Borsada En Çok Kazanan Adam

Borsada En Çok Kazanan Adam

Borsa ciddi kazanç ve kayıpların olduğu bir alandır. Böyle bir alanda para kazanmak emek ve sabır ister. Dünyada borsadan en çok kazanan adam Warren Adward Buffet’tir.

Warren Adward Buffet uzun vade yatırımın ne kadar önemli olduğunun canlı kanıtıdır. Çoğu borsa yatırım platformunda adında sıkça söz edilmektedir. Yaşayan borsada en fazla kazanan adamdır. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır.

Warren Adward Buffet Kimdir?


Warren Adward Buffet 30 Ağustos 1930 Tarihinde A.B.D’nim omaha, Nebraska bölgesinde dünyaya gelmiştir. Babası Howard Buffet Annesi Leila Buffet’tir. Warren Adward Buffet’in babası borsa simsarıdır. Borsaya ilgisi babasından gelmektedir.

Okul yıllarında gazete dağıtımı yapmış, golf topu ve pul satarak para kazanmıştır. Kendisi çalışkan bir kişidir. Para her zaman ilgisini çekmiştir.

Warren Adward Buffet’in İlk Aldığı Hisse

Babasının sayesinde borsayla tanışan Warren Adward Buffet 11 yaşında ilk yatırımını yapmıştır. Cities Service Preferred isimli şirketin 3 hissesini almıştır. Biraz kar yaptıktan sonra hisseleri satmıştır. Fakat çok zaman geçmeden sattığı şitketin hisselerinin tavan yaptığını görmüş ve iyi bir şirkette uzun vadeli yatırımın çok daha önemli olduğu kanaatine varmıştır. Lise hayatı boyunca babasının şirketine yatırım yapmıştır. Kazandığı parayla bir çiftlik satın almıştır.

Berkshire Hathaway ve Warren Buffet

Berkshire Hathaway Warren buffet’in CEO’su ve en büyük hissedarı olduğu şirkettir. Warren Buffet bu şirketi 1962 Yılında hisse sahibi olan Seabury Stanston’dan şirket hisselerini almaya başlanmıştır. İlk başta 7.60 dolardan alınan hisseler Warren Buffet’in büyük alımlar yapmasıyla 19 Dolara kadar yükselmiştir. Warren Buffet bu şekilde şirketin kontrolünü ele almıştır.

Operasyonlarını Berkshire Hathaway şirleti üzerinden yürütmüştür. Coco Cola hisselerinde şirketi ve kendisi çok büyük paralar kazanmıştır.

Borsada yapmış olduğu uzun vade yatırımlar sayesinde dünyanın en zengin insanları listesinde sürekli yer almıştır. Forbes 2019 dünyanın en zenginleri listesinde 83.7 Milyar dolar ile 4. Sırada yer almıştır.

Warren Buffet dünyanın en büyük jet şirketlerinden olan Jet Blue’nim sahibidir. Mütevazi bir hayat yaşamaktadır. Aracını kendisi kullanır korumaları yoktur. Kendine ait uçağı yoktur. Borsada uzun vadeli en çok kazanan adamdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu