Borsada Tavan Taban Nasıl Hesaplanır? | 2021

Borsada Tavan Taban Hesaplama

Borsada Tavan Taban Nasıl Hesaplanır?

Özellikle halka arzlarda hisseyi borsada tavandan satmak isteyenler borsada tavan taban nasıl hesaplanır iyi bilmeli. O zaman Yeni borsa yazımızda siz sevgili okuyucularımız için borsada tavan ve taban hesaplaması nasıl yapılır konusunda hesaplama yöntemini ele alacağız. Borsada tavan yüzde 10 yukarıda ve taban yüzde 10 aşağıdadır. Tabi hesaplamayı yazımın devamında örneklerle anlatıyorum. İlk olarak kısa bir bilgilendirme yapayım. Bildiğiniz gibi dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgınında, ülkeler bir takım tedbirler aldılar. Bu tedbirler içerisinde ekonomiyi de ilgilendiren birçok konu oldu.

Borsalarda Covid-19 etkisi ile çok sert düşüşler meydana geldi. Dünya borsalarındaki düşüşten ülkemizde etkilendi ve borsamızda bir süre satış yaşandı ve geri toparlandı. Şu anda endeks virüsten önce bulunduğu seviyelerde seyrediyor. Covid-19 pandemisi ile ilgili sert satışın önüne geçmek için ülkemiz borsasında tavan ve taban belirlenme işlemlerinde değişiklik yapıldı.

Covid19 öncesi borsada hisse senetlerinde tavan ve taban marjı en fazla %20 olarak uygulanıyordu. Pandemi sonrası bu oran %10′ a düşürüldü. Yani bir hisse senedi bir işlem gününde en fazla %10 yükselebilir veya düşebilir. Hisse senetleri belirlenen tavan ve taban marjının üzerinde yada altında işlem göremez.

Borsada Tavan Nedir?

Borsada tavan ve taban kavramlarının tanımını göreceğiz şimdi. Borsaya ilk girenler genellikle yorum sitelerinde veya borsa forumlarında hep karşılaşırlar. Örneğin, bugün bu hisse tavan olacak, 3 gün üst üste tavan yaptı. Şirket yıllık kar açıklayacak ve sonrası tavan olacak vs. Borsada tavan eşittir hisse fiyatı+%10 demektir. Aşağıda ki resimde de gözüktüğü üzere hisse başlangıç seansında 11,8 fiyatındayken, kapanış seansında 12,98 fiyatına ulaşmıştır.

Borsada tavan yapmış bir hisse

Borsada Taban Nedir?

Borsada tavan ve taban kavramlarından taban ise; kısaca tavanın karşılığıdır diyebiliriz. Borsa forumlarında yine sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir kelimedir. Hisse fiyatı-%10 demektir. Aşağıda nasıl hesaplandığını görebilirsiniz. Borsada taban yapmış bir hisse senedini sizinle paylaştık. Başlangıçta 1,40 fiyatlı olan hisse %10 düşüşle beraber 1,26 fiyata gerilemiştir. Biz bu hisseye taban yapmış hisse deriz.

Borsada taban yapmış bir hisse

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada Tavan Nasıl Hesaplanır?

Borsada tavan hesaplaması yapılırken yüzde hesaplama formülünden faydalanacağız. Borsada hisse senetlerinden %10 tavan marjı olduğunu yukarıda anlatmıştım. Dolayısı ile bir hisse senedinin tavan fiyatını hesaplamak için % hesaplamasına bakmamız gerekiyor. Örnekle anlatayım.

Borsada işlem gören bir hisse senedinin kapanış fiyatı 8.36 TL olsun. Hisse senedi tavan fiyatı kapanış fiyatı üzerinden değerlendirildiğinden 8 Lira 36 Kuruş’un %10’unu bulup üzerine ekleme  yapacağız. Yüzde hesaplaması için alttaki formülü kullanacağız.

A sayısının Yüzde B’si = (A / 100) x B

Hisse senedi fiyatı (8.36/100) x 10=0,836 Hisse tavanı %10’un üzerinde olmayacağı için 0.836 sayısındaki 6’yı atacağız. Geriye 0.83 Kalacak. 0.83 TL. Hissemizin kapanış fiyatı 8.36 TL idi. Hisse fiyatı ile çıkan sonucu topladığımızda 8.36+0.83= 9.19 TL

Borsada tavan hesaplama işlemi bu şekilde yapılmaktadır. Bizim verdiğimizi örnekteki hisse senedinin ertesi işlem gününde tavan fiyatı 9.19 TL’dir. Sizlere borsada tavan hesaplama ile ilgili bir soru sorup cevapları yorumlarda isteyeceğim. Kendiniz deneme yaparak bakalım doğru sonuca ulaşabilecek misiniz?

Örnek 2

B hisse senedi fiyatı 5,60 tl iken 1 günde %10 artış yaparak tavan fiyatına ulaşmıştır. Buna göre B hisse senedinin yeni fiyatı kaç TL olmuştur?

1 günde %10 demek oldukça Borsada hızlı para kazanma konusuna girmektedir. Bununla ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

Siz de Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA İŞLEM YAPARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Borsada Taban Nasıl Hesaplanır?

Borsada taban hesaplaması yapılırken de yine %10 alınır. Yukarıda hesaplamayı yaptığımız için tekrar hesaplama yapmayacağım. Hisse senedinin kapanış fiyatından %10′ u ne ise o kadar rakam kapanış fiyatından çıkartılır ve taban fiyatı bulunur.

8.36 TL ile kapanış yapan hissemizin taban fiyatı 8.36-0.83=7.53 TL Olur. Tavan ve taban marjı ister %5 ister %25 olsun. Yukarıda verdiğim formül ile bir hissenin tavan fiyatını ve taban fiyatını hesaplayabilirsiniz.

Borsada tavan nasıl hesaplanır? Borsada taban nasıl hesaplanır? Size kısaca Anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi lütfen ve lütfen yorum bölümünden iletebilirsiniz hoşça kalın bol kazançlar.

Kaynak; investing

Exit mobile version