Borsada Bedelli Sermaye Arttırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bedelli Sermaye Arttırımı Hisseye Etkisi

Borsada Bedelli Sermaye Arttırımı Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bedelli sermaye arttırımı bildiğiniz gibi şirket borsada işlem gören bir şirketin dışarıdan temin ettiği finansal kaynaklar ile önceden belirlenen bir bedel karşılığında yatırımcılara dağıttığı yeni hisse senetleridir. Bedelli sermaye arttırımı ile şirket sermayesinin arttırılması hedeflenir ve dolaşımdaki hisse senedi miktarı artar.

Borsada sıklıkla duyduğumuz bedelli sermaye arttırımının, hisse fiyatlarını nasıl etkileyeceği hep merak konusu olmuştur. Gerek bedelli sermaye arttırımı gerek bedelsiz sermaye arttırımının hisse senedini nasıl etkilediği hakkında çok fazla araştırma yapılmıştır.


Yapılana araştırmalar borsada bedelli sermaye arttırımı hisseyi nasıl etkiler sorusunun tam cevabını verememiştir. Fakat şirket durumuna göre bazı etkilere dikkat çekilmiştir. Bedelli sermaye arttırımı sonrası hisse fiyatlarının ne yönde ilerleyeceği hakkında kesin bir şey söylenemez. Sadece bedelli sermaye arttırımı yapacak şirkete göre yorumlama yapılabilir.

Bedelli sermaye arttırımının neden yapıldığını yatırımcı iyi analiz etmelidir. Şirketin neden dış kaynağa ihtiyacı olduğu sorusunun cevabı hisse senedi fiyatı üzerinde etkili olmaktadır.

Olası durumları konuşacak olursak. Örneğin şirketin yapacağı bir yatırıma iç kaynakların gücü yetmediğinde, dış kaynaklardan sermaye edinmek üzere bedelli sermaye artışı yapıyorsa, uzun vadede şirket hisselerinin, yapılan yatırımdan dolayı iyi yerlere geleceği düşünülebilir.

Yatırımcılar bedelli sermaye arttırımı konusuna pek sıcak bakmamaktadır. Bunun sebeplerinden biri, bildiğiniz gibi borsada işlem gören şirketlerin kanunlarda belirlenen sermaye miktarları olmalıdır. Borsada işlem gören bir şirket kanunda belirtilen sermayenin altına düşerse Bedelli sermaye arttırımı yapmak zorundadır.

Yatırımcılar ileriye dönük planları olmayan, gelirlerinin günden güne düştüğü, nakit akışı bozulan şirketleri fazla sevmezler. Bu durum şirketler üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Fakat yeni kaynak oluşturan şirket yeni bir hikaye de yazabilir.

Yani bedelli sermaye arttırımı hisseyi nasıl etkiler sorusunun net bir cevabı olamaz. Şirket hisseleri kısa sürede katlanır, şirkete nakit giriyor gibi cümleler sizi aldatmasın. Bedelli sermaye arttırımının etkisi şirketin oluşan nakiti nasıl kullanacağı ile ilgilidir.

Kısa Süreli Etkiler

Bedelli sermaye arttırımının kısa süreli etkileri hakkında konuşacak olursak, Yatırımcılar genellikle bedelli sermaye arttırımına soğuk bakmaktadır. Bunun sebeplerinden biri, yatırımcıların bedelli ile oluşacak yeni hisse senetlerine bir bedel ödemek zorunda kalmalarıdır.

Yeni hisse senedi alacak kadar nakiti bulunmayan yatırımcılar elindeki hisseleri satmak isteyebilirler. Yada bedelli sermaye arttırımı sonrası elinde bulunan ruchan haklarını satarak şirkete veda edebilirler. Tam tersi de oluşabilir. Mevcut rüçhanları satıp, ruchanlardan elde ettiği nakit kadar yeni hisse senedi alıp şirkette ağırlığını arttırmak isteyebilir.

Bedellinin neden yapıldığını araştırıp, ilerde şirketin iyi yerlere geleceğini düşünün büyük yada küçük yatırımcılar da ilerde oluşacak hisse fiyatını önceden satın almak isteyip, bedelli öncesi şirket hisselerini almak isteyebilirler. Bu durum da şirket hisselerine olumlu yansıyabilir.

Borsada bedelli sermaye arttırımı hisseyi nasıl etkiler konusunda net cevap verememek kötü olsa da, şirketin neden sermaye girişine ihtiyaç duyduğu araştırılıp, kısa ve uzun vadede hisse fiyatında tahminde bulunulabilir.

Şirket bedelli yapıyor uçacak, kaçacak, çakılacak gibi cümleleri çok sık rastlıyorum. Maalesef durum öyle değildir. Dış kaynaktan temin edilen paranın, borç ödemelerinde mi kullanılacağı, yeni bir yatırım mı yapıalacağı gibi sorular hisse fiyatını etkileyen faktörlerdir.

Bedelli yada bedelsiz sermaye artırımlarının hisseyi nasıl etkileyeceği konusunda net bir cevabın olmadığını bilmelisiniz. Bedelli  yada bedelsiz sermaye arttırımı sonrası hisse fiyatlarında ani bir yükseliş yada düşüş görülebilir. Yatırımcılar spekülasyonlara dikkat etmelidir.

Borsada bedelli sermaye arttırımı hisseyi nasıl etkiler konusunun sonuna geldim. Aklınıza takılan bölümleri yorum bölümünden iletebilir yada bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bol kazançlar dilerim hoşçakalın.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı