Borsa ve Sosyal Medya

Merhabalar bu konuda yazmayı uzun zamandır istiyordum borsa da sosyal medyanın gücüne birlikte bakalım.


Geçen aylarda hisse ismini hatırlamıyorum 100.000.000 gibi bir piyasa değerine sahip şirketin hisselerinden 2500 TL değerinde aldım ve sattım bu alış satıştan şirketin piyasa değerini %3 oynattım. Bakın rakamlarda hata yok tam 2500 TL ile 100 Milyon piyasa değerli şirketi %3 oynattım. Konu ile ne alakası var diyenler olacaktır hemen konuya bağlayayım olayı.

Tweeter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yüksek takipçili kişiler izleme listesi gibi bir liste yayınlıyorlar. Yayınlanan bu listede yeri geliyor bir hisse çıkıyor bir hisse giriyor. Çıkan ve giren hisseler takipçilerle paylaşılıyor. Bunu gören insanlar vardır bunun bir bildiği deyip hisseye yükleniyor sonuç olarak hisse tavan oluyor ve bu yükseliş herkes alana kada devam ediyor. Ortada haber yok gelişme yok ama hisse yükseliyor. Kimse de durup şunu sormuyor neden bu şirketi alıyoruz yada nereden almalıyız. Takip ettiğim kişi almış bizde alalım düşüncesiyle hisse alınıyor.  Hisse ismi açıklandıktan sonra alıcılar sıraya giriyor doğal olarak hisse fiyatı yükseliyor ve bunun sonucunda hisse ismini açıklayan kişi bilgili adam oluyor. Benim 2500 TL ile %3 oynattığım şirketi binlerce kişi alırsa ne olur siz hesaplayın artık.

Tabi alıcı çok olunca kimisi 2 liradan giriyor kimisi 20 liradan kimse neler olduğunu anlamıyor. Hisseyi açıklayan kişi zaten en alttan almış oluyor. Bunun sonucunda herkesin bir doyma noktası var yavaş yavaş hisse elden çıkmaya başlıyor. Satışlar hızlanıyor yukardan alanların hepsi zarar yazmaya başlıyor. Borsanın sabır yeri olduğunu düşünen kişiler elindeki hisseyi zararına çıkartmıyor ama hisse ismini paylaşan kişi çoktan tepeden hisseyi vermiş oluyor. 2 liradan alınan hisse 50 Lira’dan satılıyor. 2 Lira’dan 50 Lira’ya giden hisse için daha çok gidecek yorumları bile yapılıyor satıcı çok olsa bile alınmaya devam ediliyor. Büyük pay sahibi elimdeki hisseyi yavaş yavaş satarak çok büyük karlar elde ediyor. Küçük yatırımcı şirket için gelecekte şöyle olacak böyle büyüyecek diye yönlendirilip umut verildiği için alımlara devam ediyor yada elindekini satmıyor. Bu hareketleri genelde sermayesi az şirketlerde yapıyorlar dolaşımdaki pay adetleri çok az olduğu için hisse çok hızlı hareket edebiliyor. Bu yazıyı yazmama sebep olan şey bir şirket hakkında yapılan yorumlardı. Umarım küçük yatırımcı kısa yoldan zenginlik hayallerini bırakıp gerçek yatırım anlayışıyla hisse alır. Onun bunun demesiyle değil kendi araştırmalarınızla alış satış yapın lütfen ama lütfen artık kanmayın.

Parayı Kazanmak Kolaydır Korumak Zordur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı