Borsada Ytd Ne Demek?

Borsada Ytd Ne Demek?

Merhaba, Borsa ile ilgili kullanılan terimleri yazmaya devam ediyorum. Bu süreçte hem eğleniyor hem öğreniyoruz. Diğer kişilerin paralı sattığı tüm bilgileri ücretsiz bir şekilde paradan.net üzerinden edinmeniz için elimden geleni yapıyorum.

Bu günkü konularımızdan birisi borsada ytd ne demek? Ytd nedir? Borsada yatırım yapan yatırımcıların büyük bölümü forum sitelerinde yada sosyal paylaşım sitelerinde hisse senetleri yada yatırım araçları ile ilgili yazdıkları yazıların sonun YTD terimini yerleştirirler. Borsa ve benzeri yatırım platformlarında yazılan yazıların sonuna eklene YTD terimi Yatırım Tavsiyesi Değildir Demektir. Yatırım tavsiyesi değildir kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşmuştur. Yatırımcılar arasında kısa yazılışı daha rahat olduğu için sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir.


YTD Yazılmasının sebebi, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Yetkisi olmayanların yani Spk tarafından SPL Lisansı bulunmayanların yatırım tavsiyesi vermesini yasaklamasıdır. SPL Lisansına sahipm olmayan kişiler genellikle hisse senetleri üzerinde bir yazı yazdığında sonuna YTD kısaltmasını yerleştirirler. Tekrar etmem gerekirse Borsada YTD Yatırım Tavsiyesi Değil demektir.

Spl lisansına sahip kişiler ve Aracı Kurumlar genellikle yazı sonlarına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Tarafından belirlenen uyarı metnini kullanırlar. Spk tarafından yatırımcıların, yatırım kararlarını etkilememesi açısından istenilen uayarı metni;

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Aracı kurumlar hisse senetleri veya başka bir yatırım aracı ile ilgili beklentilerini paylaştıklarında genelikle bu yasal uyarı metnini kullanırlar. Spl lisansı olmayan yatırımcıların yatırım araçları hakkında yaptıkları yorumların altına YTD Yazmalarının ana sebebi aslında bu yasal uyarı metnidir.

Borsada YTD nedir? Borsada YTD ne demektir? anlatmaya çalıştım umarım faydalı bir yazı olmuştur. Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Bol kazançlar hoşçakalın.


İlginizi Çekbilir

Borsada Vergi Var mı Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Borsada Karanlık Oda Nedir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Borsada Pala Nedir Pala Kimdir Öğrenmek İçin TIKLAYIN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı