Borsada Hacim Ne Demek?

Borsada Hacim Ne Demek?

Merhaba, borsayı anlamak ve tanımak için borsa terimlerini anlatmaya devam ediyorum. Bu günkü konumuz borsada hacim ne demek?

Borsada Hacim, alış ve satışların toplam parasal değeridir. Örneğin bir şirketin hisse senetlerinin günlük, haftalık, aylık veya yıllık olarak toplam kaç defa alınıp satıldığı ve bu alış satışların ne kadar tuttuğunun gösterildiği değere hacim denir.


Borsada hacim ne demek konumuzu 19.06.2020 Tarihinde borsada en yüksek hacme sahip olan KRDMD hissesi ile devam ettirelim. 19.06.2020 Tarihinde KRDMD hisse senetlerinin toplam hacmi 3.022.287.325 TL olarak gerçekleşmiştir. Burada anlamamız gereken hissede toplam 3.022.287.325 Lira değerinde alış ve satış işlemi gerçekleşmiş.

Genellikle borsada en yüksek hacme sahip olan hisseler, piyasa değeri açısında en büyük şirletlerin hisseleri olurlar. Sebebi dolaşımda bulunan hisse senetlerinin fazla olması ve küçük yatırımcıların spekülasyonlara maruz kalmaması açısından, düşük riskli olan büyük şirketlere daha fazla ilgi göstermesidir.

İlgi fazla olunca dolayısıyla alış ve satış işlemi de fazla olur ve hacim artar. Borsada hacim nasıl yorumlarını daha önce anlatmıştım. Dilerseniz buraya tıklayarak borsada hacim yorumlama yazımı okuyabilirsiniz

Borsada Hacim Nasıl Hesaplanır?

Borsada Hacim hesaplaması yapılırken basit bir formül kullanılır.

Hacim= İşlem Adedi×İşlem Fiyatı

Bu formül ile borsada örneğin bir hisse senedinde hacim hesaplaması yapabilirsiniz. Dilerseniz bir örnek ile hacim hesaplaması yapalım.

Örneğin ABC hissesinin günlük alış ve satış toplamı 300 Olsun ortalama alış ve satış fiyatı 5.00 Lira olsun bu durumda borsada işlem hacmini hesaplamak için 300×5.00=1500 ABC hissesi içim günlük işlem hacmi 1500 Lira olarak gerçekleşmiş olur.

Borsada hacim ne demek, borsada hacim nedir, borsada hacim nasıl hesaplanır konularını işledik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Bana ulaşmak isterseniz yorum bölümünden yada iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz hoşçakalın.

İşlem Hacmi Nedir? Borsada Hacim anlatımını daha detaylı olarak yazdığımız yazıyı inceleyebilirsiniz.

Borsada Hacim Ne demektir? | 2021

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu