Borsada Buz Dağı Ne Demek?

Borsada Buz Dağı Ne Demek?

Merhaba, Daha önce borsada balina ne demek? konusunu anlatmıştım. Şimdi sıra borsada buz dağı ne demek konusunu anlatmaya geldi. Borsada buz dağı denilince aklınıza Titanic gelmeli. Hemen hemen herkes Titanic filmini izlemiştir. İzlemeyenler için kısaca özet geçeyim çünkü konumuzla çok alakalı.

Titanic filminde batmaz denilen bir geminin görünmeyen buz dağına çarpıp batması konu edilmiştir. Gerçek hayatta da Titanic gemisi görünmeyen bir buz dağına çarpıp batmıştır. Borsada buz dağı ne demek kavramı da görünmemeyi temsil eder. Örneklendirerek konuyu daha net anlamanızı sağlayayım.

Örneğin büyük bir portföye sahip yatırımcı, elindeki hisse senetlerini satmak istediğinde birden bire satış yapmak istemez. Tüm hisseleri satmak istediğinde diğer yatırımcılar panik olabilir ve toplu bir satış işlemi gerçekleşebilir. Büyük yatırımcı elindeki hisseleri azar azar hiç görünmeden, hissettirmeden satış yaptığında diğer yatırımcılar panik olmaz ve satılan hisseleri azar azar almaya devam ederler.

Anlattığım olayda büyük yatırımcının satışlarının görünmemesi, azar azar elindeki hisseleri çıkartması, hissettirmeden hisseden ayrılmasına borsada buz dağı denilmektedir. Titanic olayında buz dağının görünmemesi sebebiyle bir batış vardır. Borsada da buz dağının görünmemesi diğer yatırımcıları zarara uğratabilmektedir.

Günümüzde yazılımlar sayesinde alış ve satış işlemleri çok hızlı hale gelmiştir. Geniş bir Portföye sahip yatırımcı elinde bulunan yatırım araçlarını saniyeler içerisinde alıp satabilir. Buz dağı dediğimiz olay bu şekilde gerçekleşir. Saniyeler içerisinde küçük satış emirleri girilir ve diğer yatırımcılar büyük oyuncunun satış yaptığını anlamazlar.

Borsada buz dağları günümüz teknolojisi ile anlaşılır hale gelmiştir. Alış ve satışları takip eden yazılımlar sayesinde küçük küçük satışları ve küçük küçük alışları yazılımlar takip ederek rapor sunmaktadır. Ülkemizde kullanımına şahit olmadım. Bildiğim kadarı ile buz dağını tespit eden bir yazılım ülkemizde kullanılmıyor. İlerleyen zamanlarda gelmesi muhtemeldir.

Borsada buz dağı olayı küçük ve hızlı satışlar ile gerçekleşir ve buz dağı satışlarını tespit eden yazılımlar mevcuttur.

Tekrar etmemiz gerekirse borsada buz dağı, görünmemek olarak algılanmalıdır ve zaman zaman çok tehlikeli olmaktadır. Günlük al sat yapan yatırımcılar için çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Borsada buz dağı ne demek konusunun sonuna geldik. Umarım aradığınız bilgiye ulaşmanıza vesile olmuşumdur. Borsa ile ilgili merak ettiğiniz konulara yukarıda bulunan arama butonunu kullanarak erişebilirsiniz.

Exit mobile version