Borsada AKD Ne Demek?

Borsada AKD Ne Demek?

Merhaba, borsa terimlerini anlamak için bilgilendirme yazıları yazmaya devam ediyorum. Bundan önce Borsada YTD ne demek? Konusunu işlemiştik. Şimdi de Borsada AKD ne demek onu anlatayım.

Borsada AKD Aracı kurum dağılımı demektir. Aracı Kurum Dağılımı kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturan kısaltmaya borsada AKD denilmektedir.


Aracı kurum dağılımı akd pay piyasası yani hisse senetleri için matriks üzerinden anlık olarak görülebilir. Viop işlemleri için akd verisi gün sonunda verilmektedir.

Aracı Kurum Dağılımı AKD Nasıl Görülür?

Akd görmek isteyen bir yatırımcı derinlik lisansına sahip olmalıdır. Finansal piyasalarda işlem yapıyorsanız bir aracı kurum ile çalışıyorsunuz demektir. Akd verilerini ister aracı kurumunuzdan isterseniz de matriks üzerinden temin edip pay piyasası için anlık aracı kurum dağılımını görebilirsiniz.

Pay piyasası yada vadeli işlem ve opsiyon piyasasına ait olamayan semboller için aracı kurum dağılımı(akd) verisi yoktur. Yatırımcıların dikkat etmesi gereken konu akd verisi günlük bir veridir. Saklamada olan varlıklar akd ile görüntülenmeyebilir.

Aracı Kurum Dağılımı AKD Nedir?

Aracı kurum dağılımı, örneğin hisse senedinde, Aracı kurumun, ABC hissesini ne kadar aldığı ve ne kadar sattığının gösterildiği bir değerdir. Yüzdesel yada lot bazında gösterilebilir. Örneğin ABC hissesini XYZ aracı kurumu 10.000 Lot aldığı ZXY aracı kurumunun da 9.000 Lot sattığı gösterilir. Yüzdesel veya rakamsal olarak aracı kurumun ilgili hisse senedi üzerinde ne kadar bir paya sahip olduğu AKD ile görülür.

Yatırımcılar aracı kurumların hisseyi almak için istekli olup olamadığını AKD ile rahatlıkla görebilir. Hangi aracı kurumun hisseyi aldığını hangisini sattığını görmek isterseniz AKD lisansı alarak işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Yatırımcılar genel olarak aracı kurumların ağırlıklarını arttırdığı hisselerde yükseliş beklerler. Aracı kurumların ağırlıklarını azalttığı hisselerde ise düşüş beklerler. AKD verilerine bakarak yatırım yapanlar genellikle haftalık yada aylık oranları takip ederler.

Yükseliş yada düşüş için sadece AKD yeterli değildir. Hisse senedi alınmadan önce incelenmesi gereken birsürü değer vardır. Bu yazı Borsada AKD ne demek onu anlatmak için yazılmıştır. Yatırım tavsiyesi içermemektedir. Akd verileri hisse senetleri için yorumlanabilse de her zaman doğru sonuç vermeyebilir.

Bu nasıl olur derseniz bir hisse senedinde aracı kurumların ağırlığı artarken aniden düşüşe geçebilir yada ağırlığı azalırken aniden yükselişe geçebilir ve hisse senedi yönü hızlı bir şekilde değişebilir. Tekrar etmem gerekirse, Yatırımcılar yatırım yapamadan önce daha farklı değerleri de incelemelidir.

Borsada AKD ne demek anlatmaya çalıştım. Lütfen yatırım tavsiyesi olarak algılamayın. Bildiğiniz gibi yatırım tavsiyesi kesinlikle yapmıyorum. Yatırım tavsiyesi yapmak aracı kurumlar ile SPK lisansına sahip olan kişilerin işidir.

Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değil bilgi vermek için yazılmıştır. Her yatırımcı kendi yatırımından sorumludur. Bol kazançlar hoşçakalın.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.


İlgilizi Çekebilir

Borsada dük olmak nedir öğrenmek için TIKLAYIN

İnternetten Para kazanma yollarını öğrenmek için TIKLAYIN

Borsada Trade ne demek öğrenmek için TIKLAYIN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı