Borsada Vergi Var mı?

Borsada Vergi Var mı?

Merhaba, borsada vergi var mı yazısını yazma sebebim çok fazla soruluyor olmasıdır. Daha önce bu konuda küçük bir bilgilendirme yapmıştım. Şimdi detayları ile borsa ile vergi ilişkisini inceleyelim.

Genellikle yatırımcıların sorduğu hisse senetlerinin vergilendirmesi oluyor. Fakat borsada pay senetlerinin yanında vadeli sözleşmelerde işlem görmektedir. Bir kaç konu başlığı altında borsada vergilendirmeyi konuşalım.

Borsaya yeni giriyorsanız Borsa Nedir? Yazımı okuyabilirsiniz. Konumuzu dağıtmadan borsada vergi var mı detaylarına bakalım.

Hisse Senedi Vergisi

Borsada alış ve satış olduğu için dolayısı ile kar ve zarar durumu oluşmaktadır. Oluşan kar bir gelir olarak düşünülebilir fakat durum öyle değildir. Borsada bulunan hisse senetlerinin satılması halinde yatırımcı vergi ödemesi yapmaz.

Stopaja tabi olmasına rağmen hisse senedi alış satış işleminin vergisi yoktur. Stopaj %0 olarak belirlenmiştir. Alış ve satış işlemlerinde sadece aracı kurumlara komisyon ödemesi yapılmaktadır. Hisse senedi işlemlerinden elde edilen gelir yada kar vergilendirmeye tabi değildir.

Temettü Vergisi

Hisse senedi işlemlerinde vergi olmasa da temettü vergisi vardır. Daha önce Temettü Nedir? Nasıl Alınır? Yazımda bu konudan bahsetmiştim.

Şirket yapıtığı karı dağıtırken gerekli vergileri düşerek dağıtım yapmaktadır. Peki elimize geçen temettünün vergisi var mı? Diye soracak olursanız evet vardır. Temettü geliri olan kişiler yıllık belirlenen gelir vergisi miktarını geçtikleri zaman gelir beyanında bulunmak zorundadırlar. Bu sene için yanlış hatırlamıyorsam gelir vergisi sınırı ortlama 42.000 TL idi. Aldığınız temettü miktarı bu tutarı geçerse beyan vermek zorunda kalırsınız. Temettü gelirinin yarısı vergiden muaftır.

Yani temettü gelirleriniz yıllık gelir vergisi limitini aştığında vergiye tabi olursunuz.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) Vergilendirmesi

Vadeli işlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) vergilendirmesi hakkında Borsa İstanbul tarafından paylaşılan Tablo

 

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören sözleşmelerden elde edilen gelirlerin vergilendirilme esaslarına yönelik olarak oluşturulan vergi rehberi için tıklayınız.


İlginizi Çekebilir

Borsa Nedir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Borsada Açıkçı Ne Demek Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Tek Fiyattan Emir Toplam Nedir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Exit mobile version