Borsada Ky Ne Demek?

Borsada Ky Ne Demek?

Merhaba, borsanın anlaşılır hale gelmesi için yazılarıma devam ediyorum. Daha önce Borsada AKD ne demek? Konusunu yazmıştım şimdi sıra borsada ky ne demek onu anlatmaya geldi.

Lafı fazla uzatmadan, borsada ky küçük yatırımcı demektir. Forum siteleri gibi sosyal paylaşım sitelerinde borsada ky diye yazılan terim küçük yatırımcı anlamına gelmektedir.

Borsada Küçük Yatırımcı Nedir?


Borsada yatırımcıların büyük bölümü küçük yatırımcıdır. Yatırımcılar, yatırım yaptıkları para miktarına göre küçük veya büyük yatırımcı olarak ayrılırlar. Büyük yatırımcılar genellikle hissede tahta sahibi diye bilinen kişilerdir. Küçük yatırımcı ise hisseye az miktarda para yatıran kişidir.

Küçük yatırımcı (ky) algıya göre değişiklik göstermektedir. Kimine göre 1000 Lira yatırım yapan küçük yatırımcıdır kimine göre 100.000 Lira yatırım yapan küçük yatırımcıdır. Bu nasıl olur derseniz, örneğin Aselsan’ın piyasa değeri şu anda ortalama 36 Milyar Lira’dır. Böylesine büyük bir şirkete 100.000 Lira yatırmak sizi küçük yatırımcı yapabilir. Bu şirkete Milyar Lira yatırmakta sizi büyük yatırımcı yapabilir.

Piyasa değeri 1 Milyon olan bir şirkete 1000 Lira yatırmak sizi küçük yatırımcı 500.000 Lira yatırmak sizi büyük yatırımcı yapar. Borsada küçük yatırımcı (ky) ile büyük yatırımcıyı ayıran faktör yatırım miktarıdır.

Borsada yatırım yapan yatırımcıların çok büyük bölümü küçük yatırımcıdır. Büyük yatırımcılar genellikle aracı kurumlar ve tahta sahipleridir.

Borsada Ky ne demek, borsada ky nedir yazımın sonuna geldim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Borsada öğrenebileceğiniz her konuyu Paradan.net üzerinden anlatmaya çalışıyorum. Yorumlarınızı esirgemeyin. Bol kazançlar hoşçakalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı