Borsada Serbest Fiyat Ne Demek? Piyasa Fiyatı | 2021

Borsada Serbest Fiyat Ne Demek?

Borsayı anlamak ve öğrenmek için borsa terimlerini anlatmaya devam ediyorum. Bu günkü konumuz Borsada Serbest Fiyat yani borsada serbest fiyatlı emir ne demek’tir olacak. Bazı aracı kurumlarında bu emir türü piyasa fiyatı şeklinde de geçebilmektedir. En basit tanımı ile borsada serbest fiyat o an alım veya satım için en uygun fiyattan ALMA veya SATMA’yı sağlayan fiyattır.

Tekrarlayacak olursam borsada serbest fiyatlı emir, örneğin hisse senedi alış yada satış işlemlerinde, hisse senedinin herhangi bir fiyattan alış yada satış yapılmasını sağlayan emir türüdür. Örneklendirerek anlatmam gerekirse, ABC hissesi için serbest fiyatlı emir girişi yapan bir yatırımcı, ABC hissesini o an hangi fiyat ve kademe uygunsa o fiyattan al yada sat demiştir. Yani ABC hissesini almak isteyen bir yatırımcı serbest fiyatlı emir girerek hisse fiyatı 10.00 Lira olsa da AL, 15.00 Lira olsa da AL emri girmiş olur. Tabi emir için önemli olan şey ne kadarlık bir emir verdiğinizdir.


Örneğin Garanti Bankasında 8.70 satış kademesinde 100.000 lot olsun ve 8.69 alış kademesinde 75.000 Lot olsun. Siz fiyat belirlemeden 110.000 Lot borsada serbest fiyattan alım emri verdiniz. Eğer sizden daha önce emir yollayan yoksa siz 8.70 satış kademesindeki 100.000 lotu alırsınız. Ayrıca varsa 8.71 kademesindeki 10.000 lotu da alırsınız. Ta ki verdiğiniz alış emirli lotların hepsini alıncaya kadar gerekirse tavan fiyatına kadar gidebilen bir serbest emir vermiş olursunuz. O yüzden emrin diğer adı piyasa fiyatıdır!

Bazen bir yerlerde okuyabilirsiniz. Tavana kadar çizmek! İşte bu ancak serbest fiyattan emir vermekle gerçekleştirilebilir. Peki niye bu emire ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü limit fiyattan verdiğiniz alış emrine kimse satış yapmayabilir. Ya da fiyatın daha da yükseleceğini düşünüyorsunuz ve fırsatı kaçırmadan almak istiyorsunuz. O zaman bu emir türünü kullanabilirsiniz!

İsteyene Ücretsiz 100 Bin TL Sanal Para ile Hisse Senedi Alıp Satın: Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada serbest fiyatın tanımı bu şekildedir. Serbest fiyat emri girildiğinde işlem sırasına göre yatırımcı için en cazip fiyat gerçekleşir. Örneğin ABC hissesinin fiyatı 10.00 Lira ile 10.10 Lira arasında değişiyor. Yatırımcı serbest fiyatlı emir girişi yaptığında, ABC hissesi için emir sırası geldiğinde en düşük fiyattan almak üzere emir gerçekleşir.

Hissede serbest fiyat ne demek konumuzun sonuna geldik. Umarım aradığınız bilgiye ulaşmanızı sağlamışımdır. Hoşça kalın, bol kazançlar.


İlginizi Çekebilir

İnternetten Para Kazanma Yolları

Sermayesiz İş Kurma Fikirleri

Borsadan Nasıl Kazanılır? 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Serbest fiyat hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler makalemizi adresini ziyaret edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu