Borsada Pala Nedir? Pala Kimdir?

Borsada Pala Nedir?

Borsa da ara ara duyduğumuz Pala en büyük piyasa yapıcı anlamında kullanılmaktadır. Piyasayı istediği gibi hareket ettiren, düşüren yükselten kişidir.

Borsa jargonları arasında bulunan, yatırımcıların sıklıkla adından söz ettiği pala aslında hayali bir karakterdir. Yatırımcılar palayı görünmez bir el olarakta tanımlamaktadır.

Pala için yatırımcılar arasında piyasa yapıcıların, büyük alıcılar veya satıcıların tümünü kontrol ettiği inancı vardır. Yani pala tüm ellerden üstün tek bir eldir. O isterse yükselen piyasa düşer, düşen piyasa yükselir. Piyasa da yön pala tarafından belirlenir.

Pala tabirinin yanında Bıyıklı tabiri de ara ara kullanılmaktadır. Bıyıkl tabiri de kendini yabancı yatırımcı gibi gösteren yerli yatırımcı anlamında kullanılmaktadır. Pala ve bıyıklı farklı anlamlarda kullanılmaktadır.

Finansal piyasalar da yatırımcılar yönün ne taraf olduğu konusunda bir fikre vardıklarında genel tahminlerin aksine piyasa yönü terse giderse pala gündeme gelir. Piyasanın yönünü istediği tarafa çevirerek yatırımcıları zarara uğrattığı düşünülür.

Pala tabiri en fazla borsa da kullanılmaktadır. Forex gibi uluslararası piyasalarda da kullanılsa da işlem hacimleri açısından borsa da pala daha sıklıkla gündeme gelir.

Pala kimdir? diye soracak olursanız pala jargonu yukarıda söylediğim gibi yatırımcılar tarafından kullanılan bir tabidir ve hayali bir karakterdir.

Borsada pala nedir diye sorulduğunda kim olduğu bilinmeyen gizli bir el cevabı verilir. Bu gizli eli kimse tanımamaktadır. Şahsen Pala’yı tanıyan biri ile görüşmedim, araştırdığım kaynaklardan kim olduğu bilgisine de ulaşamadım. O sebeple piyasalarda dolaşan, yatırımcının hep tersine işlemler yapan bir hayalet olarak aklıma kazıdım.

Pala’nın gündeme gelme sebebi, piyasalarda yaşanan düşüşler yada yükselişlerde, daha fazla düşmez ve daha fazla yükselmez düşüncesi hakim olduğunda, yatırımcıların büyük bölümü de piyasaların daha fazla düşeceğine yada yükseleceğine inanmadığı halde piyasa nasıl oluyor da daha fazla düşüp yükselebiliyor.

Genel görüşün yüzdesel olarak yön belirlemesi gerekirken, yüzdesel olarak düşük olan görüşün piyasaya yansıması Pala’ya, yani piyasaları kontrol eden güce bağlanıyor. Pala, sadece bizim piyasalarımızda yada borsamızda değil tüm dünya piyasalarında kullanılan bir terimdir.

Pala nedir? Pala kimdir? Pala ne demek? Sorularına cevap vermeye çalıştım. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Exit mobile version