Devlet Tahvili Nedir? Ne Demek?

Devlet Tahvili Nedir?

Tahviller konusu daha önce detaylı bir şekilde anlatmıştım. Tahvili kısaca tanımlamamız gerekirse, devletlerin yada özel işletmelerin finansal ihtiyaçlarını gidermek için belli bir vade ve faiz oranı ile borçlanmalarını sağlayan değerli kağıttır. Tahvil ihraç eden devlet yada özel işletme borçlu, tahvil alan yatırımcı ise alacaklıdır. Bu yazımızda Devler Tahvili nedir? Devlet Tahvili Ne demektir? Konusunu işleyeceğiz. Konunun anlaşılır olması için tüm ayrıntıları ile devlet tahvillerini anlatmaya çalışacağım hazırsanız başlayalım.

Devlet Tahvilleri;

Hazine ve Maliye Bakan’lığı tarafından vadesi 1 yıldan fazla olan borçlanma araçlarıdır. Bu değerli kağıt ile devlet belli bir vade sonunda önceden belirlenen faiz oranı ile ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvilleri güvenli tahviller arasındadır.


Devlet tahvilleri, sabit faiz getirili, değişken faiz getirili ve döviz endeks getirili olarak ihraç edilebilirler. Çoğunlukla riski sevmeyen yatırımcılar tarafından tercih edilirler.

Devlet Tahvili Avantajları Nedir?

Sabit getirili devlet tahvilleri vade sonunda ne kadar kazanç sağlanacağı konusunda yatırımcıya bilgi verir. Bu bilgi doğrultusunda ekonomide yaşanan dalgalanmalardan yatırımcı etkilenmez. Vade sonunda eline geçecek para miktarı bellidir.

Devlet tahviller adı üstünde devlete aittir ve devlet güvencesindedir.

Alış ve satış piyasası işlem hacmi yüksektir yatırımcı elindeki devlet tahvilini kısa sürede bozdurabilir.

İkinci el tahvil piyasa hacmi yüksektir.

Devlet Tahvili Riskleri Nedir?

Devlet Tahvillerinde de riskler mevcuttur. Risklerin en büyüğü fakat gerçekleşme olasılığı en düşük olanı devletin moratoryum ilan etmesidir. Moratoryum ilan eden bir devlet borçlarını ödemeyeceğini söyler. Dolayısıyla tahvil ve bonolar borçlanma aracı olduğu için alacağınız parayı alamazsınız. Bu durum çok çok zor gerçekleşir fakat imkansız değildir.

Sabit getirili devlet tahvilleri enflasyon yükselişinden olumsuz etkilenir. Bu durumu şöyle açıklayayım. Örneğin %10 faiz getirisi ile 1 Yıl vadeli devlet tahvili alan bir yatırımcı enflasyonun %10 un üzerine çıkması halinde zarar eder. Yıllık enflasyon oranı faizden yüksek olursa yatırımcı parasal olarak belirlenen miktarı vade sonunda alır fakat alım gücü açısından bir nevi zarar etmiş sayılır.

Enflasyon gibi piyasada faiz oranlarının yükselmesi de tahvil alan yatırımcı için olumlu değildir. Tahvil alındıktan sonra faiz ve enflasyonun düşmesi yatırımcının vade sonunda eline geçecek paranın alım gücünü arttırır.

Devlet Tahvili Nereden Alınır?

Devlet tahvili SPK tarafında gerekli izinlere sahip aracı kurum ve bankalar üzerinden alınabilir, ikinci el tahvil piyasasında satılabilir. Yatırım hesabı açtıktan sonra aracı kuruma yada bankaya tahvil almak istedeğinizi söylemeniz durumunda kurum yetkilileri tarafında yönlendirilirsiniz.

Tahvil Yatırımı Yapılmadan Önce Dikkat Edilecek Noktalar

Tahviller sabit getirili yada değişken getirili olarak ayrılırlar. Sabit getirili tahvillere yatırım yapılmadan önce ülkenin enflasyon oranını ve yıl sonu enflasyon beklentisini öğrenmeniz paranızın vade sonunda enflasyona oranla değer kazanıp kaybetmesi hakkında size bilgi verir.

Sabit getirili tahviller alınmadan önce ekonomik dalgalanmalar ve gelecek beklentileri dikkate alınmalıdır.

Tahvilin vadesine göre faiz oranının artması riski belirler. Kısa vadeli tahvillerde yüksek faiz yüksek risk olarak değerlendirilebilir.

Değişken getirili, enflasyona yada dövize endeksli tahviller alınırken kurda yaşanabilecek dalgalanmalar, faiz oranlarında ki artış yasa azalış beklentileri veya yıllık enflasyon beklentilerine dikkat esilmelidir.

Tahvil alım satım işlemlerini borsa üzerinden yapmanız daha avantajlı olabilir.

Tahvil yatırımı yapılmadan önce bir ekonomi uzmanından destek almak sizin için yararlı olur.

Konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı