Borsada En Ucuz Hisseler

Borsada En Ucuz Hisseler

Borsada yatırım amacının, para kazanmak olduğu düşünülürse, borsada en ucuz hisse senetlerini bulmak yatırımcılar için para kazanmak konusunda avantaj sağlayabilir. Bu yazımda en ucuz hisseler sürekli değişiklik gösterdiği için, borsada en ucuz hisseler nasıl bulunur anlatmaya çalışacağım.

En ucuz hisse senetlerini bu günlük yazsaydım çok kısa süreli bir bilgi olacak ve zaman aşımına uğrayıp ilerde çöp bilgi haline gelecekti. Borsada en ucuz hisse senetleri nasıl bulunur öğrenirseniz hisse senedi yatırımınızı daha sağlam bir şekilde yapabilirsiniz. Borsada en ucuz hisseler yazısını sonuna kadar okumanız, eminim ki size, borsada akıllıca yatırım anlamında faydalı olacaktır.


Borsada en ucuz hisse senetleri bulunurken en çok dikkat edilen üç önemli gösterge vardır. Bunlardan ilki Fiyat Kazanç Oranı (F/K)  İkincisi Defter Değeri (DD) Üçüncüsü Piyasa Değeri (PD)’dir. Bu üç göstergenin yanında yatırım yapılacak hisse senedinin Bilanço kalemlerini incelemek yatırımcıya, yatırım yapmadan önce çok fazla fayda sağlamaktadır. Daha Önce borsada bilanço nasıl okunur anlatmıştım dilerseniz buraya tıklayarak bilanço yorumlama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Daha önce FK, DD, PD konularını ayrıntılı şekilde anlatmıştım. Dilerseniz Yukarıdaki paragrafta yer alan mavi renkli kelimelerin üzerine tıklayarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yine de borsada en ucuz hisseler yazımda bu değerlerden kısaca bahsedeceğim.

Borsada En Ucuz Hisseler F/K

Fiyat kazanç oranına göre borsada en ucuz hisseler nasıl tespit edilir kısaca anlatmaya çalışayım. Fiyat kazanç oranı çok detaylı bir şekilde anlatılabilir. sizi fazla sıkmamak için kısaca herkesin anlayacağı şekilde anlatacağım. F/K bir şirketin kendini satın alma yılını gösterir. Örneğin bir şirketin toplam piyasa değeri 100.000 Lira olduğunu düşünün. Bu şirket 12 aylık bilançosunda yaptığı kar 50.000 Lira olursa şirketin fk oranı 2 Olur.

Yani şirket yaptığı kar ile kendini 2 yılda satın alabilir. Bu durumu şu şekilde değerlendirirseniz, size ait bir iş yeri var ve yıllık 50.000 Lira kar elde ediyor. Siz bu şirketi 100.000 Lira’ya satar mısınız? Bu soru ile ucuzluk hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Önemli Not: Şirketin fk oranına bakarak hisse fiyatının ucuz olup olmadığı anlaşılsa da, şirkete giren paranın nereden girdiği çok önemlidir. Örneğin arsa sahibi olan bir şirket o yıl arsa satmış ve bu bilançoya yüksek bir kar olarak yansımış olabilir. Yüksek kar yansıması şirketin fk oranını kısa vadeli düşürebilir. Yatırımcıların düşük fk oranına sahip şirket araştırması yaparken şirketin elde ettiği karın ana faaliyet konusu olan yerden olması çok önemlidir. Yani şirketlerin esas faaliyet karına bakılarak hesaplanan fk oranı daha sağlıklı olur.

Borsada En Ucuz Hisseler DD

Defter değeri bir şirketin öz sermayesidir. Öz sermaye ise bir şirketin borçlarından, giderlerinden arındırılmış halidir. Defter değeri hesaplaması yapılırken kullanılan iki formül vardır. Bunlar;

  • Piyasa değeri/Öz sermaye Pd/dd
  • Hisse fiyatı / hisse defter değeri = Pd/dd

Yukarıda ki formülleri kullanarak defter değeri hesaplaması yapabilirsiniz. PD/DD Oranının 1 altında olması yatırımcılar tarafından hisse senedinin ucuz fiyatlandığı algısı yaratabilir. Defter değeri şirket piyasa değeri değerlenmesi açısında bir gösterge olsa da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Şirketi hisselerinin defter değerine göre ucuz mu yoksa pahalı mı olduğu konusunda yorum yapılabilmesi için şirketin bağlı bulunduğu iş kolu yani sektörü göz önünde bulundurulmalıdır. Defter değeri, duran varlıkları yüksek olan şirketlerde daha çok işe yarayan bir göstergedir. Duran varlıklar kısmı düşük olan hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin pd/dd oranı doğru analiz edilemeyebilir. Yatırımcılar borsada en ucuz hisse araştırması yaparken pd/dd oranının şirketin sektörüne göre analiz edilmesi gerektiğini unutmamalıdır.

Borsada En Ucuz Hisseler PD

Borsada en ucuz hisseler bulunurken yatırımcıların baktığı önemli göstergelerden biri de şirketin Piyasa Değeridir. Bir şirketin piyasa değeri şirketin toplam parasal değerini gösterir. Borsada piyasa değeri hesaplanırken, şirketin toplam hisse senedi sayısı ile hisse senedi fiyatı çarpılır. Örneklendirerek açıklayayım.

Örneğin, ABC Şirketinin toplam hisse senedi 1000 Adet olsun. Şirketin 1 Adet hisse senedi fiyatı da 10 Lira olsun. Bu durumda 1000*10 yapıldığında şirketin piyasa değeri 10.000 Lira olarak hesaplanır. Yatırımcı yukarıda anlattıım dd, fk gibi oranlar ile piyasa değeri arasında analiz yapar. Çıkan sonuca göre hisse fiyatının ucuz mu pahalı mı olduğu ortaya çıkar.

Piyasa değerine göre ucuz olan bir hissenin tespiti yapılırken bilanço detaylı incelenmelidir. Örneğin şirketin tüm borçları, giderler vs çıkıldıktan sonra, toplam varlıkları ve karlılığı 1.000.000 olan şirket piyasa değeri olarak 500.000 Lira’dan işlem görüyorsa bu şirket için ucuz yorumu yapılabilir.

Piyasa değerine göre ucuz şirket yorumu yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri şirketin gider ve borçlarıdır. Yatırımcı şirket hakkında sadece borsa uygulamalarında olan göstergelere göre yatırım yapmamalıdır. Borsa uygulamalarında şirket piyasa değeri gösterilirken neden piyasa değeri böyle diye göstermemektedir. Yatırımcı için bu noktada, şirketin piyasa değerinin neden düşük yada yüksek olduğu sorusunu araştırmalıdır.

Kısaca anlatmam gerekirse, şirketin piyasa değerinin düşük olması şirketin borçlarının ve giderlerinin fazla olması ile alakalı olabilir. Tam tersi bir durumda şirketin piyasa değerinin yüksek olması şirketin kasasında duran paranın fazla olması, borç ve giderinin az olması olabilir.

Yatırımcılar borsada ucuz hisse senedi araştırmasını detaylı bir şekilde yapıp yatırım yaptığında güzel sonuçlar elde edebilirler. Bir şirketin borçlarının az olması, düzenli kar artışı sağlaması, varlıklarına göre piyasa değerinin düşük olması gibi faktörler yan yana geldiğinde şirket hisseleri hakkında ucuz fiyatlanıyor yorumu yapılabilir.

Borsada en ucuz hisse senetleri tek bir göstergeye göre yapılamaz. Detaylı bir araştırma gerektirir. Yatırım yapılacak şirketin ucuz olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır. Hisse senedi alınmadan önce Temel analiz ve Teknik analiz yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz.

Bilanço şirketin en önemli göstergelerini içinde barındırır. Borsada en ucuz hisse senedi araştırması yapacak bir yatırımcı ilgili şirketin bilanço kalemlerini detaylı bir şekilde incelemelidir. Ev, Araba, Arsa alırken nasıl araştırıyorsanız, hisse senedi alırken de araştırmalısınız.

Borsada en ucuz hisseler yazımın sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Yukarıda anlatılanlar içerisinde unuttuğum, atladığım noktalar varsa yorum bölümünden yada iletişim bölümünden yazabilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bir şirketin borçlarının az olması, düzenli kar artışı sağlaması, giderlerinin az veya çok olması gibi bilgileri nereden elde edeceğiz? Bu tarz verileri nasıl elde edeceğimiz hakkında yazı paylaşırsanız sevinirim.

    1. Merhaba Enes, Şirket hakkında en detaylı bilgiyi bilançolar vermektedir. Şirket bilançosu içerisinde Kar-zarar durumu, Borçlar, Gelirler-Giderler gibi verileri bulabilirsin. Daha önce Bilanço Nedir yazısı yazmıştım. Dilersen buraya https://paradan.net/bilanco-nedir-borsa-da-bilanco-nasil-okunur/ tıklayarak bilanço hakkında bilgi sahibi olabilirsin. Bir şirketi satın almadan önce bilanço ile birlikte şirketin gelecek yatırımlarını da araştırmalısın. Şirket hisselerini almak 1 saatlik bir araştırma ile olmamalı, gerekirse günlerce araştırma yapılmalıdır. Hisse senedi yatırımına orta ve uzun vadeli bakılmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak ilerde detaylı bir yazı yazabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu