Borsada Dibe Uzaklık Ne Demek?

Borsada Dip Zirve

Borsada Dibe Uzaklık Ne Demek?

Merhaba, borsa terimleri hakkında yazılar yazmaya devam ediyorum. Daha önce Borsada Tahtacı Ne Demek?  Konusunu açıklamıştım. Sıra Borsada dibe uzaklık ne demek? Konusuna geldi.

Borsada dibe uzaklık, hisse senedi fiyatının yıl içinde gördüğü en düşük seviyeye güncel fiyatının uzaklığını anlatmaktadır. Borsada dibe uzaklık terimi, dibe yakınlık olarakta gösterilebilir. Örnek vermem gerekirse ABC hisesi yıl içince en düşük 1.00 Lira’yı görmüşse ve güncel fiyatı 1.30 ise dibe uzaklığı 30 olur. Yüzdesel olarakta hesap yapılabilir.

Yine ABC hissesi üzerinden gidersek, en düşük 1.00 Lira’yı görmüş ve fiyatı 1.30 Lira ise. Son durum eksi ilk durum bölü ilk durum 1.30-1.00/1.00=0.3 yani %30 ABC hissesi yüzdesel olarak dibe %30 uzaklıkta diyebiliriz.

Borsada dibe uzaklık, hisse senedinin gördüğü en düşük seviyeye olan uzaklığıdır. Borsa da dibe uzaklık hesaplaması da yukarıda anlattığım gibi yapılmaktadır.

Borsada bide uzak hisseleri Finnet üzerinden takip edebilirsiniz. Yukarıda anlattığım durumun tersini düşünürseniz, zirveye uzaklık yada yakınlık olarak hesaplama yapabilirsiniz.

Dibe uzaklık hisse senedinin alınması yada alınmaması hakkında hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir terimdir. Sadece analizlerde hisse senedi fiyatlarını detaylandırmak için kullanılmaktadır. Bu şekilde değerlere bakılarak hisse senedi alış satış işlemi kesinlikle yapılmaz.

Hisse senedi seçimi için birçok kriterin incelenmesi gerekmektedir. Özellikle bilanço kalemlerinin incelenmesi ve yorumlanması gerekir. Dip ve zirveye uzaklık terimlerine bakılarak yatırım kararı almamalısınız. Borsada dibe uzaklık, Borsada dibe yakınlık, Borsada zirveye uzaklık, Borsada zirveye yakınlık konularının hepsi yukarıda anlattığım konunun bütünüdür.

Tüm soruların cevabı hisse senedinin en yüksek fiyatı, en düşük fiyatı ve güncel fiyatı arasında cevaplanır. Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları, olumlu yada olumsuz görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.


Hisselerde değer Kazancı ve değer kaybı hesaplamak için TIKLAYIN

İİnternetten para kazanma yollarını öğrenmek için TIKLAYIN

Ayı ve Boğa Piyasası nedir öğrenmek için TIKLAYIN

Exit mobile version