Borsada Açıkçı Ne Demek?

Borsada Açıkçı Ne Demek?

Merhaba, borsada sıkça duyduğumuz açığa satış yada açığa satış yasağı konularını daha önce yazmıştım. Sıra borsada açıkçı ne demek konusuna geldi.

Adından da anlaşılacağı gibi borsada açıkçı, açığa satışı yapan kişi yada kurumdur. Borsada açıkçı nasıl işlem yapar anlatayım.

Borsada Açıkçı Nasıl İşlem Yapar?

Açığa satış konusuna hakimseniz zaten nasıl işlem yaptığı konusunda bilginiz vardır. Eğer açığa satış hakkında bilginiz yoksa açığa satış nedir yazımı okumanızı tavsiye ederim. Konumuzu dağıtmadan açıkçı nasıl işlem yapar bakalım.

Kişisel olarak borsada açıkçıyı yani açığa satış yapan kişiyi ele alacak olursak, açığa satış yapacak olan açıkçı ilk olarak aracı kurumlar yada kanunlar tarafından belirlenen kuralları yerine getirmelidir. Bir aracı kurumun, yatırımcının açığa satış yapabilmesi için kuralları;

  1. Açığa Satış yapmak isteyen bir yatırımcı kredi sözleşmesi imzalamak zorundadır.
  2. Açığa satış işlemi için gerekli onay aracı kurum tarafından verilir
  3. Açığa satış yapmak isteyen yatırımcının hesabında en az 100.000 Lira olması gerekmektedir.
  4. Açığa satış limiti aracı kurumun uygun bulduğu hisse senetlerinde ve elinizde bulunan portföyün teminatlandırılmış  haline göre belirlenir.

Bu kuralları yerine getiren ve gerekli şartları taşıyan birisi açığa satış işlemi yapabilir. Açığa satış işlemi yapan kişiye de açıkçı dediğimiz için bu kişi borsada açıkçı diye tabir edilen kişi olur. Peki şartları yerine getiren açıkçı nasıl işlem yapar?

Açıkçının kazanması için hisse senedini belli bir fiyattan borç alması gerekir. Örneklendirerek anlatayım. Örneğin 10.00 Lira fiyatı olan ABC hissesini 1000 Adet borç alır. Burada dikkat edilmesi gereken konu açıkçı nakit borç almaz. Hisse senedini borç alır. Yani açıkçının hisse fiyatı kaç olursa olsun 1000 Adet ABC hissesi borcu vardır.

Açıkçı aldığı hisseleri örneğin 10.00 Lira’dan satmaya başlar. Yaptığı satış işlemi sonrası vade sonunda hisse fiyatının baz fiyatından düşük olması gerekir. Yapılan satış ile açıkçı hisse fiyatını 8.00 Lira’ya düşürdüğünü düşünün. Bu kişinin, 1000 Adet ABC hissesi borcu vardı. Vade sonunda ABC hissesini ortalama 8.00 Lira’dan geri alır. 10.00 Lira’dan 10.000 Lira’ya sattığı hisseleri 8.00 Lira’dan 8.000 Lira ödeyerek geri alır.

Hisse senedi borcunun vadesi dolduğunda 1000 Adet hisseyi sahibine iade eder. Yaptığı işlem sonucunda açıkçının cebinde 2000 Lira kar kalır.

Durum tam tersine döndüğünde 10.00 Lira’dan sattığı hisseler yükselmeye devam ederse örneğin vade sonunda 11.00 Lira olursa açıkçı 1000 Adet hisse borcu için 11.000 Lira ödeme yapmak zorunda kalır ve 1000 Lira zarar eder.

Borsada açıkçı bu şekilde kazanç sağlar. Umarım açıklayıcı olmuştur. Basit bir şekilde anlatmaya çalıştım. İşin özü borsada açıkçı fiyat düşüşlerinden para kazanır. Bir hisse de açığa satış yasağının olması fiyatın baskılanamayacağı anlamına gelir.

Açığa satış yasağı yatırımcıları korumak için uygulanmaktadır. Açıkçılar ellerinde olmayan, borç aldıkları hisse senetleri ile fiyatları baskılayarak düşürmek isterler. Borsa tarafında bu işlem yüksek miktarda yapıldığı zaman tedbir alınır.

Borsada açıkçı ne demek dilim döndüğünce anlatamaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bol kazançlar hoşçakalın.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Exit mobile version