Borsadan Hisse Almak Nasıl Olur?

Borsadan Hisse Almak

Borsadan hisse almak ve satmak istiyoraanız bu yazımı mutlaka okumalısınız. Günümüz teknolojisi ile Borsa da hisse senedi alma işlemleri saniyeler sürmektedir. Bu konumuzda;

  1. Borsa nedir?
  2. Borsada Hisse Nedir?
  3. Endeks Nedir?
  4. Borsadan hisse nasıl alınır?
  5. Borsada Hisseler Nerede Saklanır?
  6. Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilir?
  7. Canlı Borsa Nereden İzlenir?
  8. Borsadan Hisse almak caiz midir?
  9. Temettü Nedir?
  10. Borsa Kazandırır mı?

Sorularına cevaplar vererek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım hazırsanız başlıklar halinde konumuza giriş yapalım.

1-Borsa Nedir?


Borsa, şirketlerin hisse senetlerinin alım ve satım işlemlerinin aracılar sayesinde yapıldığı bir platformdur. Borsanın tarihine kısaca bakacak olursak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (IMKB) 26 Aralık 1985 Yılında hizmete açılmıştır. IMKB 28 Yıl sonra değişime uğramış ve 3 Nisan 2013 Tarihinden itibaren Borsa İstanbul çatısı altında faliyetlerine devam etmektedir. Kıymetli kağıt olarak bilinen hisse senetlerinin ve emtiaların işlem gördüğü piyasalara Borsa denikmektedir. Borsa ile alıcı ve satıcı birbirini görmeden aracılar sayesinde hisse senedi alım satım işlemi yapılır.

Borsada hisse senedi işlemleri, bono işlemleri, tahvil işlemleri, viop işlemleri yapılmaktadır. Ülkemizde ve dünyada çok çeşitli borsalar vardır. Hisse senetleri konusunu incelediğimiz için hisse senetlerinin bulunduğu borsanın içeriğinden behasettim.

Borsada Hisse Nedir?

Hisse pay anlamına gelmektedir. Borsa da hisse ise halka açık olup borsa da işlem gören şirletlerin belli bir sayıya bölünmüş olan paylarıdır. Örneğin ABC şirketi 1 Milyon adet paya bölünmüştür. Bu payların her bir adedine hisse senddi denmektedir.

Endeks Nedir?

Endeks nedir? Ne işe yarar diye ilerde uzun bir yazı yazacağım. Şimdilik endeksin ne işe yaradığına, ne olduğuna kısaca bakalım.

Endeks, borsalarda işlem gören yatırım araçlarının belirli bir zaman aralığında fiyat, performans ve getirilerini ölçmek için kullanılan göstergedir. Türkiye’den en popüler endeksler BIST100 Endeksi ve BIST30 endeksidir. Dünyada en fazla işlem hacmine sahip endeksiler S&P500, Nasdaq, Dow Jones, FTSE ve DAX’tır. Endeks konusuna daha sonra tekrar detaylıca bakacağız. Hisse senedi alım konusuna öğrenerek devam edelim.

Borsadan Nasıl Hisse Alınır?

Borsa ve endeks konularını öğrendikten sonra sıra borsadan hisse nasıl alınır onu öğrenmeye geldi. Borsadan hisse almak çok basit bir olaydır. Hiç borsa hesabı olmayan birine anlatır gibi en baştan nasıl hisse alacağınızı anlatacağım hazırsanız başlayalım.

Borsadan hisse almak için ilk olarak yatırım hesabı açmanız gerekmektedir. Yatırım hesabını bankaların yatırım bölümlerinden veya banka dışı aracı kurumlardan açabilirsiniz. Hisse senedi alım satım işleminde aracıların komisyon tutarları değişiklik gösterdiği için yatırım hesabı açmadan önce aracı kurum araştırması yapmak ve aracı kurumlara komisyon oranlarını sormak sizin faydanıza olacaktır. Aracı kurum araştırmasından sonra karar verilen aracı kurumda hisse senedi alıp satmak için yatırım hesabınızı oluşturun. Hisse senedi almanızı sağlayacak olan yatırım hesabınız açılırken kanunlar çerçevesinde aracı kurum tarafından size bazı risk bildirim formları imzalatılır. Bu formları okuyarak kendinize göre doldurup yatırım hesanızınız açın.

Yatırım hesabınız açıldığında size hesap açtırdığınız aracı kurum kullanıcı adı, portföy numarası ve şifre gibi bilgiler verir. Bu bilgileri edindikten sonra aracı kurumun internet sitesinden yada mobil uygulaması varsa mobil uygulaması üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile yatırım hesabınıza giriş yapın. Yatırım hesanınıza giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekranlardan hisse senedi seçeneği varsa oraya basın. Eğer böyle bir seçenek yoksa uygulama içerisinde arama bölümüne (genelde yukarda olur) basın. Arama bölümünde almak istediğiniz hissesinin ismini örneğin Aselsan yazın. Bunu yazdığınızda hisse senedi çıkmıyorsa ilgili hissenin kodunu yazın Aselsandan örnek verdim Aselsanın hisse kodu ASELS’dir. Arama bölümüne kodu yazın. Karşınıza hisse senedi gelecektir üzerine tıkladığınızda ilgili hisenin alım satım bölümüne girersiniz. Bu bölümde genelde tüm uygulamalarda AL ve SAT seçeneği bulunur.

Hisse senedini almak için Al satmak için SAt butonuna tıklayın. Konumuz hisse senedi almak olduğu için alım ekranı üzerinden anlatıma devam edeyim. AL seçeneğine bastığınızda emir tipi, hisse sayısı veya tutar gibi seçenekler gelir. Bu seçeneklerden emir tipini seçin genelde günlük emir yazar öyle yazıyorsa oraya dokunmayın yazmıyorsa günlük emir seçeneğini seçin. Ardından hisse senedinden kaç tane almak istiyorsanız adet miktarını yazın. Daha sonra hisse senedi almak istediğiniz fiyat bölümüne hisseyi ne kadar fiyattan almak istiyorsanız fiyatı oraya girin ve AL tuşuna basın. Hisse senedi alma işleminiz tamamlanmıştır.

Konu hiç hisse senedi hesabı olmayan birinin nasıl hisse senedi alacağını anlattığım için biraz uzun oldu. Hiç bilmeyen biri bu bilgiler doğrultusunda kolayca hisse senedi alabilir.

NOT-1: Hisse alırken hisse senedi fiyatını işlem gören fiyatın altında yazmanız o hissenin sizin yazdığınız fiyata gelene kadar size satılmayacağı anlamına gelir. Hisse senedini hemen almak isterseniz işlem gören Satım fiyatını girin.

NOT-2: Aselsan’ı örnek olarak verdim. Borsada bulunan hisse senetlerinden hangisini almak isterseniz ona göre kod yada şirket adı girin.

Borsada Hisseler Nerede Saklanır?

Borsa da binbir emekle kazanılan para ile alınan hisseler nerede saklanır, nerede bulunur? Bu soru yatırımını garanti altına alamak isteyen yatırımcıların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Konumuz hisse senetleri olduğu için bu soruya da cevap vereyim.

Hisseleriniz MKK yani Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda  saklanmaktadır. Aracı kurum ve bankalar sizin hisse senedi alış satış işlemlerinize aracılık ederler. Hisseleriniz banka ve aracı kurumların güvencesinde değil devlet güvencesindedir. Aracı kurum yada banka batarsa hisselerime ne olur diye soracak olursanız detaylı bilgi için Yazıma göz atın.

Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Bu konu çok uzundur fakat kısaca bilgi vereyim. Hisse senedi alırken şirletlerin yönetimine, Sektördeki konunlarına, Sermayelerine, Nakit akış tablolarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hisse senedi alırken nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız Borsada Kazanma Yolları yazıma göz atın.

Canlı Borsa Nereden İzlenir?

Canlı borsa izlemek yani fiyatları anlık olarak takip etmek ücretlidir. Benim yatırım yaptığım aracı kurum aylık belli bir işlem hacminin üzerine çıktığımda canlı yani anlık borsa hizmetini ortalama 4 TL’den veriyor. Anlık borsa verilerini izlemek için ilk olarak aracı kurumlar ile iletişime geçmelisiniz. Ardından aracı kurumun size sunduğu fiyat üzerinden kabul etmeniz halinde anlık borsa verilerini izleyebilirsiniz. Eğer para ödemeden bedava canlı borsa izlemek istiyorum diyorsanız sitemiz üzerinden 15 dakika gecikmeli olarak canlı borsa takibi yapabilirsiniz. 15 Dakika gecikmeli borsa izlemek için Tıklayın

Borsadan Hisse Almak Caiz midir?

Borsa da bulunan şirketlerin faiz ile olan ilişkilerinden dolayı borsanın caiz olup olmadığı konusu sürekli gündemde kalıyor. Bir din adamı olmadığım için caiz olup olmadığı konusunda fetva vermek bana düşmez fakat borsa şirketlerine ortak olmayı anlatabilirim.

Borsa da hisse almak bir şirkete ortak olmaktır. Örneğin beğendiğiniz bir dükkanın yüzdesel olarak ortağı olmak ile borsa da bir şirketin hisseleri almak arasında neredeyse hiç fark yoktur. Borsa şirketlerinin faiz ile ilişkileri vardır. Ortağı olduğunuz dükkanın da faiz ile ilişkileri olabilir. Faiz ile ilişkisi olamayan şirkete ortak olmak isterseniz halka açık olan borsada işlem gören katılım şirketlerini inceleyebilirsiniz

Temettü Nedir?

Uzun vade yatırımcıların hisse senedi seçimlerinde en fazla dikkat ettiği konulardan biri temettü’dür. Temettü; Şirketlerin yaptığı karı yatırımcılara dağıtmasıdır. Şirlet çalışır kazanır ve kazandığı parayı yatırımcıya hisse senedi yada nakit para olarak dağıtır. Temettü almak için dağıtım yapacak şirketin hisselerine sahip olmanız gerekmektedir. Temettü hakkında daha fazla bilgi almak için Temettü Nedir? yazımı okumalısınız.

Borsa Kazandırır mı?

Borsa kazançlı mıdır yada borsa kazandırır mı sorularının cevabı evettir. Borsa tüm zamanların en kazançlı alanlarından biri olarak görülür. Şirketlerin büyümelerinden para kazandıran bir ortam olduğundan siz gelecekte büyüyecek şirkete yatırım yaparsanız ciddi oranda paralar kazanabilirsiniz. Borsa ile milyarlarca Dolar para kazanmış yatırımcılar vardır sizde onlardan biri olabilirsiniz. Borsadan zengin olanları öğrenmek için yazımı okuyabilirsiniz.

Borsa Kaybettirir mi?

Borsa çok ciddi kazançların olduğu kadar çok ciddi kayıpların olduğu bir alandır. Borsada hisse almadan önce çok araştırmalı ve doğru kararlar vermelisiniz. Borsada neredeyse tüm parasını kayneden insanlar vardır. O yüzden borsa bir oyun yeri değildir. İnsanların geneli borsa oynuyorum cümlesini kurar bu çok yanlış bir düşüncedir. Borsaya girmeden önce borsada yatırım yapma mantığını kavramalısınız. Borsada Neden Kaybediyoruz yazımı okumanızı tavsiye ederim.

SONUÇ

Bu yazımızda konu başlığımız hisse nasıl alınır olsa da borsa hakkında başka bilgiler de vermek istedim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Düşüncelerinizi bana ulaşın bölümünden bana ulaştırabilir yada yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı