Borsada Tahta Ne Demek? | 2021

Borsada Tahta Ne Demek?

Bugün sizlere borsada tahta nedir ondan bahsetmek istiyorum. Borsada işlem yapanların hisse senetleri için sürekli tahta, tahta yapıcı, tahta kapanması yada tahta açılması gibi cümleler kurduğunu görürsünüz. Bu konumuzda tüm bu sorulara cevap verecek tahta nedir, ne demektir anlamaya çalışacağız. Borsada tahta kısaca hisse senedi anlamına gelir. Lakin hisse senedinin hangi fiyatlardan alınıp satıldığını niteler. Örneğin Garanti Bankası Tahtası, denildi mi Garanti Bankası hisse senedi; Garanti Bankası tahta yapıcı denildi mi hissenin fiyatları üzerinde etkili kişi ve kurumları anlamalıyız. Peki neden tahta?

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada Tahta Nedir?

Borsada tahta diye tabir edilen ifade alış ve satışlardır. Dijital döneme geçilmeden önce borsacılar alış ve satışları tahta üzerine yazarak hangi kademede ne kadar alış ve ne kadar satış var görebiliyorlardı. Tahta hisse senetlerinin alış ve satış işlemlerinin yazıldığı yerdir.

Hong Kong Borsada Tahta Bir Hisse Tahtası

Günümüzde internetin yaygınlaşması ile kara düzen ortadan kalkmış ve yerini teknolojiye bırakmıştır. Borsada tahtayı, okullarda bulunan tahtaya da benzetebilirsiniz. Hisse senedi tahtası alış ve satışların bütünüdür. Günümüzde tahta tabiri kullanılmaya devam etmektedir. Teknoloji ile gelişen hisse senetlerinin alış satış durumlarının yazıldığı ekranlara dijital tahta desek daha doğru olur sanırım.

Hissenin Tahta Kapanması Nedir?

Borsa da işlem gören şirketlerin, hisse senetlerinin alış ve satışının yapılabilmesi için kanunlarca belirlenen bazı şartları yerine getirmesi gerekir. Borsa da işlem görürken kurallara uymayan ya da yeterli düzeyde şartları karşılamayan hisse senetleri işlemlere kapanır. Bu nedenle hissenin tahtası kapanır. Borsada tahta kapanması hisselerin alış ve satış işlemine kapanmasıdır. Tahtası kapanan bir hisse senedini alıp satamazsınız. Yukarıda anlattığım dijital yada kara düzen tahtaya artık alış ve satışlar yazılmaz ve hisse tahtası şartlar sağlanana kadar kapanır.

Hisse senedinin tahtasının kapanması kötü bir durumdur. Yatırımcı tahtası kapanan bir hisse senedinde alış yada satış işlemi yapamadığı için büyük kayıp yaşayabilir. Tahtası kapanan bir şirketin hisseleri borsadan çıkartılmaz, sadece alış ve satışa kapatılır. İlerde şirket şartları yerine getirirse hissenin tahtası tekrar açılabilir. Elinde tahtası kapanan bir hisse bulunduran yatırımcıların yapabileceği pek birşey yoktur.

Bir Şirketin Tahtası Neden Kapanır?

Borsa İstanbul hisselerin tahtasının kapanmasına neden olan durumları detaylı bir şekilde açıklamıştır. Hisse tahtası neden kapanır kısaca söz etmem gerekirse; Bir şirketin kamayuna zamanında ve yeterli bilgi vermemesi hisse senedinin tahtasının kapanmasına sebep olur. Bunun sebebi şirketin bilgileri zamanında vermemesi sonucunda yatırımcının zarara uğrayabileceğidir. Borsada Tahtacı kimdir öğrenmek isterseniz makalemi okuyabilirsiniz

Ayrıca tahta kapanması hisse senedinin artık alış satış işleminin sonlanması demek olduğu için şirketlerin birleşmesi veya iflas etmesi halinde de tahtaları kapananır. Örneğin Tansaş’ın Migros tarafından satın alınması ve 3 Ağustos 2006 tarihinde birleşmesi sonucu TNSAS hisselerinin tahtası kapanmıştır.

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada Tahta Nasıl Açılır?

Borsada tahtası kapanan bir şirketin tahtasının yani alış ve satış işlemlerinin tekrar açılması için şirketin Borsa İstanbul tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi gerekir. Borsa tarafından şirketten değerlendirilmesi için Kamuyu Aydınlatma Bilgi Formu istenir. Şirketin bu formu, 1 ay içinde borsaya göndermesi zorunludur. Formun borsaya iletilmesinden sonra 15 iş günü içinde Borsa tarafından bir karar alınır. Kamuyu Aydınlatma Bilgi Formu’nun yeterli görülmesi durumunda, kamuya duyurusu yapılır ve 5 iş günü içerisinde hisse senetlerinin işlem sırası açılır.

Hisse senetleri, aynı pazarda işleme açılabileceği gibi gözaltı pazarında veya yalnızca o şirketin hisse senedinin işlem göreceği yeni bir özel pazarda da işlem görebilir. İlgili sürede formu borsaya göndermeyen şirketlere ilişkin karar ise tanınan sürenin bitmesini izleyen 5 iş günü içerisinde duyurusu yapılır ve hissenin işlem sırasının kapatıldığı kamu ile paylaşılır.

Tahta Yapıcı Nedir, Kimdir?

Tahta Yapıcı ne demek sorusunun cevabı ilgili hissenin fiyatını dengede tutmak için alış ve satış işlemi yapan kişi yada kurumdur. Tahta yapıcı kavramı iki türlü değerlendirilebilir. İlki spekülasyona maruz kalmamak için fiyatları dengede tutmaya çalışan kişi yada kurum. İkincisi spekülasyon yaparak alış ve satış kademelerini doldurarak hisse fiyatını yukaru yada aşağı taşıyan kişi yada kurumdur. Bu tahta yapıcı bir hisse senedini altlardan alarak çok yukarı taşıyabilir. Örneğin fiyatı 1 Lira olan bir hisseyi 1.00 Liradan 10 Lira’ya taşıyacaksa 1.10, 1.40. 2.30…….. 10.00 Liralardan alarak yukarı taşıma işlemini gerçekleştirir. Rakamlar örnektir.

Bunun gibi alımlar yapıp kademeleri doldurarak işlem yapan kişi yada kurum tahta yapıcı olarak adlandırılır. Tahta yapıcılara bazen spek ya da spekülatör de denir. Spek nedir makalemi okumak için tıklayın

Tahtası Kapanmış Hisseler

Sonuç

Şirketlerin hisse senetlerinin tahtasının kapanması satış, birleşme, iflas yada borsa tarafından belirlenen şartların yerine getirilmemesi sunucu oluşur. Borsada Tahta ne demek, borsada tahta nedir, borsada tahta nasıl açılır, borsada tahta neden kapanır, tahtası kapanan hisseler gibi sorulara cevaplar vermeye çalıştım. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden yazabilirseniz sorularınızı ve önerilerinizi görebilirim. Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Exit mobile version