Borsada Siyah Marubozu Nedir? | 2021

Borsada Siyah Marubozu Nedir?

Borsada Siyah Marubozu, mum çubuk veya mum bar teknik analizinde grafiklerde gördüğünüz koyu renkli mum çubuktur. Düşen borsada, düşen hisselerin grafiğinde görülür. Bu mum çubuğun iki ucunda da iğne şeklinde çıkıntılar olmaz.

Siyah Marubozu
Siyah Marubozu

 Ne zaman oluşur?

Borsada düşüş trendi içinde iken veya yükseliş trendi içinde iken borsada satış veya hissede büyük satışlar geldiğinde oluşur. Sabah piyasalar büyük gapla yani yukarıda/ yüksekte açar. Ama sonra yükselmeye devam etmez. Gün boyunca piyasa düşmeye devam eder. Günü en düşük fiyattan kapatır.


Bazen de şöyle olur. Sabah piyasa dünkü fiyatla veya daha aşağıda açar ama düşmeye devam eder. Günü en düşük fiyattan tepki vermeden kapatır.

Kısaca şöyle diyebiliriz. Açılış fiyatının en yüksek, kapanış fiyatının en düşük olduğu mum çubuk şekline black marubozu denir.

Nasıl yorumlanır?

  • Sabah açılışta piyasada aşırı iyimserlik olabilir. Piyasa boşlukla açılmıştır. Fakat iyimserlik yerini soru işaretlerine bırakır. Piyasada ayıların satışları, alışlardan fazla olur. Gün boyunca gelen satışlar, diğerlerini de korkutur. Mallarını satarlar. Gün sonunda piyasa en düşükten kapatır.
  • Fiyatların önemli bir direnç seviyesine geldiğine işaret etmiş olabilir. Fiyatlar psikolojik teknik dirence çarpmıştır.

Siyah marubozu genellikle düşüşe işaret eder ve çok ciddi dirençlerde/haberlerde ortaya çıkar. Bazen yükseliş trendinin bittiğini de ifade edebilir. Bunun için teyit alınması gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu