Borsada Düzeltme Ne Demek?

Borsada Düzeltme Ne Demek?

Merhaba, borsa terimlerini anlamaya devam ediyoruz. Daha önce borsada dük ne demek? Konusunu ele almıştım. Şimdi sıra borsada düzetme ne demek onu anlatmaya geldi.

Borsada düzeltme genellikle hisse senetleri üzerinden konuşulur. Yatırımcılar, forum sitelerinde yada sosyal medyada düzeltme yapıyor yada düzeltme yaptı gibi cümleler kurarlar. Borsada Düzeltme ile anlatılmak istenilen finansal bir aracın (hisse senedi gibi) hızlı bir çıkış yada yaşaması durumunda fiyatın hafif geri çekilmesi ve ardından tekrar yükselmesidir.


Bu nasıl olur derseniz örnek vererek anlatmaya çalışayım. Örneğin ABC hisseleri hızlı bir şekilde 1 Lira fiyattan 3 Lira fiyata tırmanır. Ardından hisse fiyatı 3 Lira’dan 2.50 Lira seviyelerine geri düşer. Ardından tekrar yönünü yukarı çevirir. Burada 3 Lira’dan 2.50 Liraya düşüş yatırımcılar tarafından düzeltme olarak görülür.

Durum tam tersine döndüğünde aşağı doğru düşmekte olan bir hisse arada yukarı hareket ederse yine düzeltme yaptı denilir. Genellikle yukarı çıkan bir hisse senedinde düzeltme terimi daha çok kullanılır.

Düzeltme terimi tüm finansal piyasalarda kullanılmaktadır. (Forex gibi?) fiyatların yönünün kısa süreli değişip tekrar aynı yöne doğru hareket etmesine borsada düzeltme denilmektedir.

Borsada düzeltme yapan bir hisse senedinde genellikle küçük yatırımcılar panik yapıp elindeki hisseleri satarlar. Yatırımcılar düzeltme durumuna kendi arasında keriz silkeleme de demektedir.

Borsa jargonları arasında bulunan keriz silkeleme en çok finansal enstrümanın düzeltme yapacağı zaman gerçekleşir. Bunun sebebi olarak düzeltme yapan bir finansal enstrümanda yatırımcı fiyatın daha da düşeceğini düşünür ve elindeki hisseleri satar. Keriz silkeleme de böyle oluşmuş olur.

Finansal piyasalarsa düzeltme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Her fiyatı geri çekilen yada düşüş anında birazcık yukarı atan yatırım aracı tekrar yükselecek yada düşecek diye bir durum yoktur. Düzeltme hareketi hisse senedinin alınacağı yada satılacağı hakkında bilgi vermez. Yukarıda anlattığım gibi olursa borsada düzeltme gerçekleşir. Yani hafif bir düşüş sonrası yada yükseliş sonrası ilk baştaki yönde ilerleyen hisse senedi düzeltme yaptı denilir.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Borsada TE ne demek öğrenmek için TIKLAYIN

Borsada Trade ne demek öğrenmek için TIKLAYIN

Borsa nedir öğrenmek için TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu