Charles Darwin/Kathleen Krull kitap özeti

Charles Darwin/Kathleen Krull Kitap Özeti ve Yorumu

Darwin’in hayatına dair okunabilecek faydalı bir kitap. Darwin kavgayı tartışmayı sevmeyen kibar bir mizaca sahip biriydi bundan dolayı tartışma ortamlarından hep uzak durmak adına Türlerin Kökeni adlı kitabını yayımlamak için uzun yıllar bekledi.Ortaya koyduğu Evrim Teorisi 20 li yaşlarında çıktıgı 5 yıllık bir gemi seyahatinde şekillenmeye başlamıştı. Bu yolculuğunda günlük tutmaya başlamıştı.Yağmur ormanlarına ayak bastığında ” Bugün benim için olağanüstü geçti tıpkı bir kör adama göz bahşedilmiş gibiydi.”diye yazdı günlüğüne.

Darwin, bu seyahate çıkmadan önce Cambridge Üniversitesi’nde kardeşi Ras ile birlikte tıp okuyordu. Darwin’i kan tutuyordu ve tıp okumak istemiyordu. Darwin tıpı yarıda bırakarak babasının isteği üzerine kilisede rahiplik yapacaktı bu sefere çıkmasıyla bunu gerçekleştirmedi.


Darwin, Emma adında soylu biriyle evlendi 10 çocugu oldu 7 si hastalıktan vefat etti. Annei adındaki kızıyla vakit geçirmeyi çok seviyordu ilerki zamanlarda o da kızıl hastalığına yakalanarak yaşamını yitirdi. Emma ile görüşleri ters olmasına rağmen Emma, adından her zaman iyi bahseder ve iyi anlaştıklarını belirtir. Emma, Darwin’den ” gördüğüm en açık, en şeffaf adam, yumuşak huylu,” diye söz eder.

Darwin’in Beagle Yolculuğu adlı eseri o dönemde çok beğenilmişti. 51 yaşında Türlerin Kökeni adlı eserini yayımlatır ve oldukça tepki görür. Bu eserinde Doğal Seçilimden bahseder. “Güçlü olan yaşamına devam eder, zayıf olan yok olur.” Canlı hayat boyu evrimleşir ortama uyum sağlar. Canlılar bir çok ortak atadan meydana gelmiştir görüşünü ortaya koydu.

Bu görüşler Tanrı inancını ve Adem ve Havva dan meydana gelindiğini reddettiği için o dönemde büyük tepki toplamıştır hatta daha sonraki yıllar bir öğretmen derste evrim teorisinden bahsettiği için yargılanmıştır. İngiliz Kilise’si 2008 de Darwin’in 200. yaş günü anısına geç kalmış bir özür yayınlamıştır.

“Seni yanlış anladığımız ve ilk etapta yanlış bir tepki vererek başkalarının hala seni yanlış anlamasına sebep olduğumuz için özür dileriz.” Okunmaya değer bir kitap hem okul hayatınız da faydali olacak hemde bakış açınızı genişletecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu