Borsadan Para Kazananlar

Borsadan Para Kazananlar

Merhaba, borsa ile ilgili yazılar yazmaya devam ediyorum. Tarihte en fazla yatırım yapılan ve en büyük kazançların yer aldığı borsadan daha önce yapmış oldukları yatırımlar sayesinde para kazananları araştırdım. Borsa da bir yatırımcı sınırsız para kazanıp sınırsız para kaybedebilir. Bunun sebebi çok fazla sayıda yatırım aracının bulunmasıdır.

Borsa üzerinden kazandığı paralar ile dünyanın en zenginleri arasına girmiş yatırımcıların, yatırım stratejilerine baktığımızda hemen hemen hepsinin iradeli ve sabırlı insanlar olduklarını görüyoruz. Daha önce borsada kazanma yolları adında bir yazı yazmıştım. Bu yazıdan sonra geçen günlerde Borsa İstanbul Doğru Yatırım Hikayesi diye bir video paylaştı. Vidonun ana konusu borsanın bir oyun değil yatırım aracı olduğu idi.


Doğru stratejiler ile yatırım yapıp, sabırlı olanların para kazandığı borsadan, daha önce para kazanmış ve adını tarihe yazdırmış yedi kişinin hikayelerine bir bakalım.

1-Warren Buffett

Warren Buffett Hakkında daha önce yazı yazmıştım yine burada biraz söz edeyim. Warren Buffett 30 Ağustos 1930’da Nebraska’da doğmuştur. Çok küçük yaşlarda borsa ile tanışmıştır. Küçük yaşta borsa ile tanışmasının sebebi babasının da bir borsacı olmasıdır. Çekirdekten yetişme olan Warren Buffett Dünyanın en zenginleri listesinde ilk 10’da yer almaktadır. Yaptığı uzun vadeli hisse senedi yatırımları ile büyük bir zenginliğe ulaşmıştır. Uzun vade derken 5-10 yıl değil 30 yıldan fazla zamanlardan bahsediyorum. Borsada örnek alınacak en değerli isimlerden biridir. Büyük bir hayırseverdir. Hisse senedi operasyonlarını Berkshire Hathaway Holding üzerinden gerçekleştirmektedir. Berkshire Hathaway Holding’in Büyük hissedarı yani sahibidir. Berkshire Hathaway dünyanın en büyük 2. Holdingidir.

2-George Soros

George Soros, 12 Ağustos 1930 yılında Macaristan’ın Budapeşte kentinde doğmuştur. Macar ve Yahudi asıllı Amerikalı finans spekülatörüdür. 2020 Yılı net serveti 9.3 Milyar Dolardır. Londra Ekonomi Okulunu bitirmiştir. 1939 Yılında nazilerin Macaristanı işgal etmesinde sonra George Soros’un babası sahte kimlikler düzenleyerek ailesinin hayatta kalmasını sağlamıştır. 1947 Yılında İngiltere’ye 1956 Yılında ABD’ye göç etmiştir. İngiltere’de hayatını devam ettirmek için hamallık yapmıştır. Aynı zamanda İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde School of Economist fakültesinde eğitimine devam etmiştir.

ABD’ye geldikten sonra yaptığı ilk iş Abritaj işlemleri olmuştur. Hisse senedi yada dövizi dipten alıp tepeden satıyordu. Yaptığı işlemler sayesinde kısa sürede ekonomi dünyasında üst sıralara tırmandı. George Soros, Quantum Fonu Grubu’nun baş yatırım danışmanı olan Soros Fund Management LLC’nin başkanıdır. Bu fon, 28 yıllık tarihinde dünyanın en yüksek performansa sahip yatırım fonu olarak kabul edilmiştir. Hayırsever olduğu bilinen George Soros bazı ülkelere Birleşmiş Milletler’den daha fazla finansal yardım yapmıştır. Bu durum bazı kesimler tarafından siyasi olarak yorumlanmıştır. 1992 Yılında gerçekleşen Kara Çarşamba krizinde bir günde bir milyar dolar para kazanmıştır. Ekonomistler ilgi ile takip ettiği biridir. Neredeyse serveti kadar bağış yapmıştır.

3- Philip Fısher

Philip Fisher büyüyen şirketlere yatırım yapmanın babasıdır. 1931 yılında kendi yatırım şirketi Fisher & Company’yi kurdu ve 1999 yılında 91 yaşında emekli olana kadar şirketini yönetti. Fisher 70 yıllık kariyeri boyunca kendisi ve müşterileri için mükemmel kazançlar elde etti.

Fisher uzun vadeli yatırım modelini benimseyen bir yatırımcıdır. 1955’te Aldığın Motorola hisselerini ölene kadar elinde tutmuştur. Hisse senedi seçimi için 15 Kriterden oluşan araştırma yöntemini kullanmıştır. Bu yöntemi iki kategoriye ayırmıştır. Yönetimin özellikleri ve İşletmenin özellikleri.

Yönetim için önemli özellikler: dürüstlük, muhafazakar muhasebe, erişilebilirlik, iyi bir uzun vadeli görünüm, değişime açıklık, mükemmel finansal kontroller ve iyi personel politikaları bulunmaktadır.

Şirketin yaptığı iş özellikleri arasında: büyümeye açık olmasım, yüksek kâr marjları, yüksek sermaye getirisi, araştırma ve geliştirme çalışmaları, üstün satış organizasyonu, Lider endüstri konumu ve tescilli ürün veya hizmetler yer alır. 1908 Yılında dünyaya gelen Fısher 2004 Yılında 96 yaşında hayata vede etmiştir.

4- Benjamin Graham

Benjamin Graham Warren Buffett’in akıl hocası ve öğretmenidir. Değer yatırımının babasıdır. 9 Mayıs 1894 Yılında İngiltere’de dünyaya gelmiş Amerika’lı bir değer yatırımcısıdır.Borsa da yüksek riskler almadan kendisine ve yatırımcılarına çok para kazandırmıştır. Yahudi bir ailenin çocuğu olan Graham bir yaşındayken Amerika’yı taşınmış ve Amerikan vatandaşı olmuştur. Benjamin Graham’ım yıllık ortalama kazanç performansı %20’dir. 21 Eylül 1976’da 82 Yaşında Fransada hayatını kaybetmiştir.

5-Bill Gross

Bill Gross ekonomi camiası tarafından tahvillerin babası olarak tanınmaktadır. PIMCO’nun kurucusu ve yöneticisidir. Yönettiği portföyün toplam değeri 600 Milyar Dolar’ın üzerindedir.

Bill Gross’un hedefi bireysel tahviller olsa da toplam portföy ile çalışan bir yatırım tarzı vardır. Uzun vadenin 3-5 yıl olması gerektiğini söylemiştir. 13 Nisan 1944 Yılında doğmuştur Amerikalıdır. 26 Eylül 2014’te Kurucusu olduğu PIMCO’ dan ayrılarak Janus grubuna katılmıştır.

6-Jonh Templeton

Jonh Templeton 29 Kasım 1912 de Amerika’da doğan ingiliz bir yatırımcı,bankacı ve hayırseverdir. 1999’da Money dergisi Jonh Templeton’a “tartışmasız yüzyılın en büyük küresel hisse senedi seçici” ünvanını vermiştir. Templeton 1939’da Avrupa’da savaş başladığında, iflas halindeki 34 şirkette dahil olmak üzere toplam 10.400 Dolar ödeyerek 104 şirketin hisselerini aldı. Hisse başı bir dolar veya daha düşük bir fiyatan her şirket için 100 hisse olacak şekilde portföy oluşturdu. Gelecektiki 4 yıl içinde Almış olduğu 104 şirketten 4’ü iflas etti. Geriye kalan şirketler portföyünü 40.000 Dolara yükseltti. Bu işlemler ona portföyü çeşitlendirme ve mevcut pazara bir bütün olarak yatırım yapma fırsatı verdi. Bazı şirketler başarısız olurken büyük çoğunluk başarılı oldu. Yatırım yaptığı zamanda ki 1 Doların değeri günümüzde 18 Dolar’dır.

7-Peter Lynch

Peter Lynch, 19 Ocak 1944 Yılında Amerikada doğmuştur. 1977 ile 1990 yılları arasında 13 yılı aşkın süre Fidelity Magellan Fonu’nu yöneterek ünlü olmuştur. Bu süre zarfında yönetim altındaki varlıkları 20 milyon dolardan 14 milyar doların üzerine çıkarmıştır. Daha da önemlisi, Lynch, S & P500 Endeksinde 13 yılın 11’inde yıllık ortalama %29 getiri sağlamıştır. Teknik analizi pek fazla önemsemez.

Lynch, kendinin de uyguladığı hisse seçim sürecinde yatırımcılara 8 Temel ilkeyi benimsemelerini öğütlemiştir.

  1. Ne bildiğinizi bilin
  2. Ekonomiyi ve faiz oranlarını tahmin etmekle boşuna uğraşmayın
  3. İstisnai şirketleri tanımlamak ve tanımak için çok zamanınız vardır.
  4. Kazanma ihtimali az olan yatırım türlerinden kaçının
  5. İyi yönetim çok önemlidir – iyi işletmeler satın alın
  6. Esnek ve alçakgönüllü olun ve hatalardan ders alın
  7. Bir satın alma işlemi yapmadan önce, neden satın aldığınızı açıklayabilmeniz gerekir
  8. Her zaman endişelenecek bir şey vardır- bunun ne olduğunu biliyor musunuz?

Bonus

Yakın zamanda Borsa da en çok kazanan adam olarak tüm dünya gündeminde haber olmuş bir adam Andrew Carlssin’nin kazanç hikayesine de kısaca göz atalım.

2002 Yılında Andrew Carlssin 800 Dolar ile girdiği borsadan çok kısa bir sürede 350.000.000 Dolar kazanarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Kendisinin 2256 yılından geldiğini söyleten Andrew Carlssin Hiç hata yapmadan 126 Adet yüksek riskli işlem yapmıştır. Yaptığı bu işlemler sonrasında 28 Ocak 2003 yılında tutuklanmıştır.

Her ne kadar 2256 yılından geliyorum, ekonomik gelişmeleri biliyorum dese de, içerden haber aldığı düşünülerek tutuklanmıştır. Yukarıda söylediğim gibi borsa sınırsız kazanç ve kaybın yaşandığı bir yerdir. Eğer gelecekten geliyorsanız kısa sürede para kazanırsınız. Gelecekten gelmiyorsanız ve çok büyük bir şansınız yoksa büyük paralar kazanmak için borsadan para kazananlar gibi sabretmelisiniz.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu