Borsada Balina Ne Demek?

Borsada Balina Ne Demek?

Borsa ile ilgili terimleri anlatmaya devam ediyorum. Bu günkü konumuz borsada balina ne demek olacak. Balina kavramı aslında sadece borsada değil, aslında tüm piyasalarda kullanılan bir kavramdır. Borsada Balina, piyasaları oynatabilecek kadar parası olan, büyük kişi yada kurumlardır.

Bildiğiniz gibi dünya üzerinde ki en büyük canlı balinadır. Borsada balina kavramı da balinan büyüklüğü baz alınarak türetilmiştir. Finansal piyasalarda balina diye tabir edilen yatırımcılar, Kripto para borsalarında, Forex piyasalarında veya ülkelerin ulusal borsalarında bulunabilirler.

Borsada balina nasıl tespit edilir derseniz, tespit etmek çok zordur. Bunun sebebi, balina statüsünde bulunan bir yatırımcının izini belli etmemesidir. Alış ve satış işlemlerinin, büyük oranda yazılımlar yani robotlar ile yapılması balina yatırımcıyı görünmez hale getirmektedir.

Özellikle Amerika da kullanılan bazı yazılımlar balina yatırımcıların işlem durumlarını takip etmektedir. Tahmine dayalı yazılımlar ile borsada balina diye tabir edilen yatırımcıların hangi yönde işlem yaptığı, yatırımcılar tarafından büyük öneme sahiptir. Borsada balina, piyasayı oynatabilecek, yön verebilecek bir güç olduğundan, para kazanmak isteyen yatırımcılar tarafından titizlikle takip edilmelidir.

Yukarıda da söylediğim gibi balina diye tabir edilen kişi yada kurumlar, karda yürüyüp izini belli etmemektedir. O yüzden  takibi çok zordur. Piyasaları oynatmak için çok büyük paralar gerektiği için borsada balina yatırımcı yok denecek kadar azdır fakat vardır.

Borsada balina ne demek konusunun sonuna geldik. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden veya iletişim bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

Exit mobile version