Borsada Mal Boşaltmak Nedir?

Borsada Mal Kitlemek Nedir?

Borsada Mal Kavramı

Merhaba, borsayı daha iyi anlamak için bilgilendirme yazılarına devam ediyorum. Bu günkü konumuz borsada mal nedir? Olacak ve borsada mal kavramını detaylandıracağız.

Borsada mal, diye tabir edilen jargon Hisse senedidir. Büyük bir yatırımcı yada spekülatör hisse senedi alımı yaptığında mal topladı, satışını yaptığında mal boşalttı gibi tabirler kullanılır. Bu tabirleri başlıklar halinde inceleyelim.

Borsada Mal Kitlemek Nedir?


Borsada mal kitlemek, bir spekülatörüm düşük fiyattan aldığı hisseleri, yüksek fiyattan satış işlemi yapmak yolu ile elindeki hisse senetlerini küçük yatırımcıya satma işlemidir.

Yükselen bir hissenin fiyatı aniden düşmeye başladığında borsa hakkında yorum yapan kişiler genellikle tahta sahibi mal kitledi gibi cümleler kurarlar.

Borsada Mal Boşaltma Nedir?

Borsada mal boşaltma, mal kitlemek ile hemen hemen aynı anlama gelir. Büyük yatırımcının yada spekülatörün elindeki hisse senetlerini satıp bitirme işlemine borsada mal boşaltma denir.

Borsada Mal Taşımak Nedir?

Borsada mal taşımak, bir şirketin hisse senedini portföyünde tutmak anlamında kullanılır. Örneğin bir yatırımcı ABC şirketinin hisse senetleri için ABC malını 1 sene taşıdım gibi cümle kuruduğunda, mal diye tabir ettiği şey hisse senedidir. Yani bu yatırımcı ABC hissesini 1 sene satmadan portföyünde tutmuştur.

Borsada Mal Toplama Nedir?

Borsada mal toplamak, iki farklı anlamfa kullanılır. Küçük yatırımcı ABC şirketinin mallarını toplamaya çalışıyorum diyorsa, ABC şirketinin hisselerini alıyorum demek istiyordur.

ABC Şirketi için mal topluyorlar gibi bir cümle görürseniz, büyük yatırımcı yada spek şirketin hisse senetlerini düşük fiyattan almaya çalışıyor şeklinde anlayabilirsiniz. Spek kimdir yazımda resimli olarak bu konuyu anlatmıştım.

Borsada Mal Almak Nedir?

Borsada mal almak, hisse senedi almak anlamına gelir. Bir yatırımcı borsada mal aldım. Mallandım gibi cümle kuruyorsa, hisse senedi almış demektir.

Kısaca özetlersem borsa jargonları arasında olan Mal  Kelimesine rastladığınız zaman, borsada malın hisse senedi olduğunu anlamalısınız. Mal Kavramı borsada hisse senedi anlamına gelmektedir.

Borsada mal kitlemek, boşaltmak, toplamak, almak, satmak, sıklıkla kullanılan tabirler arasındadır. Özellikle eski yatırımcılar tarafından sosyal medyada yada forum sitelerinde kullanılır.

Borsada Mal Kitlemek nedir konumuzun sonuna geldik. Umarım aradığınız cevaba ulaşmanıza yardımcı olmuşumdur. Konu ile ilgili olumlu yada olumsuz görüşlerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu