C-Suite Nedir? C-Düzeyi Nedir?

C Suite Nedir? C Düzeyi Pozisyon Nedir?

C düzeyi, bir şirketteki en üst düzey yönetici veya en üst düzey şirket pozisyonlarıdır. Örneğin, bir CEO (Genel Müdür) C düzeyinde bir işe sahiptir. Diğer C düzeyi iş unvanları arasında CTO (Baş Teknoloji Sorumlusu), CFO (Finansal işler müdürü), CIO (Bilişim kurulu başkanı), COO (Baş Operasyon Sorumlusu) , CCO (Ticari genel müdür yardımcısı), CKO (Baş Bilgi Sorumlusu), STK (Baş Güvenlik Görevlisi), CDO (Baş Veri Sorumlusu) ve CMO (Baş Pazarlama Görevlisi).

Genel olarak, C Suite pozisyonunda bulunanlar daha yüksek maaş alırlar, çünkü iş yükleri daha ağırdır ve şirket adına üst düzeyde önemli kararlar verirler. C düzeyi pozisyonundakiler, genellikle şirkette yıllardır bulunan deneyimli kişilerdir. C düzeyinde bir unvanı olanların genellikle Master of Business Administration (MBA) programında Lisansüstü diplomaları vardır.

Yıllarca süren deneyime ek olarak, birçok C düzeyi yönetici, lisansüstü derecelere sahiptir. C düzeyinde bir unvanı olanlar genellikle işlerinde profesyonellerdirler. Eğitim durumu ve iş deneyimi, bir çalışanı C düzeyi pozisyon için çekici bir aday haline getirebilecek ana faktörlerdir.

C-Suite Pozisyonu Nasıl Elde Edilir?

Yukarda da anlattığım gibi SEO gibi üst düzey bir yönetici olmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir. Bu özelliklerin başlıcalarını maddeler halinde sıralayalım.

 1. Üst Düzey Eğitim Almalısınız
 2. Finans Yönetimini Öğrenmelisiniz
 3. Yüksek Hedefleriniz Olmalı
 4. İş Deneyiminiz Olmalı
 5. Yeni Etkili Fikirleriniz Olmalı
 6. Şirkete Nelere Katabileceğinizi Anlatmalısınız
 7. Disiplinli Olmalısınız
 8. Ekip Çalışmasına Uyumlu Olmalısınız
 9. Çalışkan Olmalısınız
 10. Sürekli Kendinizi Geliştirmelisiniz
 11. Yeniliklere Açık Olmalısınız
 12. Vizyonunuz Olmalı
 13. Stratejiniz Olmalı

CEO Nedir?

CEO (Chief Executive Officer) Genel Müdür Şirketin yönetim kurulundan çıkan kararları hedefe ulaştırmak için çalışan, şirketi yönetirken geleceğe yönelik planlar yapan yönetim kuruluna bağlı olun ve yönetim kuruluna hesap veren kişidir.

CTO Nedir?

Chief Technology Officer (CTO)-Teknolojiden Sorumlu Başkan (CTO), Adından da anlaşılacağı gibi CTO teknolojik gelişmeleri takip edip yeni teknoloji geliştirmekten sorumlu olan kişidir.

CFO Nedir?

‘Chief Financial Officer (CFO) Finansal İşler Müdürü, Bir şirketteki finansal işlemleri en üst düzeyde temsil eden ve yöneten kişidir.

CIO Nedir?

Chief Information Officer (CIO)-Bilişim Kurulu Başkanı, Şirket hedefleri doğrultuusnda tüm bilgisayar işlemlerini yöneten kişidir. Küçük işletmelerde genellikle CTO ile birleştirilir.

COO Nedir?

Chief Operating Officer (COO) Baş Operasyon Sorumlusu,  CEO şirketin icra kurulunun aldığı kararların uygulanmasından sorumlu olan kişidir.

CCO Nedir?

Chief Commercial Officer (CCO) Ticari Genel Müdür Yardımcısı Tüketici ihtiyaçları doğrultusunda değişimleri takip eden ve yeni pazarlar araştıran kişidir.

CKO Nedir?

(CKO) Baş Bilgi Sorumlusu İnsanların birbirleri ile nasıl çalışmaları gerektiğine ve bilgi paylaşımı konularına karar veren kişidir.

Konu ile İlgili Görüş ve Önerilerini Yorum Bölümünden İletebilİrisiniz.

Exit mobile version