Borsada Lambalama Nedir?

Borsada Lambalamak

Borsada Lambalama Nedir?

Merhaba, Borsayı daha iyi tanımak için borsa terimlerini anlatmaya devam ediyorum. Geçen günlerde borsada Tahtacı nedir anlatmıştım. Şimdi sıra, borsada lambalama nedir? anlatmaya geldi.

Lambalama, Küçük yatırımcıyı hisseye çekmek için kullanılan yöntemlerden biridir. Borsada lambalama yapan kişi yada kurum, Hisse senedi tahtasına küçük emir girişleri yapar. 1 Lot, 10 Lot, 20 Lot olarak girilen emir girişleri ile diğer yatırımcılarda hissede alım var algısı oluşturulur.


Borsada Derinlik göremeyen diğer yatırımcılar, hisse senedi fiyatında artı ışığı yandıkça, hissede hareketlenme olacak algısına kapılırlar ve lambalama yapılan hisse senedini almaya başlarlar. Sığ yani işlem hacmi az olan hisselerde bu işlemler daha rahat gerçekleşir. İşlem hacmi yüksek olan hisse senetlerinde alış ve satış çok fazla olduğundan lambalama yapılmaz.

Borsada lambalama genellikle hisse satmak için kullanılır. Bunu şöyle açıklayayım. Lambalama yapan yatırımcı küçük ve seri şekilde alış emirleri girer. Hisse senedi tahtasındaki satış emirleri de yine küçük lotlar halinde kendisine aittir. Alış emirleri girildikçe hisse senedi yukarı doğru hafif hareket eder. Bunu gören küçük yatırımcı hisse hareketlenecek diye hisseyi almak ister.

Hisse senedini almak için emir girdiğinde yine lambalama yapan kişi yada kurumun satışında olan hisse senedini alır. Lambalama yapan kişi yada kurum elindeki hisseyi, küçük küçük satmaya başlar. Derinlik göremeyen yatırımcı bu durumu farkedemez.

Borsada lambalama derinlik göremeyen, Günlük al sat yapan yatırımcıların çok dikkat etmesi gereken bir konudur. Bu tür oyunlara aldanmamak için, borsaya orta ve uzun vadeli yatırım yapmak daha mantıklı hale geliyor.

Borsada Lambalama nedir? Borsada lambalama nasıl yapılır? anlatmaya çalıştım. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Kendimizi geliştirmek adına sizin yorumlarınız bizim için çok kıymetli. Bol kazançlar hoşçakalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba adım Erdinç, sitenizi yakından takip ediyorum. Borsa ile ilgili yazdıklarınız ve yaşadıklarınız, borsaya başlayanlar için çok iyi bulunmaz yazılardır. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu