman tanıdık birinin tavsiyesi ile bir hisse senedi aldım. Aldığım hisse senedinde 2 gün bekledim ve ortalama %10 civarında kar elde ettim. Yaptığım bu kar sonucunda bu şekilde para kazanabileceğimi düşündüm ve al sat yapmaya başladım. Şansım sayesinde ikinci aldığım hissede de kar yaptım. Bu durum çok hoşuma gitti. Borsa hakkında hiçbir bilgim yok fakat kazanıyordum. Tamda istediğim gibi gidiyordu her şey.

Sonunda öyle ya da böyle karşılaşmak zorunda olduğum zarar ile tanıştım. Yaptığım karın hepsini geri verdim üzerine ana paramdan da para kaybettim. Parayı kaybedince hırs yaptım ve tüm paramı kaybettim. Al sat yaparak arada para kazansam da sonuç hiç değişmiyordu. Hep zarar ediyordum. Bir günde 30 hisse senedi alıp satıyordum.

Kayıplarım sadece elimdeki para ile sınırlı kalmadı. Kredi çektim borçlandım yine kaybettim. Borsa da al sat yaparak para kazanmanın çok zor bir işlem olduğunu, sağlam bir psikoloji gerektirdiğini anlayana kadar kaybettim. En sonunda uzun vade yatırım ile tanıştım. Kafam ve cebim rahat etti.

Borsada günlük al sat yaparak para kazanmayı isteyen yatırımcının, borsa hakkında çok iyi bilgisi olmalıdır. Çelik gibi iradesi olmalıdır. Küçük yatırımcıların bir çoğu yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmadan al sat yaparak para kazanmaya çalışmaktadır. Olası bir kayıpta hırs yapmakta ve elindekinin hepsini kaybetmektedir.

Borsada al sat yapmak isteyen yatırımcının para kazanması imkansız değildir. Gerekli eğitimleri alıp kendini geliştiren, psikojik olarak hazır olan biri al sat yaparak para kazanabilir.

Nasıl Başarılı Trader Olunur?

Trader tanımı finansal piyasalarda al sat yapan kişi olarak yapmıştık. Başarılı bir trader olmak isteyen yatırımcılar, çok iyi araştırma yapmalı, ileri derecede teknik analiz bilmeli, gündemi yakından takip etmeli, piyasanın yönünü iyi tahmin etmeli, duygusal davranmamalı, disiplinli olmalı ve hedeflerine odaklanmalıdır.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 • Murat Aksoy

  Related Posts

  Parayı Değerlendirme Yöntemleri Parayı Nasıl Değerlendirebilirim?

  Parayı Değerlendirme Yöntemleri Para insanların hayatlarına yön veren bir araçtır. Birçok insan hayallerindeki hayatı yaşamak için bolca parasının olmasını ister. Aileden gelen bir zenginliğiniz yoksa nakit paranızı değerlendirip daha çok…

  Yemek Sepeti Kredi Kartı Ekleme

  Yemek sepeti uygulaması, günümüzde sıklıkla kullanılan, yemek sektöründe faaliyet gösteren satıcılar ile müşterileri uzaktan yan yana getiren bir uygulamadır. Yemek sepeti uygulaması ile fiyat karşılaştırması yapabilir ve aklınıza gelen hemen…

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  You Missed

  Parayı Değerlendirme Yöntemleri Parayı Nasıl Değerlendirebilirim?

  Parayı Değerlendirme Yöntemleri Parayı Nasıl Değerlendirebilirim?

  Yemek Sepeti Kredi Kartı Ekleme

  Yemek Sepeti Kredi Kartı Ekleme

  Bilanço Nedir? Borsada Bilanço Nasıl Okunur?

  Bilanço Nedir? Borsada Bilanço Nasıl Okunur?

  Teorik Eşleşme Nedir?

  Teorik Eşleşme Nedir?

  Borsa Hesabından Paramı Çekemiyorum

  Borsa Hesabından Paramı Çekemiyorum

  Borsada Düzeltme Ne Demek?

  Borsada Düzeltme Ne Demek?