Borsa ve Maymun Hikayesi Spekülasyon

Borsa ve Maymun Hikayesi

Maymunu çok olan bir köy varmış. Maymun o kadar fazlaymış ki köylünün başına dert oluyormuş. Bir gün bir tüccar köye gelmiş köylüyü etrafına toplamış. Demiş ki yakalayıp bana getirdiğiniz her maymun için size 10 Dolar veririm. Köylü duruma çok sevinmiş ve hemen maymunları toplamaya başlamış. Etrafta maymun azalınca tüccar köylüye yakaladığınız her maymun için size 20 Dolar veririm demiş bunun üzerinde köylü tekrar maymun avına çıkmış ve yakalayabildikleri maymunları getirmiş. Ardından tüccar tekrar köylüye yakalayacağınız her maymun için 25 Dolar veririm demiş. Ormanda maymun o kadar azalmış ki bırakın yakalamayı maymun görmek bile imkansız hale gelmiş.

Yakalanacak maymun kalmayınca tüccar benim şehir merkezinde işlerim var, size asistanım yardımcı olacak ve yakaladığınız her maymuna döndüğümde 50 Dolar ödeyeceğim diyerek köyden ayrılmış.

Tüccar gidince asistan köylüleri bir yere toplamış. Köylüye ormanda maymun kalmadı gelin anlaşma yapalım ben size bu maymunları 35 Dolardan satayım sizde tüccar gelince ona 50 dolardan satarsınız demiş. Kurnaz köylü zengin olacağını düşünerek elinde ne bar ne yok toplayıp teklifi hemen kabul etmiş ve asistan maymunların tanesini 35 Dolardan köylüye satmış. Ardından biraz zaman geçmiş, tüccar ve asistanı bir daha gören olmamış. Köylü elinde ne varda kaybetmiş. Başa bela olan maymunlarda ellerinde kalmış.

Borsa böyledir işte sadece borsa değil aslında neredeyse alım satımın olduğu tüm dijital piyasalar böyledir. Bir tüccar gelir değersiz birşeye değerinden fazla para verir onu izleyen küçük yatırımcının güvenini kazanıp ortadan kaybolur.

Ben çok hisseler gördüm geleceğin hissesi, bu hisse çok gidecekmiş, maden bulmuşlar zengin olduk hisse gidecek, vs vs. Denilen hisseleri. Hepsinin malum yerleri belli. Piyasada sonunda miş, mış olan cümlelerin peşinden koşmayın. Gidecek şirlet arıyorsanız kendiniz çabalayın araştırın kimseye kulak asmayın yatırım yapın kafanız rahat olsun.

Değerli yorumlarınızı eksik etmezseniz sevimirim saygılar.

Exit mobile version