Borsada T1 ve T2 Ne Demek? T+1 ve T+2 Hesaplama | 2021

Borsada T+1 T+2 Nedir

Borsada T1 ve T2 Ne demek?

Merhaba. Borsada  t1 ve t2 ya da T+1 ve T+2 nedir? diye soruyorsanız; sıklıkla sorulan bu soruya makalemde cevap vermeye çalışacağı. Borsada T1 ve T2. Bu gün işleyeceğimiz konu Borsada T1 ne demek ve T2 ne demek olacak. Ayrıca T3 ve T0 nedir? Bu konulara da göz atacağız. Bunun yanında çoğu kişi mesaj ile veya site üzerinden sürekli bana borsada işlem yaptım, hisselerimi sattım, ama sattığım hisselerin parası ne zaman hesabıma yatar diye soruyorlar? Hisse satışından gelen para ne zaman hesaba yatar bunu da öğrenmiş olacağız. Çünkü T1 ve T2 gibi ifadeler tam olarak bunu anlatıyor.

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada T nedir?

İlk önce en temelden başlayalım. Borsada yapılan her işlem ya da piyasada yapılan her işlem zaman cinsinden de ifade edilir. çünkü yatırımlarımızı zaman içinde bize ne kadar kazandıracak diye hesaplarız. Demek ki zaman yatırım için önemlidir. İşte T dediğimiz şey de İngilizce Time kelimesinin ilk harfinden gelir. T= Time.

Eğer bir piyasada T işaretini görüyorsanız işlem yaptınız günü ifade ediyordur. Yani mesela 5 Temmuz 2021 tarihindesiniz ve öğlen işlem yaptınız. Banka size dediki para hesabınıza T zamanda geçer. Bu aynı gün anlamına gelir. Yani gün içinde hesabınıza para geçecek demektir. Eğer 6 Temmuz’da olsaydınız T; 6 Temmuz’u ifade edecekti.

İşte T harfi aynı günü; T +1 işlem yapılan günden 1 gün sonrayı ; T +2 işlem yapılan günden 2 gün sonrayı ifade eder.

Mesela 5 Temmuz’da işlem yaptınız ve firma size T+2 hesabınıza para girecek dedi. Bu 5 Temmuz +2 gün yani 7 Temmuz demek!

NOT: Tabi bir de şu durum var mesela 5 Temmuz Cuma gününe denk geliyor ama hafta sonu tatil! Eğer hafta sonu tatil olan bir piyasadan bahsediyorsak (Mesela Borsa İstanbul) O zaman hafta sonunu atlayıp 2 gün eklemeniz gerekecek. Yani 9 Temmuz olacak!

Borsada T1 Nedir?

Borsada t1 takas gününü ifade eder. Yatırımcıların hisse senedi satışı sonrası paralarının ne zaman çekilebilir olacağını gösterir. T1 hesap bakiyesinde görünen miktar, paranın 1 gün sonra çekilebilir, kullanılabilir olduğunu gösterir.

Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedinin alınması halinde satış işlemi yine T+1 şeklinde gerçekleşir. Brüt takas uygulamasına tabi tutulan bir hisse senedini bugün alırsanız aynı gün satamazsınız. En erken ertesi işlem gününde yani t+1 şeklinde satış yaparsınız. Borsada t1 hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi hep beraber Borsada T2 nedir sorusunu cevaplayalım.

Borsada T2 Nedir?

Borsada T2 yine T1 gibi para çekilebilecek yani paranın kullanılabileceği günü ifade eder. Yatırımcının t2 bakiyesinde gördüğü miktar 2 gün sonra çekilebilir ve kullanılabilir olan miktardır.

Borsada alış satış işlemleri takas esasları doğrultusunda gerçekleştiği için bugün sattığınız hissenin takası 2 gün sürer. Hisse takas işlemleri 2 gün sürse de, sizin hisse satış fiyatınız ne olursa hesabınıza yansıyan tutar da o olur.

Örneğin ABC hisse senedini 10 Lira fiyat ile pazartesi günü satan bir yatırımcının satıştan dolayı hesabında bulunan para T+2 bakiyesi de görünür. Yatırımcı hisse satışı doğrultusunda elde ettiği parayı 2 gün sonra çekim yapıp kullanabilir.

T2 bakiyesinde görünen parayı nakit olarak çekemezsiniz fakat hisse senedi alış satış işlemlerinde kullanabilirsiniz. Borsada t2 hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Şimdi hep beraber Borsada T3 nedir sorusunu cevaplayalım.

Borsada T3 Nedir?

Borsa da t3 genellikle fonlarda rastlayacağınız bir terimdir. Fonların satış zamanını gösterir desem daha doğru olur. Bir fonu bugün alırsanız ne zaman satabileceğinizin göstergesidir. İlgili fonda satış bölümünde T3 görmeniz satış işleminin en az 3 gün sonra olacağını gösterir. Örnek olarak Fonu Pazartesi aldınız dersek bunu Çarşamba gününden sonraki gün Perşembe işlem saatlerinde satabilirsiniz.

Borsada T0 Nedir?

Borsada T0 hisse senedi satışından sonra paranın bekleme olmadan çekilebilir olduğunu göstermektedir. T0 bakiyesi her aracı kurum tarafından uygulanmaz.

Borsada bazı aracı kurumlar, yatırımcıların, hisse senedi satışından dolayı hesaplarında bulunan parayı, 2 Gün beklemeden çekmelerine imkan sağlamıştır. Hisse senedi satış işlemlerinden elde edilen nakit paranın, hesabınıza 2 gün valörlü olarak geçtiğini söylemiştim.
İsteyene Ücretsiz 100 Bin TL Sanal Para ile Hisse Senedi Alıp Satın

Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Bazı aracı kurumlar belirledikleri komisyon karşılığında hisse senedi satışından elde edilen parayı anında çekim yapma ve nakit olarak kullanma imkanı vermektedir. Aracı kurumların isimlerini reklam olmaması amacıyla yazmak istemiyorum. Google üzerinden arama yaparak t0 uygulaması olan aracı kurumlara ulaşmanız mümkün. Komisyon oranlarına dikkat ederek işlem yapılmasını tavsiye ediyorum.

Borsada t1 ve t2 Önemli Notlar

Borsada t1 ve t2 ne demek konusunun sonuna geldik. Borsa ile ilgili ilginizi çekecek diğer yazılara sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Hepinize Bol kazançlar hoşçakalın.

Kısaca toparlayacak olursak Borsa işlem yaptım para hesabıma ne zaman geçer diyorsanız Temmuz 2021 itibari ile T+2 işlem günü yani 2 gün sonra hesabınıza geçecektir.
Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Exit mobile version