Borsada Gaplı Açılış Nedir? | 2021

Borsada Gaplı Açılış Nedir?

Merhaba, borsa terimlerini anlatmaya devam ediyorum. Borsa gibi finansal piyasalarda sıkça duyduğumuz gap kelimesinin ne anlama geldiğini daha önce yazdığım bir yazıda anlatmıştım. Gap, İngilizce bir kelime olup Türkçesi Boşluk demektir. Borsada Gaplı açılış ise kısaca Borsada fiyat boşluklu açılış demektir.

Gap finansal enstrümanların grafiklerinde oluşan fiyat boşluklarıdır. Örneğin mum grafikte bir dakikalık, 5 dakikalık, 15 dakikalık, bir saatlik, 4 saatlik, günlük, haftalık, aylık yada yıllık olarak inceleme yaptığınızda iki mum grafik arasında oluşan fiyat boşluğuna gap diyoruz.

Görseller ile gap nedir daha detaylı öğrenmek için buraya tıklayın.

Şimdi gelelim ana konumuz olan gaplı açılış nediri anlatmaya. Bildiğiniz gibi finansal piyasalarsa işlem saatleri vardır. Finansal enstrümanlar günün belli saatleri arasında işlem görürler. Bir finansal enstrümanın (hisse senedi, parite, emtia) kapanış yapıp yeni işlem gününe fiyatı farklı olarak başlarsa gaplı açılış yapmış olur. Örneklendirerek konuyu pekiştirelim

Aşağı grafikte bir önceki güne göre yukarı açılmış bir piyasa örneği görebilirsiniz

Borsada Gapli Açılış

Örneğin ABC hissesi akşam kapanışını 10.00 Lira’dan yaptı. Piyasa kapalı iken ABC hissesi ile ilgili olumlu yada olumsuz bir gelişme meydana geldi ve ertesi işlem gününe ABC hissesi 10.00 Lira’dan daha farklı bir fiyat ile işleme başladı. Diyelim ki 11.00 Lira’dan açılış yaptı. Kapanış fiyatı 10.00 Lira olan ABC hissesi güne 11.00 Lira’dan başlarsa grafik üzerinde bir fiyat boşluğu oluşur. Finansal piyasalarsa oluşan bu fiyat boşluğuna gap denir.

Borsada Endeks üzerinden örnek vermem gerekirse, örneğin BIST100 Endeksi 10.000 Puan ile akşam kapanışı yaptı. Kapanıştan sonra ülke ekonomisini ilgilendiren olumlu yada olumsuz bir gelişme meydana geldi. Endeks ertesi güne ya da haftaya 9.900 Puan ile başlangıç yaparsa arada 100 pip fiyat boşluğu meydana gelir. Yani borsa gaplı bir açılış yapmış olur. Bu duruma borsada gaplı açılış denir. Borsada gaplı açılış genellikle hafta başlangıçlarında meydana gelir. Hafta sonu piyasaların kapalı olmasından dolayı, yaşanan gelişmeler hafta başında daha hissedilir hale gelir.

Borsada ya da finansa boşluklarında Gaplı yani fiyat boşluğu oluşturarak yapılan açılışların çeşitli anlamları vardır. İster yükselerek ister de düşerek oluşan boşluklar, boşluk büyükse sorunlu yapılar olabilir. Sağlıklı bir piyasada çok alıcı ve satıcı olduğu, piyasaların da 24 saat işlem gördüğü varsayılır. O nedenle her fiyat seviyesinden işlem geçmelidir. Bu nedenle sağlıklı bir piyasada gap oluşması beklenmez! Boşluklar genellikle aşırı heyecan veya aşırı korku durumlarında oluşur. Kötü bir haberin sonunda boşluk bırakarak aşağı düşer. İyi bir haberin ardından boşluk bırakarak yukarı çıkar. Fakat genellikle önünde sonunda o boşluklar kapanır! (Bu kapanma genellikle büyük ve derinliği olan piyasalarda olur. Örneğin Eur/Usd, Örneğin BIST, Bazı küçük hisselerde o boşluklar hiç kapanmaya da bilir.!

Borsada gaplı açılış nedir yazımızın sonuna geldik. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Borsa hakkında daha fazla bilgi almak için sitemi ziyaret edebilirsiniz.

Exit mobile version