Borsada Satılan Hissenin Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Borsada Satılan Hissenin Parası Ne Zaman Hesaba Geçer?

Merhaba, ülkemiz borsasını tanıma yazılarıma devam ediyorum. Bu günkü konumuz hisse satışından sonra para hesaba ne zaman geçer olacak.

Borsada satılan hissesinin parası hesabınızı iki gün sonra geçmektedir. Borsa hesabınız içerisinde T1 ve T2 diye bir bölüm vardır. Bu bölümler paranızın kaç gün sonra çekilebilir olduğunu gösterir.


T1 bölümünde görülen miktar paranızın bir gün daha blokeli olduğunu ve 1 gün sonra çekilebileceğini gösterir.

T2 olarak gösterilen bölümde olan para ise paranın 2 gün sonra çekilebilir olduğunu 2 gün çekime blokeli olduğunu gösterir. Paranız T1 veya T2 de farketmeksiznin gösterildiği durumlarda dilediğiniz zaman hisse alıp satabilirsiniz. Sadece çekim yapamazsınız.
Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Bir yatırım kuruluşu, bekleme süresini kaldırdığını hisse senedi satılır satılmaz paranın çekilebilir olduğunu söylemişti. Tabi bu durum aracı kuruluşun yapmış olduğu bir uygulama. Reklam olmasın diye ismini yazmayacağım. İlgili aracı kuruluş borsadan anında paranızı çekin tarzında bir reklam yapmıştı. Tabi anında çekimin de ayrı bir komisyonu var.

O aracı kuruluş haricinde borsada 2 günden önce para çekimi yapılan bir platform görmedim. Size kısaca kendi aracı kurumunda hisse satışı yaptıktan sonra para hesabıma ne zaman geçiyor anlatayım.

Hafta içi hisse parası ne zaman geçer?

Pazartesi günü işlem saatleri içerisinde her hangi bir zamanda yani ister sabah açışış 10.00:da ister akşam kapanış 18.00’da hisse satışı yaptığımda salı günü parayı çekemiyorum çarşamba günü paramı çekebiliyorum. Salıyı çarşambaya bağlayan gece 00:00’da para çekilebilir bölüme düşüyor fakat sabaha kadar yine çekim yapamıyorum.

Borsada gece emir verilir mi? Öğrenmek için buraya tıklayın

Hafta sonu hisse parası ne zaman geçer?

Hafta sonu cuma günü herhangi bir zamanda hisse satışı yaptığımda Cumartesi ve Pazar günü işlem günü sayılmadığından paramı en erken salı günü çekebiliyorum. Neredeyse tüm aracı kurumlar bu şekilde para çekim işlemi yaparlar. Bunu anlamak için hesabınızda detay sayfanına giriş yapıp T1 ve T2 bölümlerine bakmanız yeterlidir.

Borsada satılan hissenin parası ne zaman hesaba geçer detayları ile anlatmaya çalıştım. Konu içerisine almadığım bölüm varsa lütfen belirtin yazayım. Bol kazançlar hoççakalın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı