Borsada Ölü Kedi Sıçraması Ne Demek? | 2021

Borsada Ölü Kedi Sıçraması

Borsalar ve piyasalarda hayvan isimlerinin kullanıldığına sık sık şahit oluruz. Ayı piyasası, Boğa piyasası, Tilki piyasası, Şahin piyasalar ve politikalar gibi. Bu makalede de size ölü kedi sıçraması İngilizcesi dead cat bounce hakkında bilgilere vereceğiz.

Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Kısaca tanımlarsa Ölü kedi sıçraması piyasalarda düşüş trendi olurken gerçekleşen kısa dönemli tepki hareketleridir. Ölü kedi sıçrayışı; Geçici iyileşme, geçici duraksama anlamında da kullanılır.  Şöyle varsayın yoğun bir düşüş trendi içinde piyasalar her gün üst üste düşüyor. Ama birden piyasalar sanki duvara çarpmış sekmiş gibi yukarı hareketleniyor. Tamam diyorsunuz borsa dipten döndü yükseliş başlıyor. İşte tam da burada düşünmeniz gerekiyor. Acaba düşüş bitti yükseliş mi başladı? Yoksa bu bir ölü kedi sıçraması mı?

Kediler çok meraklı hayvanlardır. Kedinin 5 katlı bir apartmanın en üst katından düştüğünü düşünün. Yere çarptığında maalesef ölecektir. Ama ölü olsa da kediler, yere çarptıktan sonra yukarıya zıplayacaktır. Siz bu zıplamayı kedilerin dokuz canlı olmasına mı bağlamalısınız? Yoksa kedi ölmüş müdür?

Kısaca düşüş trendinde bu yükseliş hareketinin geçici olduğunu bilerek hareket etmeniz gerekir. Aksi halde piyasalar dipten döndü diyerek borsada işlem yapmaya başlayıp aslında düşüş trendinde kaybetmeye başlayabilirsiniz.

Nerede görülür?

Yazının başlığında borsa kelimesi geçse de aslında her türlü piyasada ölü kedinin sıçrayışını görebilirsiniz. Hisse senedi borsaları, altın, gümüş, döviz kurları veya finansal açıdan spekülasyon yapılan her piyasa grafiğinde örneğini görebilirsiniz.

Nasıl Anlarsınız?

Ölü kedi sıçraması olup olmadığını anlamak işin en zor yanlarından birisi. İnsanlar davranışsal finans açısından sıkıntılı canlılardır. Öncelikle temel analiz gelecek ile ilgili o üründe, hissede veya piyasada ne diyor? İyi analiz etmek lazım. Sonra da dipten dönüp yükseliş yaşadı. Tekrardan eski dibin altına düşmemeli. Çünkü bir ürün dipten döndü ise piyasa yapıcılar ve büyük yatırımcılar sizden önce zaten orada malları almıştır. Sizin için önemli olan bu rakamları doğru tahlil etmeniz.

Bu formasyonda olan hisseleri incelemek ve diğer formasyonlar hakkında bilgi almak için. Sitemiz Mum teknik grafiklerini kullanabilirsiniz.

Exit mobile version