Borsada Başarılı Olan İnsanların Ortak Özellikleri

Borsa da Başarılı Olan İnsanların Ortak Özellikleri

Borsa, para kazanmanın çok kolay olduğu, aynı zamanda çok zor olduğu yatırım alanlarından biridir. Biraz zıtlık oldu fakat durum maalesef böyledir. Borsa da para kazanmak kolaydır çünkü yatırım yaptığınız şirket sizin için çalışır, elinizi hiçbir işe vurmasınız. Şirket çalıştıkça kazanır dolaylı olarak sizde oturduğunuz yerden kazanmaya devam edersiniz. Şimdi, madem para kazanmak bu kadar kolay, neden büyük çoğunluk borsa da zarar ediyor? Borsada işlevsel olarak yatırım yapmak çok basit olsa da  teknik olarak borsa da yatırım yapmak çok zordur.

Çeşitli zorlukların üstesinden gelerek borsa da çok ciddi paralar kazanmış insanlar vardır. Bunlardan bir tanesini neredeyse tüm borsacılar tanır. Dünyaca ünlü borsacı Warren Buffet borsa ve diğer yatırım yaptığı alanlarda o kadar çok kazanmıştır ki dünyanın en zenginleri listesi ilk 10’da kendine sürekli yer bulur. Neden siz de bir Warren Buffet gibi çok kazanmayasınız ki? Bu yazımızda borsa da başarılı olan insanların ortak özelliklerinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

1-SABIR


Benim üzerinde durduğum en önemli unsurdur. Sabırlı olmak borsa kadar hayatta da başarılı olma yollarından biridir. Atalarımızın da sabır hakkında herkesin bildiği bir atasözü vardır. Sabreden derviş muradına ermiş derler. Sabır borsa da para kazanmanızın ilk kuralıdır. Büyük yatırımcılara borsayı nasıl tanımlarsınız diye sorulduğunda, Borsa, sabırlıların, sabırlızlardan para kazandığı yerdir diye tanımlarlar. Bu cümleden de anlaşıldığı gibi borsada sabırlı olamak size büyük paralar kazandırabilir. Ünlü yatırımcı Warren Buffet’in hisse senetlerini yıllarca sarmadan beklediği bilinmektedir. Büyük sabır gösterip dünyanın en zengin insanlarından biri olmuştur. Sizde borsada sabrederek çok ciddi kazançlar sağlayabilir ve adınızı tarihe altın harflerle yazdırabilirsiniz.

2-ARAŞTIRMA

Borsa da başarılı olmuş insanların ortak özelliklerini inceledeğinizde hisse senedi yatırımı yapmadan önde yoğun bir araştırma yaptıkları görülmektedir. Bir şirkete ortak olmadan o şirketin yaptığı işi, sektörünü, yönetim biçimini, karlılık oranını, geleceğe yönelik yatırımlarını, mevcut faliyetlerini kısacası her detayını öğrenmek ve iyi analiz etmek zorundasınız. Tüm bu araştırmalar size zor gibi gelebilir fakat bir arsa alırken kenarından yol geçiyor mu, ilerde değerlenir mi, imara açık mı vs birsürü ayrıntısını araştırıyorsunuz. Hisse almanın da bundan farkı yok aslında şirkete ortak olurken gelecekte nerelere gelir diye düşünmeli ve buna bağlı araştırma yapmalısınız. Araştırma yaparak alacağınız hisse sizi kolay kolay üzmeyecektir.

3-RİSK DAĞITIMI

Borsada başarılı olan insanların bir diğer özelliği ise risk dağıtımlarıdır. Borsa da sonsuza kadar yükseliş yoktur. Ara ara düşüşler de gerçekleşir. Bu düşüşler bazen sert bazen yumuşak olmaktadır. Ülkemizde genel olarak borsa düştüğünde altın ve döviz yükselir, borsa yükseldiğinde altın ve döviz düşer. Bu düz mantıkla hareket ettiğinizde borsada olası bir sert düşüşte çok fazla zarar etmemek ve maliyet düşürmek amacıyla kenarda can yeleğiniz bulunmak zorundadır. Büyük yatırımcılar paralarını belli yatırım araçlarına bölerek risk dağıtımı yapmaktadır. Yani borsanın düştüğünde can yeleği olarak aldığı altını bozdurur ve maliyet düşürür ardından ilk yükselişte güzel kar elde eder. Siz de borsada başarılı olmak istiyorsanız buna benzer kenarda duran can yelekleriniz olmalıdır.

İkinci bir risk dağıtım yöntemi ise tek hisseye tüm parayı bağlamamaktır. Oluşturduğunuz hisse senedi portföyünüzde çeşitli hisseler bulundurmak tek hisse bulundurmaya nazaran daha risksizdir. Hisselerinizden biri düşerse diğeri yükselir çok zarar etmekten kaçınmış olursunuz.

4- KAZANMA ARZUSU

Kendi adıma borsada uzun vadeli temettü emekliliği yatırımı yapıyorum ve gerçekten kazanmak istiyorum. Tüm büyük yatırımcılar gibi olmak istiyorum. Siz de gönülden kazanmayı istemelisiniz. Yaşanan olumsuzlukları bir kenara bırakıp yatırım yaptığınız zaman kazanacağınıza kendinizi inandırmanız gerekiyor. Bu konuyu biraz açıklayayım. Kazanma arzusu olmayan ve maymun iştahlı olan insanlar borsa da sürekli zarar ederler. Sebebi ise aldıkları hisseleri inançlarının olmamasından dolayı çok çabuk satatlar. Sıkça alış satış yapmak genelde zarar ile sonuçlanır. Bir şirkete yatırım yaparken ilerde o şirketin iyi yerlere geleceğini ve iyi kazanç elde edeceğine inanmalısınız. Büyük yatırımcılar hisse senetlerini yıllarca ellerinde tutarlar.

5- UZUN VADELİ DÜŞÜNMEK

Borsada başarılı olan insanların bir çoğunun aldığı hisseleri uzun yıllar satmadıkları görülmektedir. En büyük yatırımcılardan olan Warren Buffet aldığı bir hisseyi 30 yıldan fazla portföyünde tutmaktadır. Uzun vadeli hisse senedi yatırımı, birçok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Borsaya yeni başlayan yatırımcılar bu konuda çok geride kalmaktadır. Bunun ana sebebi hızlı zengin olma hayaline kapılmış olmalarıdır. Borsada başarılı olan insanlara baktığınızda hiç biride hızlı zengin olma isteği yoktur. Para kazanmanın zor bir iş olduğunu bildikleri için bir çoğu uzun vadeli yatırım modelini benimsemişlerdir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse bir dükkana ortak olmayı düşündüğünüzde o dükkanın ilerde kazandıracağı parayı düşünerek ortak olursunuz. Borsa da yatırım yapmanın neredeyse bundan hiç farkı yoktur. Bir dükkana ortak olmak ile bir şirkete ortak olmak aynı şeydir. İleriyi düşünerek yapılan yatırım size zafere ulaştıracaktır.

6- HIRS YAPMAMAK

Borsa da başarılı olmuş insanları incelediğinizde işlemlerini bir mantık doğrultusunda yaptıklarını görürsünüz. Duygusal düşünmezler, gerçeği satın alırlar. Duygusal düşünmek sizin hırs yapmanıza sebep olabilir. Hiçbir beklentisi olmayan bir hisse senedini duygusal olarak almak istediğiniz karı yaptırmayabilir ve sizi hayal kırıklığına uğratır. Yaşamış olduğunuz bu hayal kırıklığı sizin hatalı işlem yapmanıza sebep olabilir. Borsa da inişler ve çıkışlar her zaman vardır. Bu inişler sizi korkutmasın yatırım yaptığınız şirkete güveniyorsanız sabırla beklemeniz gerekmektedir.

Yatırım yaptığınız şirket sizi istediğiniz sonuca ulaştırmayabilir. Başka bir şirkete yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Böyle bir durum yaşarsanız tamamen mantıklı düşünerek, gerekli araştırmaları yaparak başka bir hisse senedine geçmelisiniz. İlk aldığınız hissede beklediğiniz sonuca ulaşamamanız durumunda duygusallığı bir kenara bırakıp kazanmak için hırs yapmadan yatırım yapmalısınız.

Öfkeyle kalkan zararla oturur diye ne güzel söylemiş atalarımız. Hırs sadece borsa da değil gerçek hayatta da hatalar yapmanıza sebep olur. Hırs yapmadan geleceğe odaklanarak yatırım yapın.

Borsada En Çok Kazanan Adam Yazıma Göz Atabilirsiniz

7- PLANLAMA YAPMAK

Planlama yapmak borsada kazanan insanların hayatlarına işlemiş kurallardan biridir. Bir plan dahilinde yatırım yapmak hem sizi zarardan kurtarır hemde güzel kazanç sağlamanıza vesile olur. Yukarda can yeleği örneği vermiştik. Örneğin Planınızı yapıp paranızın %30 u ile Altın aldığınızı varsayarsak. Borsa düştüğünde elinizde olan altınlarla alttan alım yapıp maliyet düşürebilir, borsa tekrar yükseldiğinde güzel karlar elde edebilirsiniz.

Başka bir plan örneği daha vereyim. Aldığınız hisse de belirli bir kar oranı belirleyip elinizden çıkarmanız bir plan dahilinde hareket ettiğinizi gösterir. Örnekler çoğaltılabilir kendinize aylık bir birikim miktarı belirleyip her ay düzenli alım yapabilirsiniz. Belirli bir plana dahil olmak plansız, rastgele hareket etmekten çok daha iyidir.

8- OYUN OYNAMAK DEĞİL YATIRIM YAPMAK

Borsa da işlem yapanlardan sıkça şu cümleyi duyarsınız “Borsa Oynuyorum” işte bu cümleyi kullanmamaya çalışın. Çünkü borsa da başarılı olanlar oyun oynamaz yatırım yapar. Borsa bir yatırım aracıdır, oyun oynamak isterseniz başka alanları kullanmalısınız. Borsa da oyun kelimesi sizin borsayı ciddi bir alan olarak görmenizi engeller. Yatırım yapmak ise tamamen bu işi ciddiye almanıza vesile olur. Küçük bir kelime demeyin yatırım ve oyun arasında ciddi farklar vardır. Borsadan çok kazananların hiç birine borsa oyuncusu denilmez yatırımcı denir. Sizde yatırımcı olun kendinizi ve binbir emekle kazandığınız paranızı kullandığınız yeri ciddiye alın.

9- FİKİR VE ÖRNEK ALMAK

Borsa da yatırım yapıp zengin olmuş kişiler, onlardan önce borsa da çok kazanan diğer insanların fikirlerine değer verir. Onları takip eder ve geleceğe yönelik değerlendirmelerini ciddiye alır. Dünyanın en çok kazanan borsacılarından Warren Buffet’in babası da borsacıdır. Warren Buffet babasının izinden giderek bu servete ulaşmıştır. Yani sistemde daha önce işlem yapmış ve para kazanmış olan birinin fikirlerine değer vermiş, dersler almış zengin olmuştur. Çok kazanmış borsacıları dinlemek, takip etmek sizin piyasa ve yatırımlar hakkında önden bilgi almanızı sağlar çünkü bu tür insanlar piyasayı yakından takip edip yatırımlarını ona göre yapmaktadır. Borsa da sizden daha ilerde olan insanları örnek almak ve onların tavsiyelerini dinlemek sizi borsa da daha donanımlı hale getirir.

Kendi fikirleriniz ile yatırım yapmaya karar verdiğinizde büyükler bu hisse için neler söylemiş, alım yapmışlar mı, gelecekte beklentileri nedir gibi araştırmalar yapmak yapacağınız yatırımda sizin daha emin olmanıza yardımcı olur.

ÖZETLERSEM

Saydığım maddelerin hepsi bir bütündür. Yanlış hissede sabretmek size kazandırmaz yada doğru hisse de sabırsız davranmak yine size kazandırmaz. Büyük yatırımcıların geneli bu saydığım maddeleri hep birlikte uygular. Sabreder, araştırır, hırs yapmaz, kendine güvenir, planlarına sadık kalır, riskleri dağıtır, geleceğe yönelik değer yatırımı yapar,büyükleri takip eder örnek alır.

Borsa da başarılı olan insanların ortak özelliklerini anlatmaya çalıştım. Bir uzun vadeli hisse senedi yatırımcısı olarak bu maddeleri uygulamaya çalışıyorum. Umarım bende borsada başarılı olan insanlar gibi başarılı olurum ve ilerde adımdan bahsettiririm.

 

Borsa da nasıl kazanılacağı yönünde fikriniz yoksa Borsa da Para Kazanma Yöntemleri yazımı okuyabilirsiniz

Borsa da Başarılı Olan İnsanların Özellikleri

  1. Sabırlıdırlar
  2. Araştırırlar
  3. Riski Dağıtırlar
  4. Kazanmak İsterler
  5. Kendilerine İnanırlar
  6. Uzun Vadeli düşünürler
  7. Risk Almazlar
  8. Planlama Yaparlar
  9. Oyun oynmaz Yatırım Yaparlar
  10. Başarılı İnsanları İzlerler

Uzun vadeli yatırım yapma niyetiniz varsa Temettü Yatırım ve Temettü Emekliliği yazımı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu