Borsada Pd Piyasa Değeri Nedir?

Borsada Piyasa Değeri PD Nedir?

Borsa da piyasa değeri borsa da işlem gören şirketlerin değerleridir. Piyasa değeri şirketin parasal olarak değerini göstermektedir. Kısa yazılışı Piyasa Değeri kelimelerinin baş harflerinin kullanılması ile oluşur.

Şirketlerin analiz raporlarında, şirket bilgi bölümlerinde ve mobil borsa uygulamalarında piyasa değeri PD olarak gösterilir. Borsada işlem gören şirketlerin piyasa değeri hesaplaması nasıl yapılır ona bakalım.

Şirket Piyasa Değeri PD Nasıl Hesaplanır?


Borsa da işlem gören şirketlerin piyasa değeri toplam hisse senedi adedinin, hisse fiyatına çarpılması ile bulunur.

Hisse senedi sayısı ×Hisse Fiyatı=PD

Piyasa değeri hesaplamalarısına hem hayali hemde işlem gören hisseler üzerinden örnekler vererek devam edeyim.

Örneğin ABC şirketinin toplam hisse senedi adedi 98.000.000 olsun. Borsa da işlem gören şirketin 1 Adet hisse senedi fiyatı da 4.40 Lira olsun. Bu durumda 98 Milyon×4.40 Lira işlemini yaptığımızda 431.200.000 Lira sonucuna ulaşırız. Yani ABC şirketinin piyasa değerini hesaplanmış oluruz. Borsada işlem gören hisseler üzerinden hesaplamamıza devam edelim.

Fenerbahçe’nin (FENER) borsaya göre piyasa değerini hesaplayalım. Fenerbahçe piyasa değerine ulaşmak için ilk olarak hisse senedi sayısına ulaşmamız gerekiyor. İncelediğim mobil borsa uygulamasında fener hisseleri için dolaşımda olan hisse senedi adedi 32.200.000 Olarak gözüküyor. Yüzdesi de %32.53 olarak gözüküyor.

Burada yapacağınız işlem toplam hisse senedi sayısına ulaşmaktır. %32.53’ü 32.200.000 olan hisselerin %100′ 98.980.000 Olacaktır. 98.980.000 Hisse senedini güncel hisse fiyatı 10.37 ile çarparsanız 1.026.422.600 Lira olarak bulursunuz.

Piyasa değeri hesaplanırlen başka bir formül daha kullanlır. Bu formül

Sermaye×Hisse Fiyatı=Piyasa Değeri

Bu formülü de Galatasaray GSRAY piyasa değeri hesaplayarak örneklendirelim.

Galatasaray piyasa değeri hesaplanırken ilk olarak sermayesine ulaşacağız. Kullandığım mobil borsa uygulamasında Galatasaray ödenmiş sermayesi 540.000.000 Olarak görülüyor. Hisse senedi fiyatı da 2.65 Lira olarak gözüküyor.

Yukarda yazdığım formüle göre 540.000.000×2.65= 1.431.000.000 Lira. Galatasaray piyasa değerine ulaşmış oluyoruz.

Yatırımcıların burada dikkat etmesi gereken husus, hisse fiyatları arz ve talep dengesine göre oluştuğu için yapılan hesaplama bazen gerçek piyasa değerini yansıtmaz. Yani bir şirketin piyasa değeri bulunurken hisse fiyatı ana çarpan olduğundan ve hisse senedi fiyatları alış ve satışlara göre oluştuğu için fiyatlardaki dalgalanmalar piyasa değerini etkilemektedir.

Şirketin gerçek piyasa değeri şirketin satışı söz konusu olduğunda hesaplanır. Bu konuyu da kısaca örneklendirmem gerekirse, borsada işlem gören bir şirketin değeri borsaya göre 1000 Lira olabilir. Ama piyasa araştırılması yapıldığında şirketin arazisinin bile 1000 Lira’dan fazla ettiği görülebilir. Hisse senedine talep olamadığı için hisse fiyatlarına göre oluşan piyasa değerileri gerçek değerleri yansıtmayabilir.

Ters bir örnek ile devam edeyim. Şirketin borçları da hisse senedi fiyatları üzerinde etkilidir. Örneğin tüm mal varlıkları ile 1000 Lira piyasa değeri olan bir şirketin 3000 Lira borcu olursa piyasa değerinin doğal olarak düşük olması beklenir. Sebebi ise tüm mal varlıkları 1000 Lira olan bir şirketin satışı yapılırsa şirketi alan borçlarını da alır. Çok karlı bir şirket değilse satın alacak kişi 1000 Lira’lık şirketi borçları ile almaz.

Böyle varsayımlar çoğaltılabilir. Şirketin piyasa değeri hesaplanırken hisse senedinin toplamı ile hisse fiyatının çarpılması gereklidir. Bazen büyük bir şirketin piyasa değerinin düşük olduğunu görürsünüz. İşte burada şirketin bilançosunu incelemeniz gerekmektedir. Daha önce bilanço nedir yazısı yazmıştım dilerseniz yazımı inceleyebilirsiniz.

Piyasa değeri Nedir? PD Nedir? Nasıl Hesaplanır? Yazımızın sonuna geldik. Konu biraz uzadı aklımdakileri aktarmaya çalıştım. Etkili bir yazar değilim umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. Konu içerisnde anlatım bozukluğu olduysa affedin.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı