CDS Kredi Temerrüt Takası Nedir?

CDS Nedir?

CDS, ingilizce anlamıyla Credit Defauld Swap. Türkçe anlamıyla Kredi Temerrüt Takası Bir ülkenin borcunun sigortalanması için sigorta şirketinin ülke borcu için talep ettiği sigorta pirimidir.

Örneğin bir ülke borç istediğinde, o ülkeye borç verecek olan devlet, yatırımcı vs ülkenin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği konusunda emin olmadığı için uluslararası yatırım kuruluşuna veya sigorta şirketine giderek vermiş olduğu borç tutarını sigortalatmak ister. Yapılan bu işlem sonrasında borcu olan ülke borcunu ödemezse sigorta şirketi kişinin borcunu devlet adına öder. Borçlu devlet artık sigorta şirketine borçlu hale gelir. Bu yöntem ile borç veren kişi yada kuruluşun maduriyeti giderilir.


Bu maduriyetin giderilmesi için sigorta şirketi kişi yada kuruluşlara alacaklı olduğu devletin risk durumuna göre sigorta pirimi ödenmesini talep eder. Yani sigorta şirketi ben bu borcu sigortalarım fakat bana 10 birim için 1 birim ödeme yapman gerekir der. Riski olan ülkelerin sigorta pirimleri yüksek, risksiz olan ülkelerin sigorta pirimleri düşük olur.

Riskli olan ABC ülkesinin sigorta pirimi 5 iken Risksiz olan BBB ülkesinin sigorta pirimi 0.1 olabilir. İşte bu sigorta pirim oranına CDS denilmektedir.

CDS’ler baz puan (bps) üzerinden hesaplanır 1 BPS %0.01 demektir. Ülkelerin riskleri bu oran üzerinden hesaplanır. Örneğin ABC ülkesinin CDS’i 700 baz puan (bps) 1 BPS %0.01 olduğunu bildiğimiz için, ABC ülkesinin 1000 Birimlik borcuna sigorta şirketi 70 birim pirim talep eder. Ülkelerin risk durumlarına göre bu baz puanlar sürekli değişiklik gösterir.

Riskli olan ülkelerde olumlu gelişmeler yaşanması halinde CDS düşmeye başlar. Durum tam tersine döndüğünde ülkedeki olumsuzluklar artmaya devam ettiğinde CDS yükselmeye devam eder. Ülkelerin risk durumları CDS (kredi temrrüt takası) ile ölçülebilir.

Anlayabileceğimiz şekilde örneklendirirsek. Ülkemizde sigorta şirletleri daha önceden kazası olmayan aracı düzgün kullanan insanlara daha uygun fiyattan sigorta yaparlar. Geçmişinde kazası bulunan yani kaza yapma olasılığı yüksek olan kişilere daha yüksek fiyattan sigorta yaparlar. Geçmişinde kaza yapan kişiler artık kaza yapmamaya başlayınca her yıl sigorta pirim tutarı düşerek devam eder.

CDS’de böyle birşeydir. Ülkenin Riski varsa sigorta pirimi yüksek çıkar. Risk yoksa sigorta pirimi düşük çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı