Borsada Grup Kodu Z1 Z2 Nedir? | 2021

Borsada z1 z2 Nedir?

Borsa Grup Kodları

Grup kodu olarak tabir ettiğimiz Z1 ve Z2 aynı zamanda daha önceden bahsedilen N1 ve N2 kodları olduğunu biliyoruz. Bu kodlar şirketin hangi hisse pazarında olduğunun anlamamıza yardımcı olur. Borsada Sektörlerde gruplar haline ayrılmıştır. Bu Sektör gruplarını daha sonraki yazılarımızda bahsedeceğiz.

Borsada Grup Kodu Z1 Z2 Nedir?

Borsada işlem yapan yatırımcılar, Borsa ile ilgili terimleri, kısaltmaları bilmelidir. Borsayı daha iyi kavramak için bilgilendirme yazılarına devam ediyorum. Bu gün konumuz Borsada Grup kodu z1 nedir? ve Borsada grup kodu z2 nedir? olacak.


Daha önce Borsada n1 ve n2 kodlarını incelemiştik. Dilerseniz buraya tıklayarak borsada n1 ve n2 nedir öğrenebilirsiniz. Konumuzu dağıtmadan grup kodlarını incelemeye başlayalım.

Borsada Grup Kodu z1 Nedir?

Borsada Z1, Yıldız pazar 1. Grubunu temsil etmektedir. Yıldız pazar grup 1 bölümünde işlem görecek şirketlerin hisse senetlerinin, fiili dolaşımdaki payların değerinin 750 Milyon TL’den büyük olması ve likidite oranının 0,2’den küçük olması gerekiyor. Borsada bulunan grup kodlarının şartlarını aşağıda tablo olarak bulabilirsiniz.

Borsada grup kodu z1 olan hisse senetleri nedir diye soracak olursanız şu anda güncel olan yıldız pazar grup 1 hisseleri aşağıdaki gibidir.

AGHOL MGROS
AKBNK PGSUS
AEFES PETKM
ARCLK SASA
ASELS SODA
BIMAS TAVHL
CCOLA TKFEN
DOHOL TOASO
EKGYO TRKCM
ENJSA TCELL
ENKAI TUPRS
EREGL THYAO
FROTO TTKOM
SAHOL GARAN
HEKTS HALKB
IPEKE ISCTR
ISDMR TSKB
ISFIN SISE
KRDMD VAKBN
KCHOL ULKER
KOZAL VESTL
KOZAA YKBNK

Kodu Z1 olan  44 Adet şirket ve fon vardır. İlerde liste değişebilir o sebeple güncel listeye ulaşmak isterseniz buraya tıklayın.

Borsada Grup Kodu Z2 Nedir?

Borsada G.Kodu z2, Yıldız Pazar grup 2 ‘dir. Grup kodu z2 olan Yıldız pazar grup 2’de işlem görecek şirketlerin piyasa değerlerinin 500 Milyon TL’den büyük olmalı. Fiili dolaşımdaki payların değerinin 75 Milyon TL’den büyük olmalı. Fiili dolaşım oranı %10’dan büyük, yerli bireysel yatırımcı sayısının 1000’den büyük olmalı. Yerli fon miktarı 1 Milyon TL’den büyük olmalı. Likidite oranı ise 3’den küçük olmalıdır.

Borsada Grup kodu z2 olan Yıldız pazar grup 2 hisseleri nedir diye soracak olursanız, Grup kodu z2 hisselerinin listesini aşağıya bırakıyorum.

Borsada Grup kodu Z2 Olan hisseler

AKCNS GUBRF
AKSGY GUSGR
AKSA HLGYO
AKSEN ISGYO
AKGRT ISMEN
ALGYO KRDMA
ALARK KAREL
ALBRK KARSN
ALKIM KARTN
ANSGR KERVT
ANACM KLMSN
ANHYT KONYA
AVISA KORDS
AYGAZ LOGO
BAGFS MAVI
BTCIM MPARK
BIZIM NTHOL
BRSAN NETAS
BFREN ODAS
BRISA OTKAR
BUCIM OYAKC
CLEBI OZKGY
CEMTS SARKY
CIMSA SELEC
DEVA SKBNK
DOCO SOKM
DOAS TATGD
ECZYT TRGYO
EGEEN TMSN
ECILC PRKAB
GLYHO TTRAK
GOODY YATAS
GOZDE YGGYO
GSDHO ZOREN

Borsada Gruplara Alınma Şartları Borsada Grup kodu Z2 Olan Yıldız pazar grup 2 hisselerinin listesi ilerde değişiklik gösterebilir o sebeple buraya tıklayarak güncel listeye ulaşabilirsiniz.

Borsa grupları yılda en az 2 defa güncellenir. Aşağıya bırakacağım görselde gruplara alınma şartları yer almaktadır. Tabloda bulunan şartları yerine getiren veya ilerde yerine getiremeyen şirketlerin gruplarında değişiklik yapılır.

Sonuç olarak görüldüğü üzere Z1 grubunda olan hisselerin fiili dolaşımda ki payları Z2 grubuna oranla fazladır. Bu durumda Z1 grubunda olanlar daha büyük şirkettir dememize olanak tanır.

Borsada grup kodu z1 nedir? Borsada grup kodu z2 nedir ne demektir konusunun sonuna geldik umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bol kazançlar hoşçakalın.

Aklınıza takılan herhangi bir soruda veya eklemek istediğiniz bir şey olursa bizlere yorumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı