Borsada Aracı Kurum mu Banka mı?

Aracı Kurum Seçimi

Borsada Aracı Kurum mu Banka mı?

Borsaya giriş yapmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu Borsada aracı kurum mu? Banka mı? sorusuna cevap bulmaya çalışacağım. Borsada daha önce bulunan yatırımcıların da birçoğu bu sorunun cevabını merak ediyordur. Dilerseniz konumuza giriş yaparak borsada aracı kurum mu? banka mı? sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.

Not: Bankaların yatırım bölümleri de aracı kurumlar gibi çalışırlar. Hisse senedi gibi birçok yatırım ürününün alış ve satışına aracılık ederler. Yani banka isminden dolayı kurum seçilmez. Hizmet kalitesine göre kurum seçilir.

Borsada yatırım türleri değişkenlik göstermektedir. Uzun vadeli yatırım, Orta vadeli yatırım, Kısa vadeli yatırım, Günlük al sat yapmak, Kaldıraçlı piyasalarda işlem yapmak gibi birçok çeşit yatırım türü bulunur. Banka yada aracı kurum belirlenmeden önce, yatırımcı ilk olarak nasıl yatırım yapacağını belirlemelidir.


Borsada uygulanacak yatırım türü belirlendikten sonra aracı kurum yada bankanın yatırım bölümleri tercih edilmelidir. Örneğin günlük al sat yapan bir yatırımcı için ilk önceliklerden birisi tabiki komisyon oranlarıdır. Alış ve satıştan aracı kurumlar ve bankaların yatırım bölümleri komisyon aldığı için, günlük alış satış yapan bir yatırımcı ilk komisyon oranlarına bakmalıdır.

Günlük alış satış yapan bir yatırımcı, çalıştığı şirketin veri hızı ile de yakından ilgilenmelidir. Canlı fiyatlara göre işlem yapan yatırımcıların alış ve satış işlemlerinin anında gerçekleşmesi, canlı verinin anında ekranlara gelmesi çok önemlidir. Borsada günlük al sat yaparak para kazanan yatırımcı çalışacağı şirketi bunun gibi kriterlere bakarak seçmelidir.

Borsada uzun vadeli yatırım modelini benimseyen bir yatırımcı için, yatıracağı para çok büyük değilse komisyon oranının bir önemi yoktur. Canlı verinin anlık işlenmesinin bir önemi yoktur. Çünkü yatırımcı anlık olarak alış satış yapmadığı için canlı veri görmenin önemi kalmamaktadır.

Konuyu uzatıp kafanızı fazla karıştırmadan. Aracı kurum mu banka mı sorusu içerisinde aranacak kriterleri birkaç madde ile yazayım. Kendi adıma çalıştığım aracı kurumda olması gereken özellikleri yazayım.

 • Çalıştığım aracı kurumda mutlaka müşteri hizmetleri iyi olmalı, Aradığım zaman hızlı bir şekilde müşteri hizmetlerine ulaşabilmeliyim.
 • Günlük al sat yapmıyorum ama, borsada verilerin hızlı aktarılması da benim için önemli bir faktördür.
 • Çalıştığım aracı kurumun mutlaka bir borsa uygulaması olmasını isterim.
 • Çalıştığım aracı kurumun komisyon oranlarının düşük olmasını isterim ( günlük al sat yapmıyorum, yukarıda saydığım kriterler gerçekleşirse, komisyon oranlarına fazla takılmam.)
 • Kurumun yasal izinlerinin olup olmadığı konusu da benim için çok önemlidir.

Borsada, aracı kurumlar ile ilgili, yatırımcıların, belki de en fazla araştırdığı konu, en düşük komisyon ile çalışan aracı kurum oluyordur. Düşük komisyon oranına sahip aracı kurumlar günlük al sat yapanlar için avantajlı olsa da, aracı kurumun kaliteli ve müşteri odaklı olması da çok önemlidir. Düşük komisyon ile işlem yapıp iyi hizmet alamadıktan sonra yatırımcı çalıştığı kurumda rahat edemez.

Yatırımcıların bazılarının aklında Aracı kurum batarsa hisselerime ne olur? yada yatırımlarıma ne olur gibi sorular oluşabilir. Bankaların yatırım bölümü ile Borsa işlem izni bulunan aracı kurumların batması, İflas etmesi halinde örneğin hisse senetleriniz devlet güvencesindedir.

Aracı kurum yada bankalar hisse senedi saklama, elinde tutma hizmeti vermezler. Yatırım şirketinin batması halinde yatırımlarınız MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda  saklanmaktadır.

Yatırımcıların banka mı aracı kurum mu sorusunun cevabını bulması için aracı kurum kalitesini araştırmalıdırlar. Düşük komisyona sahip, kaliteli müşteri hizmetleri olan aracı kurumlar yatırımcılar tarafından tercih edilmelidir. Her aracı kurumun kendine özel uygulamaları vardır.

Örneğin benim çalıştığım aracı kurumun, anlık borsa hizmetini yani 15 dakika gecikme olmadan canlı verileri gördüğüm hizmeti ücretsiz vermesi bir ekstradır. Kaliteli müşteri hizmetleri var. Komisyon oranları da düşük. Aradığım kriterleri sağladığı için aracı kurumumdan memnunum. (Bir bankaya bağlı yatırım firması ile çalışıyorum)

Yatırımcılar borsada aracı kurum mu banka mı daha iyi sorusunun cevabını araştırma yaparak bulmalıdır. Öneri ile değil, kendisi için en uygun olan hangisi ise o kurum ile çalışmalıdır.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Örneğin benim çalıştığım aracı kurumun, anlık borsa hizmetini yani 15 dakika gecikme olmadan canlı verileri gördüğüm hizmeti ücretsiz vermesi bir ekstradır. Kaliteli müşteri hizmetleri var. Komisyon oranları da düşük. Aradığım kriterleri sağladığı için aracı kurumumdan memnunum. (Bir bankaya bağlı yatırım firması ile çalışıyorum)
  Makalede bu bölüm tam bana göre olduğu için çalıştığınız kurumu öğrenebilir miyim?
  Borsada yeni ve çok ufak bir KY olduğum için yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Ben İş Yatırım ile çalışıyorum. Oran olarak 10 binde 2 komisyon vermekteyim. İşlem hacminize göre Aracı kurumlar oranları azaltabilirler. Özellikle yeni giren yatırımcılara tavsiyem. Bir aracı kuruma telefon edip aylık, haftalık, yıllık vs. şu kadar işlem yapmayı planlıyorum. komisyon oranınız nedir diye sormanızdır. Hatta ben ilk girerken A yatırım firması 10 binde 8 oran verdi. B yatırım firması 10 binde 6 oran verdi. Ben diğer başka bir yatırım firmasını daha arayıp bakın şu yatırım firması bana 10 binde 3 veriyor zaten sizinle aynı koşullarda çalışmam için bana extra ne vaad ediyorsunuz dediğimde. Matriks işlem platformu ücretsiz anlık göstergeler ve 10 binde 2 yi teklif ettiler. Ama ben ay’da bir veya haftalık göstergelere bağlı olarak nakit veya hisse senedinde olduğum için komisyon oranlarına pek takılmıyorum. Uzun vade de beklettiğim hisselerimde işlem yapmıyorum kolay kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu