Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır?

Böyle bir başlıkla yazı yazmak istemezdim fakat genel itibari ile borsa bir oyun yeri olarak görüldüğünden dolayı bu başlığı tercih ettim. Borsa nasıl oynanırın gerçek anlamı borsada nasıl yatırım yapılırdır. Borsada oyun olmaz borsada yatırım yapılır.

Borsa genel itibariyle arz ve taleplerin toplamıdır. Büyük şirketlerin milyonlarca parçaya bölünmüş hisse senetlerinin olduğu yerdir. Beğendiğiniz ve güvendiğiniz bir şirkete ortak olma olanağı vermektedir.


Borsa oymamak yani borsada yatırım yapmak için ilk olarak bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Yatırım hesabı nereden açılır dediğinizi duyar gibiyim. Yatırım hesabını bankalardan ve aracı kurumlardan açabilirsiniz. Bankalardan yatırım hesabı açmak çok kolaydır mobil uygulama yada internet bankacığı üzerinden bile borsa hesabı açabilirsiniz. Banka ile ilgisi olmayan aracı kurumlarda da borsa hesabı açabilirsiniz.

Borsa hesaplarının da katogorileri vardır. Yüksek risk taşıyan yada az riskli katogoriler olarak ayrılırlar ilk başta belirtmediğiniz taktirde az riskli hesap açılışı yapılır. Az riskli hesap ile voltalitesi az olan yani hızlı hareket etmeyen sağlam hisseler diye tabir edilen hisse senetlerinde işlem yapmanıza olanak sağlanır. Sizin isteğinize göre borsa hesabınız yüksek riskli hesaba çevrilebilir.

Borsa hesabını açtıktan sonra borsa oynamak için hesap içerisine nakit para atmanız gerekmektedir. Nakit para transfer işlemini gerçekleştirdikten sonra almak istediğiniz hissenin kodunu arama bölümüne yazarak bulabilirsiniz. Ardından al seçeneğine tıklayarak mevcut fiyat üzerinden paranızın yettiği kadar alabilir ve şirkete ortak olabilirsiniz.

Örnek vermem gerekirse ABC hisse fiyatı 1 TL ve sizinde elinizde 10.000 TL var bu paranızın tamamına ABC hissesi almak istiyorsunuz 10.000 TL ile ABC hisselerinden 1 TL üzerinden 10.000 Adet alabilirsiniz. İşte borsa oynamak bu kadar basittir. Son olarak borsa bir oyun yeri değil yatırım yeridir oyun olarak görmek yerine yatırım olarak görmek bakış açınızı çok fazla değiştirir. Bol kazançlar dilerim hoşçakalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu