Borsa Seans Saatleri

Borsa Kaçta Açılıp Kaçta Kapanıyor?

Merhaba, Kanunlar çerçevesinde Borsa İstanbul tarafından yayınlanan borsa açılış ve kapanış saatlerini sizler için derledim.

Bildiğiniz gibi önceden 13:00 ile 14:00 saatleri arasında tek fiyat emir toplamama seansı uygulanıyordu. Öğle arası uygulaması 2019 Ekim ayında kaldırıldı ve borsa açılış kapanış saatleri tekrar düzenlendi.

Özellikle yeni yatırımcılar tarafından sıklıkla sorulan borsa kaçta açılır ve borsa kaçta kapanır sorusuna piyasaları tek tek yazarak cevap vermeye çalışacağım.

Uluslararası piyasalarda işlem yapıyorsanız daha önce dünya borsaları açılış kapanış saatlerini yazmıştım. Dilerseniz buraya tıklayarak dünya borsaları işlem saatlerini öğrenebilirsiniz. Borsa kaçta açılıp kaçta kapanıyor piyasalara göre yazmaya başlayayım. Pay piyasası, hisse senetleri alış satış saatleri ile giriş yapalım.

Pay piyasası İşlem Saatleri

Hisse senedi alış satış saatleri

Borsada bulunan sürekli işleme konu olan 2 adet pazar vardır. Bu pazarlar Yıldız pazar ve Ana pazardır. Bu pazarlar içerisinde bulunan hisse senetleri eğer cezaları yoksa aşağıda vereceğim hisse alış satış saatlerinde işlem görürler.

Yıldız pazar ve Ana pazar işlem Saatleri

Yıldız pazar ve ana pazarda olan tek fiyat gibi cezası olmayan hisse senetleri sabah saat 10:00’da sürekli alış satış işlemlerine başlar akşam saat 18:00’da sürekli alış satış işlemleri son bulur.

Yatırımcıların vermiş olduğu emirler sabah 09:40’ta toplanmaya başlanır ve teorik fiyat oluşur. 09:40 ile 09:55 arasında toplanan emirler sonucunda 09:55’te fiyat belirlenir. Bu aşamalarda emir girişlerine devam edebilirsiniz. Hisse fiyatı saat 10:00’dan sonra sürekli işlem yöntemi ile değişir.

Tek Fiyat Yöntemi Uygulanan Hisse Senedi Alış Satış Saatleri

Pay Piyasasında tek fiyat yöntemi ile işlem gören, Piyasa Öncesi İşlem Platformu (PÖİP), Yakın İzleme Pazar (YİP), Gelişen İşletmeler Pazarı (GİP)’na dahil olan hisse senetleri ile tek fiyat cezası alan hisse senetleri işlem saatleri

Tek Fiyat yöntemi ile işlem gören hisse senetleri için sürekli işlem yoktur. Emir toplanır ve belirlenen saatlerde toplanan emirler ile hisse fiyatı belirlenir. Yukarıda söylediğim gruplar haricinde tek fiyat yöntemi uygulanan yani Yıldız pazar ve Ana pazarda işlem görüp tedbir kapsamında tek fiyat uygulamasına konu edilen hisse senetleri de bu saatler aralığında işlem görür ve bu saatler arasında alış satış yapılır.

Borsa Yarım İş Gününde Açılış Kapanış Saatleri

Resmi tatil başlangıçlarında bazı zamanlar yarım iş günü uygulaması yapılmaktadır. Örneğin Ramazan veya Kurban bayramı Arefe günlerinde genellikle yarım iş günü uygulaması yapılmaktadır. Yarım iş günlerinde hisse senetleri için açılış kapanış saatlerine bir bakalım.

Yarım İş Günü Hisse Senetleri Açılış Kapanış Saatleri

Yıldız pazar ve Ana pazarda sürekli işlem yöntemi ile alış satış yapılan hisse senetleri için (tedbir kapsamındakiler hariç) işlem saatleri

Sürekli işleme konu olan hisse senetleri yarım gün alış satış saatleri bu şekildedir. Tek fiyat yöntemi uygulanan sürekli işleme konu olan hisse senetleri yarım günler de tek fiyat yöntemi için belirlenen saatlerde işlem görmektedir. Şimdi de tek fiyat yöntemi yarım gün işlem saatlerine bakalım.

Borsa Tek Fiyat Uygulaması Yarım Gün İşlem Saatleri

Tek Fiyat uygulanan piyasalarda yarım gün işlem saatleri Borsa İstanbul tarafından yayına göre bu şekildedir.

Yatırımcıların büyük bölümü Borsa açılış kapanış saatlerini hisse senedi açısından merak etmektedir ama biz diğer piyasalarında işlem saatlerine bakalım. Borsa açılış kapanış saatleri yazımızı genişletelim ve Viop işlem saatlerine bir bakalım.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) Açılış Kapanış Saatleri

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (Viop) açılış kapanış saatleri pay piyasası açılış kapanış saatlerine yakındır fakat farklılık gösterir. Viop pazarları alış satış saatlerine başlıklar halinde bakalım.

Viop Pazarlar ve İşlem Saatleri

Pay Türev Pazarı Açılış Kapanış Saatleri

Sürekli işlem günlerinde yani piyasanın tam gün açık olduğu günlerde; 09:30-18:10 saatleri arasında piyasanın yarım gün açık olduğu günlerde 09:30-12:40 Saatleri arasında pay türev pazarında işlem yapabilirsiniz.

Diğer Türev Pazarlar Açılış Kapanış Saatleri

Tam iş günlerinde piyasanın tam gün açık olduğu günlerde  09:30-18:15 Arasında, piyasasının yarım gün açık olduğu günlerde 09:30-12:45 Saatleri arasında diğer türev pazarlar da işlem yapabilirsiniz.

Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri Açılış Kapanış Saatleri

Endeks vadeli işlem sözleşmeleri işlem saatleri 09:30-18:15 Akşam seansı 19:00-23:00 Saatleri arasındadır.

Not: Hafta sonları ve resmi tatillerde piyasalar kapalı olduğu için işlem yapılmamaktadır. Dolayısı ile hafta sonu işlem yoktur. Normal seanslarda son 10 dakika kapanış aralığı olarak belirlenmiştir.

Borsa seans saatlerini yazdık öğrendik. Borsa kaçta açılıyor borsa kaçta kapanıyor, Borsa İstanbul tarafından yayınlanan borsa işlem saatleri yukarıda belirttiğim gibidir. İlerde değişiklik olursa bu yazıyı güncelleyeceğim. Bol kazançlar hoşçakalın.

Exit mobile version