Borsada Hedef Fiyat Nedir?

Borsada Hedef Fiyat Nedir?

Borsada yatırım yapmak, tüm zamanların en kazançlı yatırım türlerinden biridir. Bu sebeple borsaya çok yoğun bir ilgi vardır. Yatırımcıların birçoğu paralarını değerlendirirken borsa ile ilgili terimleri de öğrenmek istemektedir. Borsa ile ilgili bilinmeyen yada az bilinen terimleri anlatmaya devam ediyorum. Bu günkü konumuz borsada hedef fiyat nedir olacak.

Borsada hedef fiyat, örneğin bir şirketin yaptığı yatırımlar veya elde ettiği kara göre, hisse senedi fiyatının ne olması gerektiğinin gösterildiği değerdir.


Kısa bir örnekle açıklamam gerekirse, ABC şirketinin yaptığı yatırım sonucu, satın aldığı bir mal sonucu yada elde ettiği kar sonucunda hisse fiyatının örneğin 10.00 Lira olması gerekirken hisse fiyatı daha düşük bir fiyattan yada daha yüksek bir fiyattan işlem görebilir.

Bu sebeple ABC şirketi için yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda ulaşılan 10.00 Lira seviyesi hisse senedinin hedef fiyatıdır. Kimi zaman hisse senedi fiyatı hedef fiyatın üzerinde yada altında olabilir. Genellikle aracı kurumlar tarafından yapılan hedef fiyat analizi, paylaşımı yapan kişi yada kurum tarafından belirlenen fiyattır.

Bir kişi yada kurum ABC şirketi hisse senetleri için 10.00 Lira hedef fiyat verirken başka bir kişi yada kurum yaptığı analiz neticesinde 11.00 Lira hedef fiyat verebilir.

Borsada bir hisse senedi mutlaka hedef fiyata yükselecek yada düşecek diye bir kavram yoktur. Tahmine dayalı analizler sayesinde hedef fiyat belirlenir.

Tahmine dayalı derken bu cümle yanlış anlaşılmasın. Şirketin, Hisse senedinin bilançosu yada grafiği incelenerek şuraya gelmeli, hedef fiyatı şudur şeklinde yapılan bilgilendirme paylaşımları kesin olmadığı için tahmine dayalı cümlesini kurdum. Hedef fiyat belirlenirken bilanço da bulunan kalemler incelenir, grafik incelemesi yapılır ve hedef fiyat belirlenir.

Borsada hedef fiyat belirlenirken şirketin mevcut durumu göz önünde bulundurulur ve sektöre göre hedef fiyat belirleme işlemi yapılır. Sektöre göre hedef fiyat belirlemeye bir örnek vereyim.

Örneğin İnşaat sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ortalama fiyat kazanç oranı 6 olsun. Bizim ABC şirketimiz de inşaat sektöründe faaliyetleri gösteren bir şirket olsun. ABC şirketi her sene düzenli kar elde eden bir şirlet olsun fakat Fiyat kazanç oranı da 4 olsun.

Bu durumda ABC şirketi için ortalama 6 Fk oranında işlem görmesi beklenebilir ve şirket için hedef fiyat fk oranına göre belirlenebilir. Fk gibi değişik kalemler incelenip beklentiler dahilinde hedef fiyat belirleme işlemi yapılır.

Tekrar etmem gerekirse borsada hedef fiyatın kesinliği yoktur. Mutkaka belirlenen fiyata gelecek diye bir kavram da yoktur. Örneğin bir şirket hissesinin işlem gördü fiyat 7.00 Lira iken şirkete 10.00 Lira hedef fiyat verilirse şirkette çıkan bir olumsuzluk (iflas, yangın, deprem gibi) şirket hisselerinin fiyatının düşmesine ve verilen hedef fiyattan uzaklaşmasına sebep olabilir.

Durum tam tersine döndüğünde borsada 10.00 Lira ile işlem gören bir şirketin hisse senedi için 7.00 Lira hedef fiyat belirlenmesi, hisse senedi fiyatının aşağı düşebileceğini algısı yaratabilir. Fakat şirket içerisinde oluşan olumlu bir durum (yeni şirket alımı, yeni iş alımı gibi) şirketin hedef fiyatının bir anda 13.00 Lira olmasını sağlayabilir.

Borsada verilen hedef fiyatlar mevcut durum üzerinden değerlendirme yapılarak verilmektedir. Hedef fiyat belirleme aşamasında şirketin geleceğe yönelik bir hikayesinin olup olmadığı da değerlendirilmelidir.

Borsada hedef fiyat zaman aralıklarına göre de değişebilir. Örneğin 6 aylık hedef fiyat, 1 Haftalık hedef fiyat, 1 yıllık hedef fiyat yada uzun vadeli hedef fiyat olarak belirlenebilir. Analizin türüne göre hedef fiyat değişiklik gösterir.

Borsada hedef fiyat nedir konusunun sonuna geldik. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı