Borsada t1 t2 Ne Demek? | 2020

Borsada T+1 T+2 Nedir

Borsada T1 ve T2 Ne demek?

Merhaba, borsa da yatırım yapan yatırımcıların sıklıkla sorduğu sorulara cevap vermeye çalışıyorum. Bu gün işleyeceğimiz konu Borsada T1 ne demek ve T2 ne demek olacak. Ayrıca T3 ve T0 nedir? Bu konulara da göz atacağız.

Sizde Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada T1 Nedir?


Borsada t1 takas gününü ifade eder. Yatırımcıların hisse senedi satışı sonrası paralarının ne zaman çekilebilir olacağını gösterir. T1 hesap bakiyesinde görünen miktar, paranın 1 gün sonra çekilebilir, kullanılabilir olduğunu gösterir.

Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedinin alınması halinde satış işlemi yine T+1 şeklinde gerçekleşir. Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedini bugün alırsanız aynı gün satamazsınız. En erken ertesi işlem gününde yani t+1 şeklinde satış yaparsınız.

Borsada T2 Nedir?

Borsada T2 yine T1 gibi para çekilebilecek yani paranın kullanılabileceği günü ifade eder. Yatırımcının t2 bakiyesinde gördüğü miktar 2 gün sonra çekilebilir ve kullanılabilir olan miktardır.

Borsada alış satış işlemleri takas esasları doğrultusunda gerçekleştiği için bugün sattığınız hissenin takası 2 gün sürer. Hisse takas işlemleri 2 gün sürse de, sizin hisse satış fiyatınız ne olursa hesabınıza yansıyan tutar da o olur.

Örneğin ABC hisse senedini 10 Lira fiyat ile pazartesi günü satan bir yatırımcının satıştan dolayı hesabında bulunan para T+2 bakiyesi de görünür. Yatırımcı hisse satışı doğrultusunda elde ettiği parayı 2 gün sonra çekim yapıp kullanabilir.

T2 bakiyesinde görünen parayı nakit olarak çekemezsiniz fakat hisse senedi alış satış işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Borsada T3 Nedir?

Borsa da t3 genellikle fonlarda rastlayacağınız bir terimdir. Fonların satış zamanını gösterir desem daha doğru olur. Bir fonu bugün alırsanız ne zaman satabileceğinizin göstergesidir. İlgili fonda satış bölümünde T3 görmeniz satış işleminin en az 3 gün sonra olacağını gösterir.

Borsada T0 Nedir?

Borsada T0 hisse senedi satışından sonra paranın bekleme olmadan çekilebilir olduğunu göstermektedir. T0 bakiyesi her aracı kurum tarafından uygulanmaz.

Borsada bazı aracı kurumlar, yatırımcıların, hisse senedi satışından dolayı hesaplarında bulunan parayı, 2 Gün beklemeden çekmelerine imkan sağlamıştır. Hisse senedi satış işlemlerinden elde edilen nakit paranın, hesabınıza 2 gün valörlü olarak geçtiğini söylemiştim.
İsteyene Ücretsiz 100 Bin TL Sanal Para ile Hisse Senedi Alıp Satın

Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Bazı aracı kurumlar belirledikleri komisyon karşılığında hisse senedi satışından elde edilen parayı anında çekim yapma ve nakit olarak kullanma imkanı vermektedir. Aracı kurumların isimlerini reklam olmaması amacıyla yazmak istemiyorum. Google üzerinden arama yaparak t0 uygulaması olan aracı kurumlara ulaşmanız mümkün.

Borsada t1 ve t2 Önemli Notlar

  • Borsa da (T) Talimat verilen gün demektir.
  • Borsada t1 ve t2 bakiyesinde bulunan para, yatırımcının yatırım hesabında bulunan parayı ne zaman çekebileceğini gösterir.
  • Borsada t1 ve t2 bakiyelerinde görünen para ile diğer yatırım işlemlerinize devam edebilirsiniz. Sadece nakit olarak çekim yapamazsınız, yatırım haricinde kullanamazsınız.
  • Cuma günü yapılan hisse satışından elde edilen t2 bakiyesinde görünüyorsa, paranızın çekilebilir olması için 2 iş günü geçmelidir. Hafta sonu iş günü sarılmadığından, cuma günü satılan hisse senedinin parası, Salı günü çekilebilir, kullanılabilir olur.

Borsada t1 ve t2 ne demek konusunun sonuna geldik. Bol kazançlar hoşçakalın.
Sizde Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Selamin aleyküm abi ben bugün hisseyi bozdurdum ama hâlâ borsa işlem limiti 0 görünüyor acaba para ne zaman hesaba geçer normal de bi kac dakika icin de geçiyordu

  2. Selamin aleyküm abi bugün hisseyi bozdurdum ama hâlâ borsa işlem limiti 0 görünüyor para ne zaman hesaba geçer daha önce bi kac dakika icin de geçiyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı