Borsada Derinlik Nedir? Derinlik Ekranı | 2021

Borsada Derinlik Nasıl Görülür?

Borsada Derinlik Nedir?

Borsada derinlik, hisse senetlerinin fiyat aralıklarındaki toplam alış ve satış miktarının gösterildiği bir tabloyu anlatmaktadır. Kısaca alış ve satış kademelerinde kaç lot var, bu lotlar kaç farklı emirle verilmiş, hatta yazılıp silinen emirleri de görebilmekle ilişkilidir.  Hisse derinlik tablosu ile yatırımcılar hisse senetlerinin fiyat kademelerinde, kaç lot alış için bekliyor, kaç lot satış için bekliyor görülebilmektedir. Dersinlik özellikle günlük işlem yapan al-satçılar nam-ı diğer traderlar için oldukça önemli göstergelerdir. Bu arada hisse dışında da birçok finansal üründe derinlik vardır. Mesela petrol vadeli kontratları için derinlik!

Birçok aracı kurum tarafından bu tablo yatırımcının isteği doğrultusunda, işlem hacmine bakılara ücretli veya ücretsiz olarak gösterilmektedir. Derinlik ekranında bekleyen emirler gösterilmektedir. Örnek vermem gerekirse, Örneğin ABC Şirketinin hisse senedi fiyatı 10 Lira olsun. Derinlik ekranında ABC Hisseleri için 9.99 Lira’da kaç lot alış emri olduğu görülmektedir. Yada 10.01 Lira’da kaç lot satış emri olduğu görülmektedir. Borsada derinlik ekranı günlük al sat yapan yatırımcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Borsada derinlik ekranında bekleyen emirler pasif emir niteliğindedir ve değişme olasılığı vardır. Alış yada satışta bekleyen emirler çok hızlı bir şekilde değişebilir. Yatırımcılar derinlik ekranına göre yatırım kararı almamalıdır. Çünkü derinlik ekranında gördüğünüz emirler iptal edilebilir. Bir anda alış yada satış emirleri çoğalıp azalabilir.

Borsa İstanbul için Foreks, Matriks ve İdeal gibi platformlarından kendi paranızla derinlik olan hizmet satın alabilirsiniz. Fakat benim özellikle tavsiyem derinlik ekranı eğer günlük işlem yapmıyorsanız işinize yaramaz hatta yatırım kararınıza zarar bile verebilir!

Matriks Borsada Derinlik Ekranı

Borsada Derinlik Nasıl Görülür?

Borsada derinlik görmek isteyen bir yatırımcı, ilk olarak aracı kurumu ile iletişime geçmelidir. Gerekli derinlik lisansını satın almalıdır. Aracı kurumların yaptığı kampanyalar vardır. Bazı aracı kurumlar derinlik tablosunu müşterilerine ücretsiz verebilir.

Gerekli derinlik lisansını satın aldıktan sonra aracı kurumunuzun mobil uygulaması üzerinden yada bilgisayar ekranından kademeleri görmeye başlayabilirsiniz.

İdeal Prograımı Derinlik Ekranı

Derinlik Lisansı Ücretleri

Borsada derinlik lisansı fiyatları aracı kurumlara göre değişiklik göstermektedir. O sebeple buraya bir fiyat yazamam doğru olmaz ama Ziraat Yatırım’ın Data ücretleri tablosunu ulaşmanızı sağlayabilirim. Ziraat Yatırım data ücretleri tablosuna ulaşmak için buraya tıklayın.

Derinlik / Kademe ekranı ücretleri hakkında en detaylı bilgiyi aracı kurumunuzdan alabilirsiniz. Büyük ihtimalle aracı kurumunuzun resmi internet sitesinde kademe ekranı izleme ücretleri yer alıyordur. Aracı kurumunuzun resmi sitesine girerek data ücretlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

SONUÇ

Borsada derinlik lisansı satın alıp, bekleyen emirlerin durumuna göre yatırım kararı almamalısınız. Yukarıda da söylediğim gibi kademe ekranında bekleyen emirler bir anda değişebilir, bir anda artabilir yada azalabilir, bekleyen emirler iptal edilebilir.

Borsada derinlik nedir konusunun sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bol kazançlar Hoşçakalın.

Exit mobile version