Borsada Kazanma Yolları

Borsa da herkes kazanmak ister ama bildiğiniz gibi kazancın olduğu yerde kayıp ihtimalide her zaman vardır. Peki borsa da kayıpları en aza indirmek ve para kazanmak için neler yapmalıyız? Yıllardır borsanın içinde olan biri olarak borsa da kazanmanın inceliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yazıları yazmamın amacı borsa da çok paralar kaybettim yeri geldi elimdeki herşeyi aldı ama bir şekilde toparlanıp yoluma devam ettim. Acı tecrübeler yaşadım. İstiyorum ki borsaya yeni başlayanlar borsanın ne demek olduğunu anlamayanlar zarar etmesin, benim gibi acı tecrübeler yaşamasın. Konuyu dağıtmadan borsada zararı en aza indirip kazanmanın kurallarını yazmak istiyorum.

Borsa da Kazanma Kuralları

1- Borsa da Kar-Zarar kardeştir, kar ettiğinizde nasıl elinizdeki hisseyi satabiliyorsanız zarar ettiğinde de satmasını bilmelisiniz. Stop Loss diye tabir edilen zarar kesmeyi mutlaka uygulamalısınız. Aksi taktirde zarar derinleşebilir büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

2- Alıp sattığınız hisseye aşık olmayın satmasaydım şöyle olurdu, çok para kazanırdım demeyin yetinmeyi bilin.

3- Uzun vadeli hisse seçerken uzun zamanlı grafiklere bakın örneğin ben hisse seçimi yaparken grafikte 45 derecelik bir yükseliş görmek isterim bu tür incelikleri yatırım hayatınıza sokun.

4- Riski azaltmak adına paranızın hepsini tek hisseye yada borsaya bağlamayın. Riski paylaştırın örneğin %30 atın %70 borsa yada tam tersi de olabilir mutlaka can yeleğiniz kenarda hazır beklesin.

5- Aldığınız hiseelerin sektörlerini çeşitlendirin. 5 adet hisse alacaksanız 5 ayrı sektörden hisse almaya çalışın.

6- Borç alarak yada kredi çekerek borsaya girmeyin. Kayıp yaşarsanız havadan borcunuz olur elinizdeki para 1 TL ise 1 TL ile işlem yapın.

7- Amacımız riski azaltmak kayıpların önüne geçmek olduğu için sığ diye tabir edilen işlem hacmi çok az olan hisselere girmeyin. Bu tür hisselerin getirisi kadar götürüsü de yüksek olur.

8- Alacağınız şirketi araştırın, risklerini hesaplayın, geleceğe yönelik planlarına bakın, finansal tabloların ne anlama geldiğini iyi öğrenin.

9- Geleceği satın alın günlük al sat yapmak yerine değer yatırımını ön plana çıkarın.

10- Çok sabırlı olun. Hırs yapmayın, en başta dediğim gibi kar zarar kardeştir, hemen zararımı kapatacağım düşüncesi sizin hata yapmanıza sebep olur. Borsa da ki kayıpların büyük bölümü sabırsızlık ve hırs yüzünden olur.

11- Uzun vadeli yatırımı benimseyin ben hiç al-sat yaparak para kazanamadım. Çevremde al sat yaparak borsada para kazanan kimseyi de görmedim. Al-sat yapmak profesyonellerin işidir hemde çok profesyonellerin işi. 100 kişide 1 tane çıkmaz.

12- Hisse vereceğiz çok kazanacaksınız diyen gruplardan kişilerden uzak durun. Yükselecek hisseyi bilseler babalarına söylemezler ve sizin paranıza ihtiyaç duymazlar böyle düşünün.

13- Hızlı zengin olmayı aklınızdan çıkartın borsa emek ve sabır ister

14- Borsada oyun oynamayın yatırım yapın oyun olarak görmekle yatırım olarak görmek arasında çok fark vardır.

Bu yazıyı okuduktan sonra herkes aynısını söylüyor demeyin. İsterdim ki çok kazandıracak bir hisse söyleyim ve herkes kazansın ama maalesef öyle bir hissem yok değerli yorumlarınızı esirgemeyin  amacımınız hem öğrenmek hem kazanmak bol kazançlar.

Exit mobile version