Borsada Tobo Nedir?

Borsada Tobo Nedir?

Merhaba daha önce borsada OBO nedir? anlatmıştım. Şimdi sıra Tobo nedir anlatmaya geldi. Tobo, Ters Omuz BOmuz kelimelerinin baş harflerinin kullanılması ile oluşmuş bir terimdir. Teknik analiz ile ilgilenenlerin sıkça söz ettiği Tobo oluşumunu grafik üzerinde göstererek yazımıza devam edelim

Obo oluşumu, teknik analizciler tarafınfan düşmekte olan bir trendin sonlanması olarak algılanır. Bir grafik üzerinde alıcı ve satıcı durumuna göre dip bölgelerde oluşması daha sağlıklı sonuçlar verir. Boyun çizgisinin hacimli bir şekilde aşılması halinde, teknik analizciler fiyatların yukarı gideceğini ve güvenli alım bölgesi olabileceğini düşünür.


Bildiğiniz gibi borsa gibi yatırım alanlarının riskleri bulunur. Her ne kadar grafikler, haberler hissenin düşeceğini yada yükseleceğini gösterse de fiyatlar yatırımcıların tahmin ettiği yönde ilerlemeyebilir.

Grafiklerin büyük bölümünde ki Tobo oluşumunun, fiyatlar üzerinde ki etkisi yukarıda anlattığım gibi gerçekleşir. Her tobo oluşumu aynı sonucu verecek diye bir durum yoktur. Yatırımcılar yatırım kararı almadan önce obo, tobo gibi göstergelerin yanında gündemi de yakından takip etmelidir.

Örneğin, dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgınından dolayı borsalar ciddi satışlar yemiştir. Satış öncesi oluşan Obo ve Tobo formasyonları hiç işe yaramamıştır. Grafiklerde ki göstergeler genellikle piyasanın sağlıklı olduğu zamanlarda işe yaramaktadır.

Tobo nedir? Tobo ne demektir? Yazısı içersinde bunları anlatmamın sebebi yatırımcıların, yatırım yapmadan önce riskleri de göz önünde bulundurmasını sağlamaktır. Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi niteliğinde değil bilgi vermek için yazılmıştır. Her yatırımcı kendi yatırımından sorumludur.

Tekniz analiz ile ilgilenen yatırımcılar piyasanın sağlıklı olduğu zamanlarda Tobo oluşumlarını yakından takip etmelidir. Tobo formasyonununda alıcıların ve satıcıların durumu iyi analiz edilmelidir. Oluşum dipten dönüş olarak algılandığı için satıcıların iştahlı olmaması, alıcıların iştahlı olması gerekmektedir.

Borsada Hacim Nasıl Yorumlanır? Öğrenmek İçin Tıklayın

Tobo nedir? Nasıl oluşur anlatmaya çalıştım umarım faydalı bir yazı olmuştur. Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değil bilgi vermek için yazılmıştır.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı